המינוף של חברות התקשורת עולה מדרגה

חברת בזק גייסה 3 מיליארד שקל שלשום, ובחודשיים האחרונים גייסה 5 מיליארד שקל  הגיוסים יממנו את הדיווידנדים שבעלי השליטה מתכננים לקחת  למרות העלייה במינוף - האנליסטים לא מוטרדים מאיתנות החברות

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> חברת התקשורת בזק השלימה שלשום גיוס של 3 מיליארד שקל. בבזק תיכננו מלכתחילה לגייס 1.5 מיליארד שקל בלבד, אבל ביקושי ענק של 4.5 מיליארד שקל רק בשלב המוסדי שיכנעו את מנכ"ל החברה, אבי גבאי, שזו הזדמנות לגייס כסף גדול - כי שוק ההון צמא לסחורה.

שלוש הסדרות בעלות מח"מ של עד 8 שנים הונפקו בריבית אפקטיבית של בין 4.8% צמודת המדד ל-6.2% לאיגרת השקלית. גיוס זה מצטרף לגיוס אשראי של כ-2 מיליארד שקל שהשלימה בזק לפני כמה חודשים מבנקי הפועלים, לאומי ומקבוצת הביטוח והפיננסים הראל. זאת כחלק מהמגמה להגדלת המינוף של חברות התקשורת כדי לאפשר חלוקת דיווידנדים.

בעל שליטה בבזק שאול אלוביץ' מאז אפריל 2010 כבר מתכונן לדיוודינד ענק של 3 מיליארד שקל במנות עד 2013. הדיווידנדים השמנים יסייעו לאלוביץ' להחזיר את החובות שנטל כדי לרכוש את בזק מקרן איפקס-סבן-ארקין.

למרות הגדלת המינוף המהירה, הביקושים הגדולים בהנפקה רומזים ששוק ההון אינו מודאג. חברות התקשורת הן יצרניות מזומנים מיומנות. בזק, למשל, המייצרת רווח תפעולי תזרימי (EBITDA) בקצב שנתי של כ-5 מיליארד שקל, לא תתקשה לעמוד בפירעון חובותיה. גם התשואה על האג"ח הנסחרות של בזק - 2% - מלמדת שמחזיקי האג"ח רגועים.

ערן יעקובי, מנהל מחלקת המחקר של דש ברוקראז', אינו חושש מהעלייה החדה בחוב. "רמת החוב של חברות התקשורת הישראליות אינו חריג בהשוואה למקובל בעולם. מדובר בחברות תזרימיות מאוד, שנשענות בכל העולם על מרכיב חוב גבוה מאוד. הגיוסים האחרונים של סלקום, פרטנר ובזק סגרו את הפער הזה, כך שיחס החוב ל-EBITDA שלהן מתקרב ל-2, שזהו היחס המקובל בעולם".

גורם אחר בשוק ההון היה מעט פחות אופטימי. "אני מבין מדוע חברת הדירוג S&P מעלות מעניקה לבזק אופק דירוג שלילי. אין לה ברירה. כשחברה מגייסת חוב מהציבור כדי לחלקו לבעלי המניות, כפי שבזק מתכוונת לעשות, היא מציבה את בעלי האג"ח בסדר עדיפויות משני לבעלי המניות".

גם כלכלני חברת הדירוג בדו"ח הדירוג שהוציאו אתמול ציינו כי "הצבת האופק השלילי לדירוג מבטאת עלייה בהיקף החוב הפיננסי והאטה ביחסי כיסוי החוב, עקב יישום תוכנית חלוקת הדיווידנד המיוחד. בנוסף, בחלוקת הדיווידנד כנגד עליית החוב נוצרת העדפה מסוימת לבעלי המניות לעומת בעלי החוב".

הגדלת הגיוס של בזק התאפשרה לאחר שחברות הדירוג הותירו את דירוג האג"ח של החברה על כנו לעומת הדירוג המקורי. S&P מעלות הותירה את הדירוג ברמה של AA פלוס עם אופק שלילי ומידרוג ברמה של Aa1 עם אופק שלילי, כלומר תיתכן בטווח הקרוב הורדת דירוג. מדובר בפעם הראשונה שבזק מנפיקה סדרת אג"ח חדשה מאז 2004.

תמורת הגיוס צפויה לשמש את בזק לכמה מטרות: מיחזור חוב בנקאי; מימון חלוקת דיווידנד מיוחד, באמצעות הפחתת הון ולא מתוך רווחים הראויים לחלוקה של 3 מיליארד שקל שיתבצע בשש מנות חצי-שנתיות ב-2011-2013; וכן לצורך ביצוע השקעות הוניות שונות. את ההנפקה הוביל קונסורציום חתמים שכלל את פועלים אי.בי.אי, לאומי פרטנרס, דיסקונט חיתום והנפקות, איפקס חיתום, ברק קפיטל וגיזה זינגר אבן שוקי הון.

במסגרת הגיוס, שבו השתתפו מרבית הגופים המוסדיים הגדולים בשוק, הונפקו שלוש סדרות אג"ח בעלות תנאים שונים. סדרה אחת היא של אג"ח 6 הצמודה למדד, בעלת מח"מ (משך חיים ממוצע) של 7.9 שנים. במסגרת סדרה זו הובטח גיוס של 1.25 מיליארד שקל והתשואה האפקטיבית שנקבעה במכרז היא 4.18%. הסדרה השנייה היא אג"ח 7, שהחברה הבטיחה בה גיוס של 500 מיליון שקל, היא שקלית עם ריבית משתנה. היא הונפקה במרווח ריבית מרבי מעל תשואת המק"מ לשנה של 1.4%. איגרת זו היא בעלת מח"מ 7.5 שנים והתשואה האפקטיבית שנקבעה במכרז היא 5.32%.

אג"ח סדרה 8 היא שקלית בריבית קבועה בעלת מח"מ של 4.3 שנים. במסגרת סדרה זו הובטח גיוס של 1.25 מיליארד שקל והתשואה האפקטיבית שנקבעה היא 6.2%. במהלך הגיוס הציעה חברת יורוקום קפיטל שבשליטת אלוביץ' לרכוש 5% מהיקף הביקושים, אך לא ידוע כמה מתוך הביקושים שלה נענו בחיוב.

האג"ח שהנפיקה בזק אינן מובטחות בשעבודים כלשהם. עם זאת, במסגרת ההנפקה צירפה בזק כמה התחייבויות ועילות לפירעון מיידי, ובהן הוטלה על החברה מגבלה ביצירת שעבודים על נכסיה השונים. בנוסף נקבע כי כל עוד האג"ח שהונפקו לא ייפרעו במלואן, היא לא תוכל ליצור שעבודים כלשהם על נכסיה, אלא אם יצרה שעבוד באותה דרגה גם לטובת מחזיקי האג"ח (שעבוד שלילי). בנוסף, נקבע כי אחת מהעילות לפירעון מיידי היא העמדת חוב אחר של החברה בסכום של יותר מ-150 מיליון שקל לפירעון מיידי. החברה ביצעה כמה תיקונים בתשקיף כדי לעמוד בדרישות ועדת חודק, כך שהגופים המוסדיים יוכלו להשתתף בהנפקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker