דלק תנסה למכור 22% ממאגר תמר בבורסת יורונקסט - בעסקה בשווי 2 מיליארד דולר

בדלק קידוחים עשויים לפרסם בשבועות הקרובים טיוטת תשקיף לקראת הנפקה ראשונית - שתתבצע בהתאם למודל של הנפקת תמר פטרוליום ■ מקורב לדלק: "זו אחת מהאופציות שנבחנות"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אסדת קידוח תמר
אסדת קידוח תמרצילום: תומר אפלבאום

דלק קידוחים , בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, ממשיכה לקדם מכירת יתרת אחזקותיה במאגר תמר (22%), בהתאם ל"מתווה הגז". בדלק קידוחים בוחנים אפשרות למכור 22% מהזכויות שנותרו לדלק במאגר תמר בבורסת יורונקסט האירופית. המכירה תיעשה באמצעות גיוס הון וחוב על ידי חברה ייעודית (SPV), במודל של הנפקת תמר פטרוליום.

בהתאם לשווי של תמר פטרוליום בישראל, שווי העסקה העתידית, ככל שתצא אל הפועל, יסתכם בכ-2 מיליארד דולר (שווי פעילות, כלומר כולל חוב ואקוויטי שיונפקו לצורך השלמת העסקה). בדלק עשויים לפרסם בשבועות הקרובים טיוטת תשקיף לקראת ההנפקה. מקורב לדלק ציין כי "זו אחת מהאופציות שנבחנות".

לפני כשנה מכרה דלק קידוחים, בניהולו של יוסי אבו, 9.25% מזכויותיה במאגר תמר לתמר פטרוליום - חברה ציבורית ייעודית שהוקמה לצורך העסקה. המכירה בוצעה לאחר ש תמר פטרוליום גייסה הון (מניות) בסכום של כ-200 מיליון דולר, והנפיקה אג"ח ב-650 מיליון דולר (סדרה א'). טרם העסקה דלק קידוחים החזיקה ב-31.25% מהזכויות במאגר תמר, כך שבהתאם ל"מתווה הגז" היא נדרשת למכור את יתרת האחזקות (22%) עד לדצמבר 2021.

מנהלי דלק הצהירו בעבר כי בכוונתם לפנות לשווקים בחו"ל על מנת למכור את יתרת אחזקות דלק במאגר תמר. הסיבה לכך היא שהחשיפה של השוק המוסדי המקומי למאגר כבר גבוהה, כך שהמשקיעים המוסדיים יתקשו "לבלוע" הנפקת ענק נוספת הקשורה לתמר.

דלק - כמו גם השותפה האמריקאית שלה נובל אנרג'י - מנצלים את חלון הזמן הנוכחי למימוש חלקם במאגר תמר במחיר גבוה. זאת, לאחר ששתי החברות דיווחו כי ירכשו 39% ממניות EMG המצרית, המחזיקה בצינור הולכת גז בסיני, בתמורה ל-518 מיליון דולר; וחתמו על הסכמים מותנים למכירת גז מלווייתן ותמר לחברת דולפינוס המצרית, שאין ערובה להתקיימותם.   

בימים האחרונים גבר החשש בנוגע למימוש הקרוב של הסכמי דולפינוס, לאחר שהתברר שמערכת ההולכה של הגז בישראל מסוגלת להעביר כמות של 2-3 BCM בשנה, הנמוכה מהיקף החוזים המקסימלי של תמר ולווייתן יחד (7 BCM). המשמעות היא שדלק ונובל יצטרכו למצוא פתרונות הנדסיים על מנת להעביר את הגז למצרים, כמו הרחבת התשתית, בניית צינור ימי או שימוש בצינור הפאן ערבי.

למרות ששאלת היצוא טרם נפתרה, נובל החלה לממש את אחזקותיה העקיפות במאגר תמר מיד לאחר הכרזת עסקת EMG - ומכרה את כלל אחזקותיה במניות תמר פטרוליום תמורת כ-600 מיליון שקל. בעבר גם בקבוצת דלק הצהירו על כוונתם לממש את האחזקה בתמר עד לסוף השנה, אף שמתווה הגז מאפשר לה מימוש עד 2021. זאת, כששתי החברות מוותרות על תזרים המזומנים שיקבלו באם יחזיקו בתמר עד לסוף התקופה האפשרית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker