מכירת חיסול בבורסה: מפרסמת תוכנית שתמשוך חברות להירשם

הבורסה מעוניינת לבצע רפורמה בתשלומים, שמשלמות החברות הציבוריות, ומציעה הנחות של 57% על דמי הרישום למסחר, 13% על דמי רישום תשקיף ו-70% הקצאת מניות לעובדים

שלי אפלברג
שלי אפלברג
הבורסה בתל אביב
הבורסה בתל אביבצילום: BAZ RATNER/רויטרס
שלי אפלברג
שלי אפלברג

הטלטלות בשווקים אינן מונעות מהבורסה בתל אביב, המנוהלת על ידי איתי בן זאב, להמשיך לבצע שינויים במטרה להפוך את עצמה לאטרקטיבית בהשוואה לבורסות אחרות בעולם - כך שהחברות הישראליות יעדיפו לרשום את עצמן למסחר בישראל ולא בחו"ל.

היום (רביעי) פירסמה הבורסה כי היא מעוניינת לבצע רפורמה בעלויות דמי הבדיקה לרישום במסחר. ההצעה הגיעה מאיגוד החברות הציבוריות, שדרש להפחית את העלויות שצריכות לשאת חברות חדשות כדי להירשם למסחר בבורסה, לצד העלויות שהן נושאות כחברות נסחרות.

כיום, חברה המבקשת להירשם למסחר בישראל, נדרשת לשאת בתשלום של יותר מ-23 אלף שקל. ואולם הבורסה מוכנה להפחית את הסכום ב-57%, ל-10 אלף שקל בלבד. הקלה זאת מצטרפת לרפורמה שהוביל ב-2012 יושב ראש רשות ניירות ערך דאז, שמואל האוזר. במסגרת הרפרומה ניתנו כ–100 הקלות שונות בהנפקות, בתשקיפים, בחובות דיווח ועוד. ההקלות נועדו להוריד במעט את הרגולציה על החברות הנסחרות, ובמיוחד על החברות הקטנות.

במסגרת אותה רפורמה, הוסרה בין היתר הדרישה להכללת פרטים אודות ניירות הערך המוצעים ומאפייניהם בתשקיף המדף. כמו כן, הוסרה הדרישה לפרט את דרך הצעת ניירות הערך.

מכיוון שתיקון חקיקה זה הביא לקיטון ניכר בהיקף בדיקת הבורסה לצורך מתן אישור לפרסום תשקיף מדף, ובמקביל לגידול בהיקף הבדיקה בעת הגשת דו"ח הצעת מדף, הבורסה מוכנה כעת להוריד את עלויות דמי הבדיקה לאישור תשקיף ב-13%, כך שיעמדו על 10,000 שקל במקום 11.5 אלף שקל. עם זאת, היא מתכננת להעלות את דמי בדיקת הצעת מדף ב-51%, מ-6,599 שקל ל-10,000 שקל.

עוד מציעה הבורסה להפחית את דמי הבדיקה בגין הקצאה פרטית המיועדת לעובדים בלבד לסך של 2,000 שקל בלבד, לעומת 6,599 שקל המשולמים בהקצאה פרטית רגילה. השימוש בהקצאת מניות ואופציות ככלי לתגמול עובדים הוא מקובל, ומהווה אחד מהערכים המשמעותיים המתקבלים מרישום חברה למסחר.

הציבור יידרש לתת את הערותיו לכלל ההקלות המוצעות עד ל-12 בדצמבר, ולאחר מכן תעביר הבורסה את ההצעה לאישור הדירקטוריון. 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ