חברת המימון האמריקאית MGG גייסה 225 מיליון שקל בתל אביב

MGG עוסקת במתן אשראי חוץ-בנקאי ■ הריבית האפקטיבית שנקבעה בגיוס היא כ-8% ■ את ההנפקה הובילה אינפין חיתום של יהונתן כהן, שרכשה 10% מהגיוס - כ-20 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן כהן
יהונתן כהןצילום: עופר וקנין

ביום שני האחרון, ביום שבו נודע רשמית על הסדר החוב בחברת הנדל"ן האמריקאית ברוקלנד אפריל, הצליחה חברת האשראי החוץ-הבנקאי האמריקאית MGG בכל זאת להשלים גיוס אג"ח של סדרה א' חדשה ולגייס בבורסה בתל אביב 225 מיליון שקל (כ-61 מיליון דולר), והיא צפויה לרשום את מניותיה למסחר בבורסה הישראלית.

את הגיוס של MGG הובילה חברת החיתום אינפין, שבבעלות יהונתן כהן. אינפין אף רכשה בהנפקה כ-10% מהסדרה בסכום כולל של כ-20 מיליון שקל ונתנה התחייבות לא למכור את האג"ח שרכשה במשך שלושה חודשים לפחות. יחד עם אינפין השתתפה בהובלת ההנפקה גם לאומי פרטנרס חתמים, אבל היא לא רכשה אג"ח בהנפקה וצפויה לקבל עמלות נמוכות בהרבה מאלה שתקבל אינפין. לפי הערכות, העמלה לחתמי ההנפקה וליועצים בה תגיע ל-2.5% מהיקף הגיוס, כלומר כ-6 מיליון שקל.

מכיוון שזהו הגיוס הראשון בישראל של MGG ובשל הסנטימנט השלילי בחודשים האחרונים בשוק ההון כלפי חברות נדל"ן ואשראי אמריקאיות המגיעות לשוק ההון הישראלי בניסיון לנצל את הריבית הנמוכה - MGG נאלצה להסכים לשלם ריבית גבוהה יותר, מתוך הערכה כי הגיוס יקנה לה דריסת רגל בשוק ההון הישראלי ובהמשך, אם הביצועים של החברה יהיו טובים, את הגיוסים העתידיים היא תוכל לבצע בריביות נמוכות יותר.

בשלב המוסדי של הגיוס הריבית האפקטיבית של האג"ח השקליות עם מח"מ (משך חיים ממוצע) של כ-3.8 שנים היא 6.3% - בעוד חברות אשראי חוץ־בנקאי בעלות פעילות דומה לזו של MGG ועם דירוג אשראי A+, מגייסות בריבית שנתית מוערכת של 5%. בכל מקרה, אם מוסיפים לריבית שנקבעה בגיוס את עלויות הגידור של החוב ואת הוצאות העסקה, הריבית האפקטיבית היא 8% לפחות.

מרבית המשתתפים בגיוס של MGG היו חברות ביטוח וקופות גמל, והיא מצטרפת לשתי חברות האשראי החוץ-בנקאי האמריקאיות פננטפארק ומדלי קפיטל, שגייסו בשנה האחרונה בישראל אג"ח בסכום מצטבר של כמיליארד שקל. היום צפוי להתקיים השלב הציבורי.

לצורך הגיוס בישראל איגדה MGG חברה חדשה באיי הבתולה והכניסה לתוכה 31 הלוואות בשווי של כ-363 מיליון דולר. 95% מההלוואות הן בריבית משתנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker