לקראת תביעה נגזרת נגד אל על: בקשה לגילוי מסמכים בפרשת פיני גינזבורג

מגיש הבקשה, בעל מניות באל על, מציין שעל פי חוק ניירות ערך, החברה רשאית לתבוע מגינזבורג רווח של 9 מיליון שקל - שהפיק משימוש לכאורה במסחר במניה על בסיס מידע פנים

יורם גביזון
פיני גינזבורג
פיני גינזבורגצילום: אילן אסייג

הסתבכותו של פיני גינזבורג, בעל 8% ממניות אל על ובעל סוכנות התיירות הלל, בפרשת החשד לסחר מבוסס מידע פנים במניית חברת התעופה - מייצרת הליכים ראשונים לקראת הגשת תביעה נגזרת נגד אל על.

אמוץ חורב, בעל 247 מניות בחברה, הגיש לבית המשפט המחוזי מרכז-לוד בקשה לחייב את אל על למסור לו מסמכים. הבקשה לגילוי מסמכים נעשתה על פי סעיף 198 (א) לחוק החברות, והיא שלב מקדים להגשת תביעה נגזרת נגד החברה.

חורב, באמצעות עורכי הדין שלומי מושקוביץ ונתי פולינגר, מבקש לקבל את כל הפרוטוקולים של ישיבות הדירקטוריון, וכן את כל הפרוטוקולים של ועדות הדירקטוריון, וועדות המאזן, הכספים והתקציב, וכל ועדה אחרת שבה חבר גינזבורג.

גינזבורג שוחרר ביום חמישי שעבר ממעצר בתנאים מגבילים. רשות ניירות ערך ציינה בבקשה לשחרור כי על פי החשד, גינזבורג ביצע שלוש עסקות מחוץ לבורסה ביולי 2017, שבהן מכר 10 מיליון מניות, שהן 2% ממניותיה של החברה, תמורת 33.6 מיליון שקל - והקטין בכך את אחזקתו בחברה מ-10% ל-8%.

על פי החשד, גינזבורג הניע את הרוכש לבצע את העסקה לאחר שנחשף למידע בדבר הרעה בתוצאותיה הכספיות של אל על. חודש לאחר שגינזבורג מכר 10 מיליון מניות, פרסמה אל על תוצאות כספיות, שבהן הציגה ומניית החברה התמוטטה ב-20% ב-2 ימי המסחר. על פי חשדה של רשות ניירות ערך, מכירת המניות חסכה לגינזבורג הפסד של 7 מיליון שקל.

חורב מציין בבקשתו שהגשת הבקשה לגילוי מסמכים נועדה לבחון את התשתית הראייתית הנדרשת לשם הגשת תביעה נגזרת נגד אל על.

קשר סיבתי בין פרסום הדו"חות לנפילת המניה

עורכי הדין מושקוביץ ופולינגר מצרפים את חוות דעתו של רו"ח ניסים ניניו, שקבע כי העסקה, שבמסגרתה עשה גינזבורג שימוש לכאורה במידע פנים, הובילה לכך שגינזבורג הרוויח 9 מיליון שקל. התביעה הנגזרת תתבסס ככל הנראה על סעיף 52 (ח) לחוק ניירות ערך, הקובע כי חברה שבנייר הערך שלה נעשתה עסקה שהניבה רווח לאדם משימוש במידע פנים, רשאית לתבוע מאותו אדם את הרווח שהפיק ממידע הפנים.

רו"ח ניניו מציין בחוות דעתו שיש קשר סיבתי בין פרסום הדוחות הכספיים של אל על לרבעון השני של 2017 לבין נפילת המניה, שכן מלבד דיווח זה לא פירסמה החברה כל הודעה אחרת במהלך אוגוסט 2017. להערכתו, מניית החברה הייתה אמורה להניב תשואה של 0.8% במהלך חלון הזמן שבין ה-15 ל-17 באוגוסט 2017, כלומר ביממה שלפני ואחרי פרסום הדוחות הכספיים לרבעון השני של 2017.

ניניו קובע שהתשואה השלילית העודפת של מניית אל על בחלון הזמן היא 20.8%. ההערכה מבוססת על 250 תצפיות של תשואת המניה ביחס לתשואת מדד ת"א 125 , ומול השינוי היומי במחיר חבית נפט גולמי בתקופה זו. ניניו מזכיר שהעסקה שבה השתמש גינזבורג לכאורה במידע פנים, נעשתה על בסיס מחיר של 3.36 שקל למניה, ואילו מחיר מניית אל על לאחר פרסום הדוחות הכספיים היה 2.46 שקל למניה, כך שעסקת הפנים הניבה לגינזבורג לכאורה רווח של 90 אגורות למניה ו-9 מיליון שקל בסך הכל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker