גיזה זינגר אבן: הסכם הפשרה בעסקת כמצ'יינה - הוגנת וסבירה

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

>> הסדר הפשרה שנחתם בין כור לבין התובע הייצוגי של בעלי המניות מקרב הציבור, רו"ח דב כהנא, הוא "הסדר פשרה ראוי, הוגן וסביר" - כך קבעה אתמול חברת הייעוץ גיזה, זינגר אבן בחוות דעת שהגישה לבית המשפט המחוזי בתל אביב.

לפני כשבועיים מינתה שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, דניה קרת-מאיר, את גיזה זינגר אבן לבודקת הסדר הפשרה. לפי הסדר הפשרה, בעלי המניות מקרב הציבור במכתשים אגן, החברה הבת של כור, יקבלו סכום שיא של 45 מיליון דולר בעקבות עסקת המכירה של מכתשים אגן לכמצ'יינה הסינית.

למעשה, כלכלני גיזה זינגר אבן התבקשו להכריע בין שתי חוות דעת חשבונאיות סותרות שהגישו הצדדים. פרופ' יצחק סוארי הגיש חוות דעת מטעם כור, ולפיה שווי ההטבה שצמח לכור כתוצאה מהעסקה עם כימצ'יינה הוא 160-185 מיליון דולר, ופרופ' דן גלאי, שהגיש את חוות דעת מטעם רו"ח כהנא, העריך את שווי ההטבה לכור בכ-270 מיליון דולר.

בגיזה זינגר אבן העריכו כי שווי ההטבה הסביר וההוגן דומה לזה שהתקבל בחוות הדעת של סוארי. הפער העיקרי בין סוארי לגלאי נובע מכך שסוארי הפחית כ-17% מערך מניות מכתשים אגן לאחר מיזוגה עם החברה הסינית, מכיוון שמכתשים אגן תימחק מהמסחר בבורסה לאחר המיזוג ותהפוך לחברה פרטית. בחוות הדעת נכתב: "לאור מחקרים תיאורטיים ואמפיריים, משקיעים משייכים ערך נמוך יותר לנכס שאינו סחיר לעומת נכס דומה שהינו סחיר ונזיל יותר בצורה מהותית".

נתונים שנאספו באבן גיזה זינגר מצביעים על כך שבנקים להשקעות גובים בעבור עסקות דומות במהותן והיקפן עמלות עסקה בשיעור של 1%-2% משווי הפעילות הנרכשת. כאשר מדובר בעסקה שהיוזמת שלה היא קרן השקעות פרטית, ניתנת עמלה נוספת.

כעת ממתינים לעמדתו של נציג היועץ המשפטי לממשלה בנוגע להסכם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker