כמה גז יש לטייקונים בכיס? - שוק ההון - TheMarker
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
בדיקת TheMarker

כמה גז יש לטייקונים בכיס?

חיפושי הגז משכו בשנתיים האחרונות את אנשי העסקים המוכרים במשק, אבל רק אנשי עסקים בודדים באמת מחזיקים בנתחים משמעותיים מתגליות ורישיונות חיפושי הגז הטבעי

8תגובות

>> מאז ינואר 2009, כאשר יצאה ההכרזה כי במאגר תמר שמול חופי חיפה נמצאה כמות משמעותית של גז טבעי, הפך תחום חיפושי הגז והנפט בישראל לזירה שכל אנשי העסקים הישראלים רוצים להיות בה. עד אז התחום נחשב ספקולטיבי, כזה השמור להרפתקנים בלבד.

אם עד אז היו יצחק תשובה, קובי מימון ומשפחות לנדאו ורוטלוי - המוכרים לציבור הישראלי בשל עסקיהם האחרים - כמעט הפעילים היחידים בתחום החיפושים, הרי שבשנתיים האחרונות החלו אנשי העסקים המוכרים במשק לנהור לתחום. כניסתם של נוחי דקנר, יולי עופר, עופר נמרודי, בני שטיינמץ, טדי שגיא, ג'קי בן זקן ואחרים - ושל אנשי שוק הון מוכרים כמו צחי סולטן, רוני הלמן ואורי אלדובי - לתחום החם זכתה לסיקור אינטנסיבי בתקשורת הכלכלית.

הם רכשו או הקימו חברות ייעודיות לתחומי החיפושים וניהלו מגעים מתוקשרים לקניית אחוזים ברישיונות החיפושים הישראליים. כשהצליחו לסגור עסקות, שבוצעו בדרך כלל במחירים של מיליוני דולרים בודדים, ביצעו "טייקוני הגז" החדשים הנפקות פרטיות וציבוריות, והזניקו את ערך החברות שבשליטתם.

שתי דוגמאות: נמרודי גייס 100 מיליון שקל לחברה הבת הכשרה אנרגיה, שהקים רק חודשים ספורים קודם לכן, והביא אותה לשווי של מיליארד שקל; סולטן רכש את השלד הבורסאי מודיעין, גייס לו הון והזניק את המניה ב-3,000% בתוך חצי שנה.

מבדיקת TheMarker עולה כי לכמה מהם יש אחזקה משמעותית במאגרים, אבל יש כאלה שבסופו של שרשור מחזיקים באחוזים בודדים בלבד מהרישיונות הימיים. את הבדיקה ערכנו על ידי חישוב כל אחזקות הטייקונים ברישיונות דרך כל החברות בהן הם שולטים, המחזיקות באופן ישיר ברישיונות החיפוש ובמאגרים.

טייקון הגז תשובה

יצחק תשובה הוא הישראלי היחיד שמפיק ומוכר גז טבעי בישראל (ים תטיס), ומחזיק בכל תגליות הגז הטבעי המוכחות בים התיכון הישראלי (תמר, דלית ולווייתן). ב-2002 תשובה היה שותף למציאת מאגרי הגז הטבעיים הסמוכים לחופי אשקלון בפרויקט ים תטיס, יחד עם החברה האמריקאית נובל אנרג'י. ב-2009 הוכרזה גם תמר כתגלית, שאמורה לספק את צורכי מדינת ישראל ל-20 שנה, ושנתיים מאוחר יותר נמצא מאגר הענק לווייתן מול חופי חדרה, שהגז בו יופנה ככל הנראה ליצוא.

קשה לאמוד את שווים של המאגרים. החוזה עם לקוחותיה של תמר, שיקבע למעשה את מחיר הגז הטבעי במאגר, עדיין לא נחתם. לגבי לווייתן, עדיין לא ברור כאמור כיצד, למי ובאיזה מחיר יימכר הגז ממאגר הענק - אבל אפשר לומר בוודאות כי מדובר בעשרות מיליארדי דולרים לפחות.

תשובה מחזיק במאגרים דרך שתי שותפויות מוגבלות, דלק קידוחים ואבנר, הנשלטות על ידי דלק אנרגיה, ששייכת לקבוצת דלק שבשליטתו. כל החברות הללו נסחרות בבורסה, כך שהציבור הוא שותף של תשובה. בשנה האחרונה תשובה השקיע דרך קבוצת דלק עשרות מיליוני שקלים באיסוף מניות דלק אנרגיה, דלק קידוחים ואבנר.

קבוצת דלק מחזיקה כיום 80% ממניות דלק אנרגיה, המקנים לתשובה אחזקה אישית של 33% באבנר ושל כ-40% בדלק קידוחים - מה שמעניק לתשובה לבדו אחיזה של 11.4% במאגר תמר, של 16.4% בלווייתן ו-20.6% בים תטיס.

האחוזים שמחזיק תשובה באופן אישי בתמר ובלווייתן אינם כוללים את "תמלוגי העל" - אחוז מסוים וקבוע מראש מההכנסות הישירות של כל שותפות חיפושים, שמגיע לחברה המכהנת כשותף הכללי, מתוקף המבנה המיסויי המיוחד של שותפות מוגבלת ובלא קשר לאחוזי האחזקה של השותף הכללי בשותפות.

במקרה של תשובה, הוא זכאי לתמלוגי על הנובעים מקידוחים ימיים רק מדלק קידוחים, שדלק אנרגיה היא השותף הכללי שלה - בשיעור של 3% עד החזר ההשקעה ושל 13% לאחר החזר ההשקעה (השותף הכללי של אבנר הוא כהן פיתוח, שבשליטת מנכ"ל דלק אנרגיה גדעון תדמור). מה שאומר כי לאחר החזר ההשקעה תשובה יהיה זכאי ישירות לכ-0.8% נוספים מההכנסות בכל אחד מהמאגרים.

ההסתברות של נמרודי

גם נמרודי מחזיק, לפחות בינתיים, בנתח משמעותי מהרישיונות שבשליטתו - שרה ומירה, הממוקמים דרומית למאגר תמר. תוצאות הסקרים הסייסמיים, שבוצעו בהם ופורסמו ביום חמישי שעבר, הורו על הסתברות של 54% למציאת גז טבעי ב-8 מבנים תת-קרקעיים בשני הרישיונות בממוצע של 6.5 TCF (טריליון רגל מעוקבת) גז טבעי.

נמרודי הקים לפני כשנה את השותפות המוגבלת עמנואל אנרגיה ואת החברה האם שלה, הכשרה אנרגיה, כחלק מקבוצת הכשרה ישוב שבשליטתו. בדצמבר האחרון הנפיק את הכשרה אנרגיה בבורסה וכעת הוא מחזיק אישית ב-30% משני הרישיונות.

עם זאת, נמרודי אמר ביום חמישי, עם פרסום התוצאות של הסקרים הסייסמיים בשרה ובמירה, כי קבוצתו תצטרך לגייס עוד כ-150 מיליון דולר למימון הקידוחים. בכוונתה לעשות זאת באמצעות גיוס הון פרטי, הנפקה ראשונה לציבור של עמנואל והנפקה משנית להכשרה אנרגיה - כך שאחזקותיו עוד צפויות להתדלדל.

ההד התקשורתי של דנקנר וסולטן

מלבד תשובה, המשקיע בהגדלת אחזקותיו ופועל בימים אלה למחיקת דלק אנרגיה מהמסחר, ונמרודי שעדיין לא סיים את סבב ההנפקות והגיוסים - משקיעי הגז הנוספים בבורסה הישראלית מחזיקים באחוזים בודדים בלבד מהרישיונות.

דנקנר, השולט יחד עם צחי סולטן במודיעין - השותפה השנייה בגודלה ברישיונות שרה ומירה, אחרי הכשרה של נמרודי - מחזיק באופן אישי בפחות מ-3% משני הרישיונות. סולטן, שותפו של דנקנר גם בכלל חיתום, מחזיק אישית בכ-0.5% בלבד משרה ומירה, הנכס העיקרי של השותפות. סולטן רכש את מודיעין בדצמבר 2009 עם גירעון של 3 מיליון שקל בהונה העצמי, ביצע לה גיוס הון נרחב, רכש חלקים ברישיונות והזניק את שוויה ב-2010 באלפי אחוזים.

נוסף על האחזקות של דנקנר וסולטן ברישיונות שרה ומירה דרך מודיעין, רכשו השניים 4.5% נוספים של תמלוגי על (באופן אישי, אם כי הכוונה היא להכניס את האחוזים למודיעין) מהרישיונות מהגיאולוג האמריקאי דיוויד פיס. הרכישה אמורה להגדיל את חלקם האישי בהכנסות שרה ומירה, במידה שיימצא בהם גז בכמות כדאית להפקה, בכ-0.2%.

לנדאו ורוטלוי - ותיקים ומדוללים

משקיעי גז ותיקים יותר, כמו חיים צוף וקובי מימון השולטים בישראמקו, השותפה אף היא בתמר לצד תשובה ונובל אנרג'י, ויגאל לנדאו וליגד רוטלוי מרציו המחזיקה ב-15% בלוויתן - מחזיקים אף הם אחוזים בודדים ברישיונות.

לנדאו ורוטלוי מחזיקים כ-12.5% כל אחד בשותפות החיפושים רציו, המקנים לכל אחד מהם אחזקה אישית של כ-1.9% בלווייתן. משפחות לנדאו ורוטלוי, המחזיקות גם בבנק אגוד, ובעסקי נדל"ן וטקסטיל, הקימו את רציו בתחילת שנות ה-90. את הרישיונות שבהם נמצא מבנה לווייתן קיבלו ממשרד התשתיות לפני כמה שנים. בשל קשיי מימון, הם הכניסו את דלק ונובל אנרג'י כשותפות, מה שדילל את חלקם ל-15%.

צוף שולט בישראמקו דרך קשרים מסועפים בין כשבע חברות שבשליטתו, כשבראש הפירמידה נמצאת החברה הזרה יונייטד קינגסווי (על פי דיווחי ישראמקו, צוף הוא בעל השליטה היחיד בחברה, אך גם למימון מיוחסת שותפות בחברה) ומתחתיה אקויטל הבורסאית. בסופו של שרשור, מחזיקים צוף ומימון ב-3.4% בלבד משותפות החיפושים ישראמקו, המקנים להם אחזקה ישירה של כ-1% בתמר.

זאת אומרת שאם צוף ומימון יחליטו לגייס כסף לפיתוח פרויקט תמר דרך אקויטל הציבורית, שתזרים את כספי הגיוס לחברה הבאה בשרשור, וכך הלאה עד לישראמקו - על כל 3.4 שקלים שישקיעו השניים מהונם העצמי יוסיפו משקיעי ישראמקו והחברות האם שלה 96.6 שקל.

הזדמנות הישראלית של הלמן ואלדובי

רוני הלמן ואורי אלדובי הנפיקו את שותפות החיפושים הזדמנות ישראלית ביולי 2010, חודשים ספורים אחרי שהוקמה, כשרכשו אחוזים בודדים בשני רישיונות חיפוש ימיים - עוד לפני שמשרד התשתיות אישר את ההעברה. הזדמנות ישראלית גייסה כ-100 מיליון שקל וזכתה לביקושים של 180 מיליון שקל בהנפקה; הלמן ואלדובי השתתפו בהנפקה בסכומים זניחים בלבד, אם בכלל.

לאחר ההנפקה הזדמנות ישראלית רכשה 10% בשישה רישיונות ימיים נוספים, המכונים "רישיונות פלאג'יק", תמורת 2.5 מיליון דולר, שהפכו לנכס העיקרי של השותפות. מדובר ברישיונות חיפוש הגובלים בלווייתן ונחשבים אטרקטיביים, אם כי עדיין לא פורסמו תוצאות הבדיקות הגיאולוגיות שנערכו בהם. הבעיה היא שמשרד התשתיות עדיין לא אישר את העברת הרישיונות - מועצת הנפט, שתתכנס בעוד כשבוע, אמורה לדון בכך.

בכל מקרה, הלמן ואלדובי מחזיקים ב-9% בהזדמנות ישראלית, המקנים להם באופן אישי שליטה ב-0.9% מששת הרישיונות - אם אכן תאושר העברתם.

והרשימה עוד ארוכה

ויש מי שעדיין לא הנפיק את אחזקותיו בבורסה. מדובר בין היתר בקבוצת האחים עופר, בני שטיינמץ, ג'קי בן זקן ואברהם נניקשווילי, חיים לייבוביץ', טדי שגיא ובני שטיינמץ.

רוב אנשי העסקים האלה - מלבד קבוצת האחים עופר שרכשו אחוזים בחברה המחזיקה 13.6% ברישיונות שרה ומירה, ולא ברישיונות עצמם, ולכן לא זקוקים לאישור המשרד - עדיין ממתינים לאישור הממונה על הנפט לביצוע של עסקות העברות הזכויות ברישיונות. אם יתקבלו האישורים, ייתכן שנראה כמה חברות חיפושי נפט חדשות בהובלתם, שייכנסו לבורסה ואת אחוזי האחזקה שלהם מידלדלים בהתאם.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#