אלבוים פותח חזית נוספת עם בעלי השליטה בב.יאיר: מתנגד למחיקת המניה מהבורסה

אלבוים, בעל מניות מיעוט בחברה, הגיש בקשה לבית המשפט לביטול האישור שניתן על ידו לכינוס אסיפת בעלי מניות בחברה

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

נמשכים המאבקים בין מרדכי אלבוים, בעל מניות המיעוט בחברת ב.יאיר, לבין יאיר ויוסף ביטון בעלי השליטה בחברת הנדל"ן הבורסאית (85.5%): הבוקר (ה') דווח למשקיעים כי אלבוים, משקיע חרדי מחסידות בעלז בירושלים, הגיש לביהמ"ש התנגדות לכינוס אסיפת בעלי המניות לאישור מחיקת מניות ב.יאיר מהמסחר. אלבוים מנמק את בקשתו בכך שהסדר המחיקה נועד לשחרר את בעלי השליטה מהמגבלות המוטלות על חברות ציבוריות ולפגוע בבעלי מניות המיעוט.

יאיר ביטון

פנייתו של אלבוים לביהמ"ש נעשתה לאחר שלפני כשלושה ימים אושר לבעלי השליטה לכנס אסיפת בעלי מניות לשם מחיקת החברה מהבורסה. בעלי השליטה טוענים שהם מעוניינים לבצע את המחיקה בשל הסחירות הנמוכה המתקיימת במניה, שנמצאת ברשימת ה"שימור" של הבורסה – שלב אחד לפני מחיקתה מהמסחר. בעלי השליטה הסבירו כי אחזקתו של אלבוים במניות (10.5% באותה התקופה) הותירה בידי הציבור כ-3% בלבד ו"מייבשת" את המסחר בהן. מנהלי החברה טענו כי במצב זה "אין טעם בהמשך רישום המניות, שכן בפועל לא מתקיים מסחר משמעותי בהן".

לעומת האחרים ביטון, אלבוים - שמיוצג על ידי עו"ד יוסי שם-טוב ממשרד גלוזמן שם-טוב, חוברס ברויד ושות' - טוען כי "מחיקת המניות הופכת את בעלי מניות המיעוט לבני ערובה בידי בעלי השליטה, כיוון שלא יהיה ביכולת המיעוט למכור את המניות אלא לבעלי השליטה". לדבריו, מחיקת המניה תסב "נזק חמור ובלתי הפיך" לבעלי מניות המיעוט, ולא תהיה בה כל תועלת. בנוסף מבקש אלבוים להוסיף להליך ההתנגדות את הבורסה לני"ע ואת רשות ני"ע כצדדים נוספים, וזאת מאחר שבמקרים אחרים העמידו חו"ד שעצם סחירות המניות בעלת ערך לבעלי מניות המיעוט.

אך המאבק על מחיקת המניה הוא רק מאבק אחד המתנהל בין אלבוים לבין האחים ביטון. במקביך מתנהל מאבק נוסף, הנוגע לאישור הסכם השכר של בעלי השליטה שפג בנובמבר 2010. לפני כשבוע קבע ביהמ"ש כי בניגוד לדרישתם של האחים ביטון, אלבוים לא יסווג כ"משקיע בעל עניין אישי" בהצבעה על הסכם השכר, כך שקולו ייספר כחלק מבעלי מניות המיעוט. הסכם השכר עם בעלי השליטה מוגדר כ"עסקה עם בעלי עניין", ולכן הוא דורש אישור של רוב מקרב בעלי מניות המיעוט. כתוצאה מהחלטתו של השופט, הסכם השכר - שעלותו ב-2010 עמדה על 9.1 מיליון שקל - אינו צפוי להשיג רוב בהצבעה. בשעה זו מתקיימת אסיפת בעלי המניות וההצבעה על הסכם השכר.

התנגדותו של אלבוים להסכם השכר הינה מתוקף הגנה על זכויות בעלי מניות מיעוט בחברות ציבוריות מפני בעלי השליטה. אלבוים דורש כי בעלי השליטה לא ימשכו שכר בגובה של מיליוני שקלים מהחברה באמצעות הסכם ניהול, ויקטפו על חשבון המשקיעים הקטנים "טובות הנאה פרטיות". בעלי השליטה מצידם, טוענים בתוקף שאלבוים אינו "בבעל מניות מיעוט" רגיל, אלא "סחטן" שנגוע בשיקולים זרים. בדיונים שנערכו בעבר הציגו בפני ביהמ"ש הקלטות והוכחות שיחזקו את טענתם שמדובר בסחטן.

כיום, ב. יאיר נסחרת כעת לפי שווי שוק של כ-140 מיליון שקל. החברה סיימה את 2010 עם רווח נקי של 27.3 מיליון שקל המיוחס לבעלי המניות. את הרבעון האחרון סיימה בהפסד של 5.7 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker