ליאורה ואייל עופר חתמו על הפרדת הנכסים, אבי לוי רוצה 30% ממליסרון

אייל עופר יחזיק ב-22% ממניות בנק מזרחי טפחות – ששויין כ-3.4 מיליארד שקל, ליאורה בכ-61% ממניות מליסרון ששווין כ-4.5 מיליארד שקל ■ אבי לוי עתיד לגבש קבוצת משקיעים שתרכוש כ-30%-25% ממניות מליסרון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל עופר ליאורה עופר
אייל עופר וליאורה עופרצילום: עופר וקנין

בחודשים האחרונים הביע מנכ"ל מליסרון אבי לוי בפני משפחת עופר את רצונו להיכנס כבעל מניות מהותי ב מליסרון . המשפחה ביקשה כי ימתין עד לאחר גיבוש מתווה הפרדת הנכסים במשפחה - מהלך שנכפה עליה בגין חוק הריכוזיות שנחקק ב-2013. כעת לוי יכול להתחיל לפעול ליישום הרעיון, ולשם כך עליו לגבש קבוצת משקיעים שתממן את הרכישה של  25%-30% ממניות מליסרון - ששווי השוק שלה 7.4 מיליארד שקל.

חברת מליסרון היא אחת מחברות הנדל"ן המניב הגדולות בישראל, עם נכסים בתחום הקניונים, מרכזי המסחר ופארקי משרדים לתעשיות עתירות ידע.

משפחת עופר, הבעלים של קבוצת עופר השקעות בע"מ שעד לאחרונה החזיקה בשליטה (65% מהמניות) במליסרון, חתמה היום (ה') על הסכם להפרדת נכסי הקבוצה. זאת על פי דרישות חוק הריכוזיות, הקובע כי על קבוצות עסקיות להפריד בין נכסיהן הפיננסיים (בנקים, בתי השקעות או חברות ביטוח) לבין נכסיהן הריאליים (כגון חברות טכנולוגיה, סלולר ונדל"ן). החוק העניק לקבוצות העסקיות ארכה לביצוע ההפרדה עד לסוף דצמבר 2019.

אבי לוי, מנכ"ל קבוצת
מליסרון
אבי לוי, מנכ"ל קבוצת מליסרוןצילום: אביב אברמוב

על פי הסכם ההפרדה, מניות השליטה במליסרון יעברו לבעלות ליאורה ודורון עופר, ואילו השליטה בבנק מזרחי תעבור לבן דודה של ליאורה - אייל עופר. בעקבות המהלך תחזיק ליאורה עופר בכ-61% ממניות מליסרון ששווין כ-4.5 מיליארד שקל.

גורמים בענף סבורים כי ליאורה לא תרצה להתמודד לבדה עם האתגרים העומדים בפני חברה בסדר גודל כזה עם פעילות מרוכזת בתחום הקניונים. זאת בעיקר על רקע הקשיים העומדים בפני הענף לאור השינויים בהרגלי הצרכנים והמעבר לרכישות מקוונות. בחו"ל מגמה זו אף הביאה להיווצרותם של קניוני רפאים במספר לא מבוטל. אתגר נוסף שמציב תחום הנדל"ן הצרכני והמסחרי הוא הצורך להתחרות באופן יעיל על אכלוס שטחי המסחר מבלי לפגוע באחוזי הרווח. נראה כי גם החשש שעזיבה של המנכ"ל אבי לוי, שזוכה לאמון המשקיעים, תגרום לזעזועים במחיר מניה – יתרום ככל הנראה לכך שליאורה עופר תתן את ברכתה לרכישת המניות על ידי לוי.

עד כה החזיקה משפחת עופר במליסרון באמצעות החברה הפרטית - עופר השקעות, שמניותיה מוחזקות על ידי ליאורה עופר (51.7%), דורון עופר (15%) וחברת לין אחזקות  (33.33%) שנמצאת בבעלות אייל עופר. ההסכם החדש קובע כי ליאורה תרכוש  את מניות מליסרון של לין אחזקות. המשמעות היא כי בכפוף לקבלת אישור מבנק ישראל והסכמה מרשות המסים, לצד התקיימותם של כמה תנאים מתלים נוספים, תחזיק ליאורה עופר ב-85% ממניות עופר השקעות. בידי דורון עופר תיוותר אחזקותו הקיימת - של 15% ממניות עופר השקעות.

קניון רמת אביב, שבבעלות מליסרון
קניון רמת אביב, שבבעלות מליסרוןצילום: ניר כפרי

אייל עופר יקבל את מניות מזרחי טפחות

במקביל, לין של אייל עופר, תרכוש את מניות בנק מזרחי טפחות שמוחזקות על ידי חברת עופר השקעות ועל ידי חברת עופר אחזקות - חברה פרטית נוספת, המוחזקת במשותף על ידי הנאמן המנהל את עזבונו של יולי עופר (36.7%), לין אחזקות (33.3%), ליאורה (15%) ודורון (15%). בסיום העסקה יחזיק אייל עופר ב-22% ממניות מזרחי טפחות - ששויין כ-3.4 מיליארד שקל.

בנק מזרחי טפחות נסחר כיום לפי שווי שוק של 14.8 מיליארד שקל, עם מחיר מניה של 66.8 שקל בפתיחת המסחר היום. על פי ההסכם לין תרכוש את מניות הבנק מהחברות הפרטיות בקבוצת עופר במחיר של 64.43 שקל  - מחיר המניה בתחילת פברואר 2018.

בין הצדדים נקבע מנגנון התאמות אם יחולקו דיווידנדים עד למועד השלמת העסקה, שבסיומה תעבור השליטה במזרחי לאייל עופר, המחזיק כבר כיום בעסקי ספנות בינלאומיים ובעסקי נדל"ן בארה"ב, בריטניה, הולנד ומדינות נוספות באירופה.

בנוסף, כמיליארד שקל הועברו בין חברי המשפחה במזומן, במטרה לאזן את החלוקה. לצורך כך, מאז שהתבררו הוראות חוק הריכוזיות החלו החברות הפרטיות בקבוצה לממש נכסים מתחת לראדר, במטרה ליצור קופת מזומנים נזילה, שאותה יהיה קל לחלק בין הצדדים במסגרת ההתחשבנות ביניהם.

בגיבוש הסכם החלוקה יוצג אייל עופר על ידי עוה"ד פנחס רובין ואורי הלר ממשרד גרונצקי, וליאורה עופר יוצגה על ידי עו"ד אלון סהר ממשרד עורכי הדין מיתר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker