קרנית פלוג על הרפורמות שכמעט השלימה: "אני מרגישה כמו משה"

פלוג אמרה כי בנק ישראל קרוב לתחילתו של תהליך העלאת הריבית: "קיוויתי שאספיק לבצע את הצעד הראשון" ■ לדבריה, טועה מי שחושב כי המלצותיה לממשלה לא התקבלו

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרנית פלוג
קרנית פלוגצילום: תומר אפלבאום
אבי וקסמן
אבי וקסמן

נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג, אמרה הערב (ב') כי לקראת סיום כהונתה, הצפוי בשבוע הבא, היא מרגישה שהובילה את בנק ישראל לקראת הישגים ורפורמות חשובים, שבהשלמתם כבר תיאלץ לצפות מהצד - ובהם העלאת הריבית במשק, הקמת המערכת לשיתוף נתוני אשראי, הקמת הוועדה ליציבות פיננסית ואפילו הפרויקט הגדול לשיפוץ הבניין של בנק ישראל בקריית הממשלה בירושלים.

פלוג דיברה באירוע לכבוד סיום כהונתה, שנערך במוזיאון ישראל בירושלים בנוכחות נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין ושר האוצר, משה כחלון. לתפקיד הנגיד מיועד פרופ' אמיר ירון, אבל הליכי המינוי שלו מתעכבים, והמשנה לנגידה, ד"ר נדין בודו-טרכטנברג, צפויה לשמש הנגידה בפועל מיום שלישי בשבוע הבא.

פלוג (63) כיהנה כנגידה במשך חמש שנים, ולפני כן כמשנה לנגיד פרופ' סטנלי פישר (וכנגידה בפועל לאחר פרישתו) וכמנהלת חטיבת המחקר בבנק ישראל. בסך הכל הועסקה בבנק ישראל כ-30 שנה.

"אני מסיימת את הקדנציה כנגידה בתחושה עמוקה של סיפוק, וגאווה גדולה על ההישגים הרבים בכל תחומי העשייה של הבנק", אמרה הנגידה היוצאת. "המשק נמצא במצב טוב ויציב לא מעט בזכות המדיניות המוניטרית, וזה אינו דבר מובן מאליו. בתקופה שבה משקים רבים חוו מיתון ורמה גבוהה של אבטלה, אנחנו נהנינו מצמיחה נאה, אבטלה נמוכה, שכר עולה, יציבות מחירים וגם מערכת פיננסית יציבה". 

לדברי פלוג, "בתקופה הקרובה תתמודד הוועדה המוניטרית עם עיצוב מדויק של התחלת תהליך הנורמליזציה (של המדיניות המוניטרית, כלומר העלאת הריבית - א"ו). בהקשר זה אני מרגישה קצת כמו משה - הגעתי כמעט לשם,  וקיוויתי שאספיק לבצע את הצעד הראשון בתהליך, אבל על השלב הבא בהיסטוריה המוניטרית של כלכלת ישראל אצטרך להשקיף מהצד".

הנגידה הוסיפה כי בנק ישראל איזן בין הצורך להגביר את התחרות במערכת הבנקאות לצורך לשמור על תפקודה ויציבותה, "שמטבעם מקבלים משקל קטן יותר במערכת הפוליטית". לדבריה, "בחודשים האחרונים היישום של המלצות הוועדה להגברת התחרות במערכת הפיננסית תופס תאוצה, ובפרט, אחת מחברות כרטיסי האשראי כבר נמכרה. הכוונון העדין שהצלחנו להשיג בחקיקה בעקבות המלצות הוועדה היה קריטי".

"מי שחושב שהמלצות בנק ישראל נשארו על הנייר - טועה"

פלוג אמרה גם כי מי שסבורים כי המלצותיו של בנק ישראל לממשלה בתחום המדיניות המקרו-כלכלית נשארו על הנייר בלבד - טועים. לדבריה, "מטבע הדברים לא תמיד כל ההמלצות זכו לתשואות מהדרג הפוליטי, ולא תמיד יושמו כלשונן ובמלואן. עם זאת, הן תרמו להערכתי לכך שהגירעונות לא חרגו מרמה סבירה, ובפרט כשלא בוצעה הפחתת מסים על בסיס הכנסות חד-פעמיות, שהיתה מחייבת לשוב ולהעלות את המסים כשהיה מתברר שההפחתה אינה בת קיימא, או לקצץ עוד בשירותים הציבוריים, הצנועים יחסית ממילא, שהממשלה מספקת לאזרח".

כמו כן, הזכירה הנגידה היוצאת, שהממשלה אימצה את המלצתו של בנק ישראל להגדיל את מענק העבודה (מס הכנסה שלילי). לדברי פלוג, "אכן, לא בכל הנושאים הצלחנו לשכנע. המכנה המשותף של אותם נושאים שלא קודמו עדיין, הוא שקשה לראות בהם את התועלת המיידית, ולכן אין להם תשואה פוליטית, למרות החשיבות הרבה שלהם לטווח הארוך ולביסוס היציבות. לא הצלחנו למשל לשכנע שיש להעלות את גיל הפרישה, למרות שהצורך בכך ברור לכל, וגם החוק להקמת ועדה ליציבות פיננסית עדיין לא נחקק למרות החשיבות העצומה של חוק זה - במיוחד כשהמערכת הפיננסית, השחקנים בה והרגולציה עליה עוברים שינויים עצומים, והצורך לנטר את השינויים הללו ולטפל בסיכונים שעלולים לצוץ מכיוונים שונים ברור מאליו. לזה אין לובי - הרי לוקחים כמובן מאליו שהמערכת הפיננסית יציבה". 

הנגיד הקודם, פרופסור סטנלי פישר, נשא גם הוא דברים לכבוד פלוג, שאותה כינה "אחת מהנגידים הטובים בעולם". פישר, שהמליץ ב-2013 על פלוג כמחליפתו, שיבח אותה על קידום חשיבה עצמאית בבנק ישראל ואמר כי "הניסיונות לפגוע במעמדו של הבנק המרכזי יביאו לפגיעה במשק. בשנים האחרונות הביא בנק ישראל לא רק כבוד למשק, אלא גם קשרים כלכליים בינלאומיים חשובים, שסייעו למשק לעבור בשלום משברים ולהמשיך לצמוח".

פישר הוסיף כי לפלוג יש אישיות חזקה. "לא רואים את זה במבט ראשון, אבל מבינים את זה אחרי שמנהלים עמה כמה ויכוחים", אמר. בזכות זאת, הוסיף, הוא היה משוכנע עוד לפני מינויה שהיא תוכל להתמודד גם בוויכוחים עם הפוליטיקאים הישראלים – "והיא עשתה זאת". לדבריו, "כדי להיות טוב לא צריך לצעוק, אלא פשוט להבין מה אתה עושה".

הנשיא ריבלין נשא דברים בשבחי פלוג. לדבריו, "את, קרנית, מסמלת את מדינת ישראל שאליה אנחנו שואפים - מדינה שמונהגת על ידי המוכשרות והמוכשרים ביותר, ושטובת המדינה תמיד לנגד עיניהם, לפני כל טובה אחרת; מדינה המעניקה שוויון הזדמנויות לנשים ולגברים, ושבה כל אישה, כגבר - מצליחים לממש את עצמם ולבטא את כישוריהם". הנשיא הוסיף כי שנות כהונתה של פלוג כנגידה "הוסיפו גאווה רבה למדינת ישראל וליוקרתו של בנק ישראל". לדבריו, "העצמאות של בנק ישראל עומדת למבחן כשהוא נאלץ להתמודד עם לחצים מצד בעלי אינטרסים במשק ובכירים במערכת הפוליטית. במקרים כאלה עליו לעשות את הנכון והדרוש, ולא את מה שרוחות הזמן והפופולריות מכתיבות. הכנסת עצמה היא זו שקבעה שבנק ישראל יהיה עצמאי בפעולותיו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker