"אין סיבה שהבחירות יפגעו בדירוג ישראל"

איתי רפל, ראש תחום תשתיות ומחקר ב-S&P מעלות: "הדירוג הנוכחי משקף הן את המערכת הפוליטית בישראל - אשר הממשלות בה אינן נוהגות לסיים כהונה מלאה - והן את האיום הביטחוני הכולל את המבצעים הצבאיים בהם מעורבת ישראל אחת לתקופה"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בניין חברת דירוג האשראי סטנדרט אנד פור'ס
בניין חברת דירוג האשראי סטנדרט אנד פור'סצילום: Bloomberg

"המערכת הישראלית מתורגלת בבחירות ומבצעים צבאיים ולכן אין סיבה שהבחירות הנוכחיות יובילו לפגיעה בדירוג", כך טוען איתי רפל, ראש תחום תשתיות ומחקר ב-S&P מעלות.

בפועל, עדיין לא ברור אם התפטרותו הנוכחית של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, תוביל לבחירות, בשל העובדה כי בלעדיו לראש הממשלה בנימין נתניהו נותרו 61 מנדטים להחזיק בקואליציה. אך גם אם השלטון יוחלף וגם אם הממשלה הנוכחית תיוותר על כיסאה, מבחינת חברת הדירוג S&P - הדירוג מתמקד במשמעת הפיסקלית.

באוגוסט האחרון חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) הודיעה כי החליטה להעלות את דירוג האשראי של ישראל ברמה אחת, מ-A פלוס ל-AA מינוס - כשבע שנים לאחר שהעלתה אותו באחרונה. זו הרמה הגבוהה ביותר שאליה הגיע הדירוג של ישראל באחת מחברות הדירוג הבינלאומיות מאז התחילו החברות לסקר את הנפקות האג"ח של הממשלה.

"הדירוג הנוכחי משקף הן את המערכת הפוליטית בישראל - אשר הממשלות בה אינן נוהגות לסיים כהונה מלאה - והן את האיום הביטחוני הכולל את המבצעים הצבאיים בהם מעורבת ישראל אחת לתקופה", טוען רפל, ומוסיף כי "כהונתה של הממשלה הנוכחית היתה בין הארוכות שידענו, לכן אני לא רואה סיבה כי קיים חשש להורדת דירוג עקב בחירות. מכיוון שהדירוג של סטנדרד אנד פור'ס מתמקד במשמעת הפיסקלית, ומרבית הממשלות האחרונות שמרו עליה - אם תבוא ממשלה חדשה מדיניותה תיבחן לגופה".

איתי רפל
איתי רפל

האם חשש לפריצת הגירעון לא מטרידה את חברת הדירוג?

"זה עשוי להיות מאוד מטריד, אך קודם צריך לראות כי זה אכן קורה. כיום מדינת ישראל מראה יכולת ראויה לשבח להתמודד עם מבצעים צבאיים ולחזור מהר לפעילות מלאה של המשק, המשקמת חלק מהפעילות שאבדה. אם לדוגמה יש רבעון חלש, אז אנו רואים לעתים קרובות כי קיים פיצוי ברבעונים האחרונים".

כשחברות הדירוג בוחנות את ישראל, הן מתעניינות בעיקר בשאלה אם הממשלה תחזיר את חובותיה למי שהלוו לה כסף באמצעות רכישה של איגרות החוב (האג"ח) שהיא מנפיקה. איכות החיים בישראל או שביעות הרצון של האזרחים אינן מעניינות אותן - אלא המידה שהן משפיעות על האיתנות הפיננסית של הממשלה.

מה עשוי להוביל להורדת דירוג?

"הסיכונים אותם מנינו בדו"ח הדירוג לא השתנו. S&P ציינה בדו"ח כי פעולת דירוג שלילית יכולה להיות אם המדיניות הכלכלית של מדינת ישראל תפגע ביכולות להחזיר את החוב, או הביצועים הפיסקליים במשק ייחלשו באופן ניכר מעבר לציפיות התחזית, או אם סיכוני הביטחון יעלו באופן קיצוני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker