המהלך החדש של הבורסה: מבקשת לדעת מראש מתי יתפרסמו דיווחים רבעוניים

בעקבות פנייה של יועץ השקעות למנכ"ל הבורסה, הוחלט לקדם התנהלות שקופה יותר של החברות, כדי לאפשר למשקיעים מסחר מושכל יותר ■ היועץ עידן לילוף: "מחסור במידע הזה מגביר את זליגת הכספים של הציבור לבורסות זרות"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
בניין הבורסה בתל אביב מבפנים
בניין הבורסה בתל אביבצילום: בלומברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

פנייה של יועץ השקעות למנכ"ל הבורסה, איתי בן זאב, כנראה תוביל לשינוי באופן שבו החברות הנסחרות בבורסה מעדכנות לגבי המועדים שבהם הן מפרסמות את הדו"חות הכספיים.

היועץ עידן לילוף התלונן על כך שהבורסה בישראל אינה מיישרת קו עם בורסות בעולם מבחינת החיוב לעדכן על מועדי הפרסום של הדו"חות הרבעוניים. פרסום הדו"חות משפיע על מחירי מניות החברות. בפועל, על פי החוק הישראלי, הבורסה אינה יכולה לחייב את החברות לדווח על מועד  פרסום הדו"חות. הוראה מחייבת כזאת יכולה להתבצע רק בחקיקה בכנסת או בתקנות של רשות ניירות ערך באישור ועדת הכספים של הכנסת.

במכתבו למנכ"ל הבורסה ציין לילוף כי "פרסום מקדים מאפשר למשקיעים לבחור אם להחזיק בניירות הערך סמוך למועד פרסום הדו"ח". הוא הוסיף כי "מועד פרסום הדו"חות הוא מידע חשוב שצריך להיות שקוף לציבור הרחב. מחסור במידע זה מגביר את זליגת הכספים של הציבור מהבורסה בתל אביב לבורסות זרות. לדו"חות יש כוח עצום שמזיז את מחיר המניה, וחובה שנדע את מועד הפרסום כדי לדעת אם לרכוש את המניה או לא".

פנייתו של לילוף לא נותרה ללא התייחסות. בתגובה הסבירה דוברת הבורסה, אורנה גורן, כי בעקבותיה שלחה הבורסה בימים האחרונים מיילים לכל החברות הנסחרות ולחברות קשרי המשקיעים, בבקשה שיעדכנו את הציבור על תאריכי הדו"חות הצפויים.

"עד כה פירסמה הבורסה מועדים שהתקבלו רק על ידי החברות עצמן, אבל עתה הבורסה עידכנה את החברות כי תאפשר לעדכן בלוח 'מועדי פרסום דו"חות' במערכת מאיה גם מועדים שיתקבלו גם מחברות קשרי המשקיעים, אם בדרך של מיילים לבורסה ואם בדרך של הודעות באתרי הפצת המידע השונים", כתבה גורן.

ואכן, במבט במאיה כבר ניתן להבחין בשינוי. חמש חברות מסרו את מועד הדו"חות הכספיים באמצעות קשרי המשקיעים, ויותר מ-18 חברות כבר דיווחו על מועד פרסום הדו"חות הקרובים. עדיין, יהיה מעניין לראות אם החברות יעדכנו את המשקיעים על מועד פרסום הדו"ח חודש לפני הביצוע, כפי שמקובל כיום בארה"ב. נקודה מעניינת נוספת היא סוגיית האחריות. מה יקרה אם חברות יפרסמו מועד מסוים אך לא יעמדו בו - מצב שעלול להסב נזקים כספיים למשקיעים.

"מאז פנייתנו בשבוע שעבר, אנו רואים היענות רבה מצד החברות, ואנו מקווים כי חברות נוספות יצטרפו לעדכון מועדי פרסום הדו"חות הכספיים. אנו מקווים כי החברות ישתפו פעולה בנושא, ויפרסמו את המועדים לטובת ציבור המשקיעים", כתבה גורן.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ