שלמה אליהו יצטרף למרוץ על כביש 6

אליהו אחזקות בוחנת רכישה של מניות המדינה בחוצה ישראל; אליהו עצמו השקיע בקרן נוי שתתמודד אף היא בפרויקט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

>> המועד האחרון לרכישת אחזקות המדינה בפרויקט כביש 6 נקבע לעוד שבוע בדיוק, ובמרוץ אחר 49% ממניות כביש האגרה מסתמנת מתמודדת שלישית ומפתיעה. ל-TheMarker נודע כי קבוצת אליהו אחזקות, שבשליטת שלמה אליהו, בוחנת בימים האחרונים את האפשרות להתמודד במכרז שפירסמה המדינה.

אנשי הקבוצה ביקרו בחדר המידע שנפתח לקראת המכרז, וניהלו בשבועות האחרונים תכתובת שקטה עם אגף החשב הכללי באוצר באשר לתנאיו. ככל הידוע, מתכוונת הקבוצה לגשת למכרז לבדה. התעניינות זו של אליהו נחשבת למפתיעה משום שהוא מתמקד בפעילות במגזר הפיננסים והנדל"ן בלבד.

ואולם הסיבה המפתיעה הנוספת היא שאליהו נמנה עם המשקיעים בקרן נוי שהצהירה על כוונתה להתמודד באותו המכרז.

קבוצת שלמה אליהו אחזקות נחשבת לקבוצת האחזקות והשירותים הפיננסיים הפרטית הגדולה במשק, ומהנזילות בקרב הקבוצות בכלל. אליהו מחזיק בבעלות מלאה בחברת הביטוח אליהו, והוא בעל המניות הגדול (9.6%) בבנק לאומי.

אם יהפוך אליהו לשותף בכביש 6, הוא יפגוש בפרויקט את קבוצת לאומי בכמה כובעים. הבנק נמנה עם המלווים העיקריים של זכיינית הפרויקט, קבוצת דרך ארץ. בנוסף, לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות הריאליות של לאומי, רכשה לפני כמה חודשים כ-10% מכביש 6 תמורת 127 מיליון שקל, וכן התחייבה להשקיע עד 68 מיליון שקל נוספים. בנוסף, אליהו מחזיק ב-27% מבנק אגוד עם שווי אחזקה של כ-320 מיליון שקל.

אם יהפוך לבעל מניות מהותי בכביש 6, הדבר עשוי להתנגש עם התוכניות של הוועדה להגברת התחרותיות במשק, הבוחנת בימים אלה אפשרויות להפרדה בין אחזקות ריאליות לפיננסיות.

במכרז צפויות להתמודד שתי קבוצות נוספות. האחת היא קבוצת נוי חוצה ישראל, שאותה מארגנת קרן נוי בראשות פיני כהן. הקרן מוחזקת בידי כלל ביטוח (38%), מנורה, דש איפקס ובנק הפועלים (15% כל אחד), וכן משקיעים נוספים שעמם נמנה כאמור אליהו. הקרן גיבשה באחרונה קונסורציום מוסדיים שהתחייב להעמדת כמיליארד שקל לצורך ההתמודדות במכרז.

בנוסף, עשויה לגשת למכרז קבוצת ירדן בניהולם של החשב הכללי לשעבר, ירון זליכה, ודני מריאן, ששימש כנציג של חברת אייקון הקנדית בדירקטוריון דרך ארץ. ל-TheMarker נודע כי בצד ניסיונות השניים לגייס משקיעים מוסדיים מקומיים, הם צירפו לקבוצתם באחרונה את בנק ההשקעות הפרטי CBH משווייץ.

המכרז שפירסמה המדינה הוא למכירת אופציה לאחזקה של 49% בזכיינית כביש 6, דרך ארץ, שמוחזקת כיום בידי שיכון ובינוי (50%) וקבוצת מוסדיים בהובלת קרן תשתיות ישראל (50%). המדינה מוכרת במכרז גם מזאנין (מימון ביניים), כשהתמורה בגין מימוש האופציה אמורה להתחלק בין דרך ארץ (51%) למדינה (49%). שווי האופציה המינימלי שעליו הצהירה המדינה הוא 1.05 מיליארד שקל. ואולם המדינה תקווה להכניס לקופתה סכום גבוה יותר של 650-750 מיליון שקל, לאחר ניכוי חלקה של דרך ארץ.

במקום למכור את האופציה בלבד, החליט האוצר למכור את אחזקות המדינה בתהליך דו-שלבי. בשלב הראשון יממש את האופציה ויקבל תעודות השתתפות. בשלב השני יפיץ את התעודות בקרב המוסדיים. המדינה חילקה את זכויותיה ל-280 יחידות שוות, כשמחיר המינימום ליחידה הוא 3.75 מיליון שקל. ואולם מימוש עסקה זו כפוף לזכות סירוב ראשונה שבה מחזיקה דרך ארץ. זכות הסירוב מותנית בהשוואתה של הצעת המוסדיים לגבי כלל אחזקות המדינה (49%) כמקשה אחת.

דרך ארץ תידרש לממש אותה בתוך 30 יום. לפי ההערכות, ינסו בעלי המניות להימנע מהדילול המשמעותי הזה של אחזקותיהם בפרויקט. מהלך זה מותנה במחיר העסקה שתסגור המדינה. בהוראת תיקון שפירסמה אתמול ועדת המכרזים, נכתב כי בעלי דרך ארץ יוכלו לשתף שני גופים נוספים במימוש זכות הסירוב. ואולם בינתיים נאסר עליהם לנהל עם המוסדיים מו"מ מוקדם לגיבוש קונסורציום לכך.

עוד התירה הוועדה לבעלי דרך ארץ, כי אם יממשו את זכות הסירוב, יוכלו לממש מיד עד 20% מהזכויות שיירכשו (בפרמיה של 2% על המחיר), ולגלגל הלאה את יתר 80% מהמניות בתום תקופה של שנה מיום המכרז.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker