הראל ביטלה את ההסכם עם ישראכרט ומנסה להיכנס להשקעה בלאומי קארד

במקביל להחלטת חברת הביטוח הראל לבטל את מזכר ההבנות שחתמה עם ישראכרט, מנהל יאיר המבורגר, יו"ר הראל, משא ומתן עם קרן ההשקעות האמריקאית ורבורג פינקוס — בעלת השליטה המיועדת של לאומי קארד

מיכאל רוכוורגר
בית ישראכרט בתל אביב
בית ישראכרט בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

חברת הביטוח והפיננסים הראל החליטה בשבועות האחרונים לבטל את מזכר ההבנות המותנה שחתמה עם חברת כרטיסי האשראי הגדולה בענף, ישראכרט, לגבי שיתוף פעולה בין שני הגופים בתחומי המימון והביטוח, ביום שלאחר שישראכרט תופרד מבנק הפועלים , השולט בה כיום (98.2%) ושמחויב לפי חוק שטרום להיפרד ממלוא ההחזקה בה עד תחילת 2021.

הצדדים דיברו על שיתופי פעולה בתחומי ביטוח ואשראי צרכני למשקי בית ולעסקים קטנים — תחומים הצפויים להיות מנועיי צמיחה עיקריים של חברות כרטיסי האשראי המופרדות ישראכרט ולאומי קארד.

יאיר המבורגר
יאיר המבורגרצילום: מיה כרמי-דרור

הראל, המנוהלת על ידי מישל סיבוני, וישראכרט המנוהלת על ידי רון וקסלר, דיברו על אפשרות של הקמת סוכנות ביטוח משותפת, שתעסוק בין השאר במכירת פוליסות ביטוח של הראל ללקוחות ישראכרט ולבתי עסק שעובדים עם ישראכרט, המחזיקה במאגר רחב של נתונים על לקוחות עם כ–3.5 מיליון כרטיסים פעילים. ואולם ההסכם בין הצדדים פקע בסוף אוקטובר האחרון.

הראל התנתה את הוצאת ההסכם לפועל בכך שישראכרט תימכר לידי גורם אסטרטגי או פיננסי ושלא תיהפך לחברה ללא גרעין שליטה. ואולם בינתיים, המגעים בין הפועלים לרוכשת פונטציאלית יחידה של ישראכרט (שהונה העצמי, נכון לסוף ספטמבר 2018, היה 3.4 מיליארד שקל) — קרן השקעות אמריקאית ביין קפיטל — תקועים ואינם מתקדמים.

אחת הסיבות לעיכוב היא ככל הנראה חוסר שיתוף פעולה בין הנהלות של הפועלים וישראכרט. יתכן גם שהצורך לבצע השקעות גדולות בשדרוג מערכות המידע של ישראכרט הרתיע את הראל מלממש את ההסכם.

במקביל לביטול מזכר ההבנות עם ישראכרט, יאיר המבורגר, בעל השליטה ויו"ר דירקטוריון הראל, חזר באחרונה לנהל משא ומתן עם קרן ההשקעות האמריקאית ורבורג פינקוס — בעלת השליטה המיועדת של לאומי קארד — לגבי רכישה של נתח ממניות לאומי קארד על ידי הראל, וכן לגבי הקמת מיזמים משותפים בתחומי המימון והביטוח, בדומה למה שהראל תכננה לעשות עם ישראכרט.

רון וקסלר, מנכ"ל ישראכרט
רון וקסלר, מנכ"ל ישראכרטצילום: סיון פרג'

ורבורג פינקוס תכננה במקור כי לאומי פרטנרס, זרוע השקעות ריאליות של לאומי, תרכוש 20% מלאומי קארד במחיר דומה לזה של ורבורג פינקוס (לפי שווי של 2.5 מיליארד שקל עבור 100%), ואולם בינתיים, בעקבות לחץ ציבורי שהופעל עליה, המפקחת על הבנקים חדוה בר לא מאשרת ללאומי לבצע השקעה זו.

בעקבות כך, ורבורג פינקוס מעוניינת למכור כמה עשרות אחוזים מלאומי קארד (סביב 20%–30%) לגופים מוסדיים, ובכך גם ליצור ללאומי קארד ערוץ מימון נוסף מעבר לשוק ההון ובנק לאומי.

לשם כך, הקרן האמריקאית, שמיוצגת בישראל על ידי ירון בלוך, יו"ר לאומי קארד והמנכ"ל הפורש של לאומי פרטנרס, מנהלת מגעים דומים גם עם גופים מוסדיים נוספים במקביל להראל — מנורה מבטחים, המעוניינת מאוד להיכנס לתחום האשראי הצרכני, כלל ביטוח והפניקס. מבין הגופים האלה, המגעים המתקדמים ביותר הם עם מנורה מבטחים.

טימותי גייטנר
טימותי גייטנרצילום: Bloomberg

בשבוע שעבר הגיע טימותי גייטנר, נשיא ורבורג פינקוס, לביקור קצר בישראל יחד עם דניאל זילברמן, שותף בכיר בוורבורג פינקוס ומי שמוביל מטעמה את רכישת לאומי קארד.

במהלך הביקור גייטנר ערך בישראל פגישות, בין השאר עם ממלאת מקום נגידת בנק ישראל, נדין טרטנברג, המפקחת על הבנקים חדוה בר, שר האוצר משה כחלון, שר הכלכלה אלי כהן, יאיר המבורגר וגורמים נוספים. כל זאת כשוורבורג פינקוס נמצאת בישורת האחרונה לקראת קבלת היתר שליטה בלאומי קארד מידי בנק ישראל.

גורמים המקורבים לוורבורג פינקוס אישרו את דבר הביקור וציינו כי גייטנר וזילברמן הגיעו לישראל לביקור בזק של 24 שעות, לצורך היכרות עם לאומי קארד ועם המגזר הפיננסי בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker