האם איי.די.או מתכננת הנפקת אקוויטי בחברה הבת בגרמניה?

איי.די.או גרופ מעוניינת לגייס חוב נוסף בישראל, שלפי הערכות בשוק יסתכם בכ-150 מיליון שקל ■ באמצעות הגדלת היתרות הנזילות של איי.די.או גרופ, היא תוכל להמשיך ולתמוך בהתרחבות תיק הנכסים של איי.די.או פרופרטיס

שלי אפלברג
שלי אפלברג
פרויקט של איי.די.או בברלין
פרויקט של איי.די.או בברליןצילום: איי די או

האם איי.די.או גרופ מתכננת לבצע הנפקת אקוויטי בחברה הבת (38.4%) איי.די.או פרופרטיס (ADO Properties - ADP), הפועלת בשוק הנדל"ן בגרמניה?

איי.די.או גרופ, הנסחרת בישראל, דיווחה היום (ה') כי היא עומדת לגייס חוב נוסף באמצעות הרחבת סדרת איגרות החוב הארוכה שלה, סדרה ח'. בשוק מעריכים כי החברה עומדת לגייס כ-150 מיליון שקל, כאשר ריבית המינימום במכרז תעמוד סביב 2.25% צמוד.

בשנתיים הקרובות אמורה איי.די.או גרופ לעמוד בעיקר בתשלומי ריבית של 34.5 מיליון שקל בשנה. מועד תשלום הקרן הקרוב, בסך כ-200 מיליון שקל, הינו רק ב-2020, כאשר בקופת החברה נכון למועד הדוח (סולו) צבורים 253 מיליון שקל. כל אלו מעידים על כך שגיוס החוב הנוכחי לא נועד לצורכי מחזור חובות והארכת מח"מ של איי.די.או גרופ, כי אם לצורך תמיכה בחברה הבת איי.די.או פרופרטיס. בידי ADP תיק נכסים הכולל כ-23,667 יחידות במרכז ברלין, ובהיקף של 3.8 מיליארד יורו - נכון לסוף הרבעון השלישי של 2018.

באמצעות הגדלת יתרותיה הנזילות של איי.די.או גרופ, היא תוכל להמשיך ולתמוך בהתרחבות תיק הנכסים של החברה הבת בעתיד. במהלך תקופת הדו"ח של הרבעון השלישי, נוספו אל התיק שני בניינים הכוללים כ-1,606 יחידות דיור, שעלותם הכוללת 296.6 מיליון יורו.

אופן המימון האגרסיבי של ההתרחבות באיי.די.או פרופרטיס, שהגדילה את הסיכון בעסק, הוביל את חברת הדירוג Moody's להודיע על הורדת דירוג לחברה ולאג"ח שלה לדירוג Baa3. חברת הדירוג ציפתה כי איי.די.או פרופרטיס, אשר לקחה הלוואות לטווח קצר בהיקף של 200 מיליון יורו כדי לממן את רכישת שני הבניינים האחרונים - תמשיך להאריך את המח"מ בתיק ולגוון את תיק האשראי באשראי יותר ארוך - כך שהעסק יהיה יציב ויושפע פחות מזעזועים בכלכלה. כיום יש לאיי.די.או פרופרטיס חוב ארוך טווח בהיקף של 1.36 מיליארד יורו.

כדי למנוע את המשך הורדות הדירוג, ביצעה החברה גיוס נוסף בסך 24.5 מיליון יורו לתקופה של 10-5 שנים. וגיבתה את ההלוואות לטווח קצר בקו אשראי בהיקף של 50 מיליון יורו מבנקים. מקורבים לחברה טוענים כי בקרוב תנסה איי.די.או פרופרטיס לבצע החלפה נוספת של חוב לטווח קצר בחוב לטווח ארוך. ייתכן שחלק מהגיוס הנוכחי בחברה האם בישראל יתמוך באסטרטגיה זו.

בפני איי.די.או פרופרטיס ניצבים אתגרים לא מעטים. ראשית, המלחמה על השליטה באיי.די.או בין שיכון ובינוי לקבוצת אפולו דיין צריכה להגיע להכרעה, אף שאי הבהירות בנושא לא מנע מהחברה לקבל מימון ולהמשיך לבצע רכישות בשנה האחרונה. בנוסף, כלל בעלי האינטרסים יידרשו בקרוב להחליט איך הם מתמודדים עם השינויים ברגולציה בגרמניה, אשר עלולים להשפיע לרעה על היכולת להעלות את שכר הדירה, כמו גם להחליט על האסטרטגיה הנכונה להתמודד עם עליית המכפילים בברלין, שהובילו לירידת תשואות ברכישת נכסים בעיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker