שותפויות הגז בעליות: "כמות הגז במאגר נור שווה לזו שבמאגר תמר"

דיווח במצרים: כמות הגז במאגר נור, שבו מחזיקה ENI, מוערכת ב-10 טריליון רגל מעוקבת (TCF) ■ מדובר בכמות נמוכה משמעותית מהפרסומים הקודמים במצרים, שדיברו על כמות גז הגבוהה פי ארבעה מלווייתן

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אסדת גז בחופי מצרים
אסדת גז בחופי מצריםצילום: VIA BLOOMBERG NEWS

כמות הגז במאגר נור במצרים, שבו מחזיקה ENI האיטלקית, מוערכת ב-10 טריליון רגל מעוקבת (TCF), כך לפי דיווח מהיום (ה') ב"דיילי ניוז איג'יפט". מדובר בכמות השווה בקירוב לזו שבמאגר תמר, אך נמוכה משמעותית מהפרסומים במצרים מלפני כמה חודשים, שדיברו על פוטנציאל לפי ארבעה ביחס ללווייתן הישראלי. מדובר בהערכה ראשונית שהשמיע מקור - כך שלא מדובר באומדן רשמי או סופי.

בתגובה לפרסום, שותפויות הגז בבורסה רושמות עליות חדות. זאת, על רקע ההערכה כי לא צפוי איום משמעותי על מאגרי הגז הישראלים ועל חוזי היצוא הפוטנציאליים למצרים. דלק קידוחים קופצת 2.7%, רציו עולה 2%, ישראמקו מוסיפה 1.2%. מדד הגז והנפט עולה 1.2%.

מאגר נור ממוקם בשטח רישיון שורוק, מצפון לסיני. במהלך החודשים האחרונים בוצע בשדה קידוח אקספלורציה ראשון שנועד לאמת את כמות הגז במאגר, ולאחריו מתוכננים עוד שני קידוחים. השדה מוחזק על ידי ENI (כ-65%) בשותפות עם חברת האנרגיה Tharwa (כ-15%). השבוע פורסם כי גם Mubadala Petroleum תיכנס כשותפה במאגר ותחזיק כ-20% מהזכויות.

לפני כארבעה חודשים התייחס מנכ"ל ENI קלאודיו דסקלזי, לעבודות בשדה נור ואמר: "יש מבנים גאולוגיים ופרוספקטים חדשים במצרים, אך עדיין אין תגלית". דבריו התייחסו לדיווחים בתקשורת המצרית שדיברו על תגלית גז פוטנציאלית של 90 TCF. מקור הפרסומים היה בראיונות של אנשים במשק האנרגיה המצרי. בנוסף לשדה נור, ENI מחזיקה כיום בשדה הגז הגדול ביותר שהתגלה בים התיכון - שדה זוהר במצרים, שמכיל כ-30 TCF גז טבעי.

מאיגוד תעשיות חיפושי הגז והנפט נמסר: "משק הגז המצרי ממשיך במאמצים לסגור את פער האנרגיה במדינה באמצעות קידוחים ותגליות חדשות, אבל לפי כל ניתוח מקצועי מצרים תצטרך להמשיך ולהסתמך על ייבוא גז, לשוק המקומי ולמתקני ההנזלה. ייצוא הגז מתמר ולווייתן למצרים הוא בשורה מדינית וכלכלית לישראל, שמחזקת את מעמדה כעוגן אנרגטי אזורי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker