מחזיקי האג"ח של אולימפיה תובעים מהדירקטורים פיצוי כספי

שבע שנים אחרי קריסת חברת הנדל"ן, בעלי האג"ח תובעים 234 מיליון שקל מנושאי המשרה לשעבר בחברה - לטובת קופת הפירוק שלה

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוסקר כצנלסון, יו"ר הדירקטוריון לשעבר של אולימפיה
יסמין גואטה
יסמין גואטה

שבע שנים אחרי קריסתה של חברת אולימפיה החזקות נדל"ן - מחזיקי האג"ח של החברה מבקשים מבית המשפט לכפות על הדירקטורים ונושאי המשרה לשעבר בחברה לשלם לקופת הפירוק סכום של 234 מיליון שקל. עם הנתבעים נמנה אוסקר כצנלסון, ששימש יו"ר הדירקטוריון בשנים 2006–2011.

בבקשה שהוגשה בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בתל אביב נכתב: "החברה התנהלה ללא משטר תאגידי נדרש. הדירקטורים ונושאי המשרה בה הפקירו את תפקידם וחובתם לדאוג לטובת החברה, כשפעלו וקיבלו החלטות על ביצוע השקעות במאות מיליוני שקלים — ללא עריכת תוכנית עסקית, ללא קיום ישיבות דירקטוריון בנושאים מהותיים, וללא דרישת חוות דעת מתאימות ומקצועיות על מנת לשמור על כספי וטובת החברה".

את הבקשה הגישו הנאמנים למחזיקי האג"ח (סדרות ב' ו־ג' בהתאמה) — שיף הזנפרץ נאמנים ורזניק פז נבו נאמנויות. באמצעות עוה"ד אמיר פלמר וקובי קפלנסקי, הם טוענים כי הדירקטורים ונושאי המשרה בחברה השתמשו באופן בלתי־הוגן בכספיה ובנכסיה, הסבו לה נזקים כספיים והביאו לפירוקה.

לצד הניהול הרשלני, הם טוענים כי הדירקטורים גייסו כספים ממחזיקי האג"ח, כשאת כל ההון שגויס השקיעו בפרויקטים באוקראינה - מבלי שגילו זאת לנושי החברה לפני גיוס ההון, וללא שקיימו ישיבות דירקטוריון על כך שבהן נותחו השלכות השקעות אלה, היתרונות והסיכונים הכרוכים בהן. במרכז הבקשה עומדות שתי עסקות שביצעה אולימפיה ב–2007 — אז רכשה שני מתחמי קרקע בקייב במאות מיליוני שקלים.

על פי הנטען, הדירקטורים החליטו על ביצוע השקעות כאשר באמתחתם חוות דעת שמאית אחת, של שמאי מקומי שמידת מקצועיותו אינה ידועה ולא נבחנה. בנוסף, מפנים נאמני מחזיקי האג"ח לפרוטוקול ישיבת דירקטוריון מפברואר 2017, שממנו עולה כי היועץ המשפטי של החברה הנחה את הדירקטורים על המידע והמסמכים הדרושים להם קודם לקבלת החלטה על ביצוע השקעה. "חרף כך הדירקטורים התעלמו מהנחיות אלו, וקיבלו החלטה על ביצוע ההשקעה ללא קיום דיון על כך וללא דרישת המידע והמסמכים", נכתב.

בנוסף, טוענים נאמני מחזיקי האג"ח כי ב–2007–2008 התקבלו החלטות על חלוקת דיווידנדים בסך 2.2 מיליון שקל ו–31.1 מיליון שקל (בהתאמה). זאת על סמך הערכת שווי של ההשקעות בידי אותו שמאי מקומי, שדיווח על עליות בשיעורים גבוהים של שווי הקרקע, באופן שלטענתם "היה חייב לעורר תמיהה או לכל הפחות להוות סיבה לבדיקה חוזרת".

אולימפיה הוקמה ב–1964 תחת השם "מפעלי סריגה העמק", ובתחילת דרכה עסקה בייצור ושיווק טקסטיל. ב–2000 היא נכנסה לתחום הנדל"ן, ועסקה באיתור, ייזום, ופיתוח הזדמנויות עסקיות ופרויקטים בתחום הנדל"ן למגורים והשקעה בישראל ובחו"ל, וכן החזיקה בנדל"ן להשקעה. ב–2011 הגיש בנק לאומי, בהסכמת החברה, בקשה לאכיפת שעבודים ולמינוי כונס נכסים לחברה. בעקבות זאת, מונה לחברה כונס נכסים ובהמשך מפרק קבוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker