החשד: פיני גינזבורג מכר מניות אל על וחסך לעצמו הפסד של 7 מיליון שקל

רשות ניירות ערך חושדת: פיני גינזבורג, בעל 8% ממניות אל על, מכר מניות של החברה ב-33.6 מיליון שקל ביולי 2017, חודש לפני פרסום דו"ח כספי גרוע - וכך וחסך לעצמו הפסד של 7 מיליון שקל

פיני גינזבורג
פיני גינזבורגצילום: אילן אסייג

פיני גינזבורג, דירקטור ובעל 8% ממניות אל על, נעצר ונחקר על ידי רשות ניירות ערך בחשד שמכר מניות לפני דו"ח כספי גרוע - ונמנע מהפסד של 7 מיליון שקל; כך עולה מהנספח לבקשה לשחרור גינזבורג ממעצר בתנאים מגבילים. 

גינזבורג הוא החשוד המרכזי בחקירת רשות ני"ע בחשד לעבירת מידע פנים ב אל על . הוא נחקר באזהרה אתמול והיום (ה') בחשד לביצוע עבירות שימוש במידע פנים וכן בחשד לביצוע עבירות של הנעה בדרכי תרמית.

אחר הצהרים הובא גינזבורג לבית משפט השלום בתל-אביב לצורך אישור תנאי שחרורו. עו"ד רונית מנדלבאום ממחלקת החקירות של רשות ני"ע ביקשה מבית המשפט להורות על שחרורו למעצר בית עד ליום ראשון תוך הפקדת ערבות בנקאית של 800 אלף שקל. סניגורו, גיורא אדרת לא התנגד לבקשת הרשות, והשופטת אפרת בוסני אישרה את הבקשה. במסגרת ההחלטה, נאסר על גינזבורג לגשת למחשבי החברה, לשוחח עם יתר העובדים המעורבים בפרשה או להיכנס לחשבון הג'ימייל שלו.

גינזבורג, שהחזיק ב-10% ממניות אל על, הוא דירקטור ובעל המניות השני בגודלו בחברה לאחר קבוצת כנפיים שבשליטת משפחת בורוביץ'. הוא מכהן בוועדות דירקטוריון כמו ועדת המאזן, ועדת הכספים והתקציב - וועדת ניהול סיכוני שוק. כהונתו בוועדות אלו הופכות אותו לאיש פנים בחברה. 

על פי החשד גינזבורג השתמש במידע פנים שהיה מצוי ברשותו מתוקף מעמדו וכהונתו ביחס לפרטים מהותיים הקשורים למצבה הפיננסי של החברה וזאת טרם פרסום הדוחות הכספיים של אל על לרבעון השני של 2017.

על פי החשד גינזבורג השתמש במידע פנים שברשותו וב-18 ביולי 2017 מכר ב-3 עסקות שנעשו מחוץ לבורסה 10 מיליון מניות של החברה בתמורה ל-33.6 מיליון שקל. גינזבורג הקטין בכך את אחזקותיו בחברה מ-10% ל-8% ומנע מעצמו כאמור הפסד של 7 מיליון שקל.

הרשות חושדת עוד כי במסגרת מכירת המניות על ידו שנעשתה מחוץ לבורסה, גינזבורג הניע את הרוכש לרכוש את המניות תוך שהוא מעלים ממנו עובדות מהותיות שהיו בידיו בנוגע למידע הפנים.

על פי הנספח לבקשת השחרור ממעצר בתנאים מגבילים מניית אל על ירדה חודש אחר כך, ב-16 באוגוסט 2017, ב-14.3%, עם פרסום הדוחות הכספיים לרבעון השני של 2017 - ולמחרת ירדה בעוד 6.5%, כך שבסך הכול ירדה מניית החברה ב-18.6% בתוך יומיים. רשות ניירות ערך מציינת בבקשה כי במהלך החקירה התגלו ממצאים שמחזקים את החשדות בנוגע למעורבותו של גינזבורג בביצוע עבירות של שימוש במידע פנים ועבירות של תרמית בניירות ערך.

נאשם בקרטל מסעות הנוער לפולין

גינזבורג מייצג בישראל גם את תאי איירווייז ואת אוזבקיסטן איירווייז. בענף התעופה טוענים זו תקופה ארוכה כי גינזבורג אינו מעוניין להביא את תאי איירווייז לישראל בעקבות חלקו באל על. בחברה הישראלית הכחישו זאת בעבר ואמרו כי הוא אינו מעורב באף החלטה באל על הנוגעת לעסקיו האישיים, וכי החברה מקפידה על כל הקפדה חמורה. באפריל אמר גינזבורג ל-TheMarker כי יש הפרדה מוחלטת בין אחזקותיו באל על לייצוג החברות התאית והאוזבקית: "לכל אחד יש את השוק שלו", אמר.

גיזנבורג נאשם בימים אלו גם במסגרת כתב האישום בפרשת קרטל מסעות הנוער לפולין. לפי האישום, גינזבורג, הבעלים של חברת התיירות הלל, לקח חלק בהסדר כובל שהעלה את מחירי מסעות הנוער של משרד החינוך למחנות ההשמדה והריכוז בפולין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker