"מלאנוקס עשויה להימכר לזיילינקס האמריקאית ב-5.5 מיליארד דולר"

מניית מלאנוקס מזנקת בוול סטריט בעקבות דיווח של ערוץ CNBC - ולפיו חברת השבבים האמריקאית זיילינקס שכרה את שירותי הייעוץ של בנק ברקליס לקראת רכישה אפשרית של חברת השבבים הישראלית

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל מלאנוקס, אייל וולדמן
מנכ"ל מלאנוקס, איל וולדמןצילום: עופר וקנין

לקראת עסקת ענק? "מלאנוקס עשויה להימכר לזיילינקס (Xilinx) האמריקאית בכ-5 מיליארד דולר", כך דיווח הערב אתר CNBC. בנוסף, דווח כי זיילינקס שכרה את בנק ההשקעות ברקליס לצורך ניהול המגעים. בעקבות הדיווח מניית מלנוקס עולה ב-4%.

על פי אתר CNBC, העסקה עשויה להתגבש עד דצמבר לפי מחיר של 100 דולר למניית מלנוקס, שמשקף לחברה שווי של כ-5.4 מיליארד דולר. מחיר זה גבוה ב-9% ממחירה הנוכחי של המניה וב-52% ממחירה של מניית מלאנוקס ב-25 באוקטובר, כאשר CNBC דיווח לראשונה שמלאנוקס שכרה בנק השקעות כדי שייעץ לה בעניין מכירה אפשרית לאחר שקיבלה שתי הצעות רכש.

מלאנוקס מפתחת ומייצרת מוצרים ורכיבים לתקשורת מהירה בין שרתים ושיפור יכולת ההעברה והאחסון של נתונים. מלאנוקס, שמנוהלת על ידי המייסד המשותף והמנכ"ל אייל וולדמן, מתחרה בשוק של מוצרי האת'רנט (תקן תקשורת של רשתות מחשבים מקומיות) עם חברות כמו אינטל, ברודקום וסיסקו, ומחזיקה נכון לרבעון השלישי של 2018 בנתח שוק של 69% מהשוק למתגי את'רנט במהירות של 200 ג'יגה ביט לשנייה.

מלאנוקס פעילה ושולטת גם בשוק האינפיניבנד שהוא תקן תקשורת נוסף מיועד למחשבים בעלי ביצועים גבוהים כמו מחשבי על ולחוות שרתים. מלאנוקס מתחרה בשוק זה בעיקר באינטל ומחזיקה בנתח של 77% מהשוק.

זיילינקס, שנסחרת בשווי של 22 מיליארד דולר מפתחת שבבים לצורך שרתי גישה שמותקנים במרכזי נתונים, ונחשבת בעצמה כיעד לרכישה עבור חברות כמו אינטל.

רכישת מלאנוקס עשויה לשמש לאחת מהענקיות המתחרות בה כאמצעי לשלוט בשוק מתגי האת'רנט במהירות גבוהה, שצפוי לגדול פי 4 במונחים כספיים בין 2017 ל-2021 מ-300 מיליון דולר ל-1.2 מיליארד דולר. כיום מחזיקות ענקיות ציוד התקשורת ברודקום, אינטל, וסיסקו בנתח של 7%, 13% ו-5% בהתאמה משוק זה, שנהנה מהגידול החד בנפח העברת הנתונים.

אייל וולדמן מייסד ומנכ"ל מלאנוקס התייחס בעבר לאיום האפשרי של חברות אלו על הדומיננטיות של מלאנוקס בתחום זה - והעריך כי בטווח הקצר החברה נהנית מעליונות טכנולוגית שמאפשרת לה לספק ללקוחותיה - חברות כמו DELL שמקימות חוות שרתים עבור ספקי מיחשוב בענן כמו אמזון, מיקרוסופט וגוגל - החזר גבוה יותר על השקעותיהןץ

הצעות הרכישה הופנו למלאנוקס על רקע שיפור חד בתוצאותיה הכספיות ב-3 הרבעונים האחרונים שבהם הציגה צמיחה של 24% או יותר בהכנסותיה. מלאנוקס דיווחה על גידול של 90% ברווח התפעולי שלה ברבעון השלישי של 2018 בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2017 - לרמה של 90 מיליון דולר. הכנסותיה גדלו ב-24% ברבעון השלישי של 2018 לעומת הרבעון המקביל לו ב-2017 והסתכמו ב-279 מיליון דולר. כחלק מפרסום התוצאות הכספיות לרבעון השלישי של 2018 העלתה מלאנוקס את תחזית ההכנסות שלה ל-2018 בפעם הרביעית ברציפות.

בשיחת ועידה שקיים באחרונה עם אנליסטים בעקבות פרסום התוצאות הכספיות, אמר  אייל וולדמן כי מלאנוקס נמצאת בתוואי של המשך צמיחה מהירה בהכנסותיה וברווחיה בשנים הקרובות, והעריך כי החברה תציג צמיחה דו ספרתית נאה גם ב-2019.

התוצאות הכספיות המצויינות שהציגה מלאנוקס החל ברבעון הרביעי של 2017 סייעו לה להדוף את ניסיון ההשתלטות העויין של הקרן האקטיביסטית סטארבורד שהודיעה בנובמבר 2017 על הפיכתה לבעלת עניין בחברה והגדילה בהמשך את אחזקתה במלאנוקס ל-12%.

סטארבורד מתחה ביקורת חריפה על ההשקעות המופרזות שביצעה מלאנוקס ועל מכירת מניות על ידי חברי הדירקטוריון, אך וולדמן ודירקטוריון מלאנוקס הגיעו איתה להסכם שבעקבותיו ויתרה סטארבורד על ניסיונה להחליף את דירקטוריון מלאנוקס ולהדיח את וולדמן - והסתפקה במינוי 2 דירקטורים מטעמה בעלי ניסיון עשיר בתעשיית השבבים. וולדמן חזר שוב ושוב ברבעונים האחרונים על כך שהגידול החד ברווחיה של החברה נובע מהשקת מוצרים חדשים ועדיפים טכנולוגית הודות להשקעות שביצעה בעבר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker