פז זכתה במכרז לאספקת דלק וגז לבישול לרשות הפלסטינית עד 2021

הלקוח הגדול ביותר של פז הוא הרשות הפלסטינית, שסיפקה לה הכנסות של 1.25 מיליארד שקל ב-2017 ■ פז ציינה בדו"חות הכספיים ל-2017 שאם הסכם האספקה לרשות לא יוארך, רווחיותה תיפגע משמעותית

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשים ממתינות למילוי מכלי גז בישול ברפיחצילום: AFP
יורם גביזון

הרשות הפלסטינית הודיעה היום (א') ל פז , בניהולו של יונה פוגל, על זכייתה במכרז לאספקת מוצרי נפט לגדה המערבית ולעזה. האספקה היא חלק מהסכם שייחתם בין פז לבין הרשות. הוא צפוי להיכנס לתוקף בינואר 2019 ולהסתיים בדצמבר 2020.

ההסכם ממשיך הסכם קודם שלפיו פז סיפקה מוצרי נפט לרשות הפלסטינית מ-2016 עד לסוף 2018. על פי ההסכם החדש, תמשיך פז לספק לרשות מוצרי נפט לפי צרכיה בדומה להיקף שנקבע במזכר ההבנות הקודם מ-2016, כלומר 85% מצריכת הגפ"מ ( גז לבישול) ו-50% מצריכת הדלקים.

פז התחייבה בין היתר לספק לרשות שירותי תחזוקה, ציוד והדרכה בתנאים שייקבעו בהסכם. כמו כן, ייקבעו בהסכם מסגרת אשראי ותנאי תשלום שדומים לאלה שנקבעו במזכר ההבנות הקודם. פז מדגישה שעל פי ההסכם הרווחיות לא צפויה להשתנות מהותית.

פז ציינה בדו"חות הכספיים ל-2017 כי הרשות הפלסטינית היא הלקוח הגדול ביותר של החברה. הרשות סיפקה לפז 11% מהכנסותיה ב-2017, כלומר 1.25 מיליארד שקל.

מהדו"חות הכספיים של פז עולה שהרווחיות של שיווק מוצרי אנרגיה לרשות הפלסטינית עולה משמעותית על הרווחיות של הפעילות המקבילה בישראל. פז ציינה שלהערכתה אין לה תלות ברשות הפלסטינית, משום שבמקרה של ביטול ההסכם תוכל להגדיל את מכירותיה לחברות דלק. זאת בשל קרבת בית הזיקוק באשדוד לאזור שבו מתרכזת מרבית הצריכה בישראל. היא הצהירה גם על אפשרות לייצא את העודפים שיישארו בידה בתנאי אשראי טובים יותר.

פז הדגישה עם זאת שבמקרה של ביטול ההסכם עם הרשות הפלסטינית, תיפגע רווחיותה משמעותית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker