ביו לייט של ישראל מקוב משתלטת על מיקרומדיק

מיקרומדיק תרכוש את חברת זטיק, שמפתחת טכנולוגיות אבחון לתאים סרטניים, תמורת הקצאה של 20% ממניות מיקרומדיק לביו לייט

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> בעל השליטה בחברת ביו לייט, ישראל מקוב, עושה צעד חשוב לקראת מימוש החזון של הקמת אשכולות של חברות בעלות ידע מתמחה בתחומי הדיאגנוסטיקה והטיפול הרפואי.

ביו לייט תעביר את הבעלות המלאה בחברת זטיק טכנולוגיות לחברת מיקרומדיק תמורת הקצאה של 20% ממניותיה של מיקורמדיק בשווי של 8.5 מיליון שקל. בעקבות ההקצאה תהפוך ביו לייט לבעלת המניות הגדולה במיקרומדיק, תמנה את מקוב ליו"ר פעיל של מיקורמדיק, וכן את מרבית חברי הדירקטוריון.

מקוב, יוחנן קורמן ורוני וייסברג השתלטו על ביו לייט במארס 2011 כשהשקיעו בחברה 11.6 מיליון שקל בתמורה להקצאת 28.8% ממניותיה. מיקורמדיק מוחזת בידי קרנות הנאמנות של כלל פיננסים (93.5%) ואבי בן דוד (1.7%).

מנכ"ל מיקרומדיק, אורנה פולק, ציינה כי לחברה ולזטיק יש תחומי פעילות משותפים וטכנולוגיות משלימות, ועל כן ניתן להפיק סינרגיות של ידע מפעילות המו"פ של שתי החברות.

זטיק מפתחת טכנולוגית אבחון לצביעה ולזיהוי של תאים סרטניים, שמאפשרת בין השאר בדיקות סקר לאיתור סרטן. טכנולוגיית ה-CellDect מיועדת לאבחון בין אוכלוסיות תאים ספציפיים באמצעות סימונם בצבע ייחודי בקרב אוכלוסייה גדולה מאוד של תאים אחרים. דבר זה יכול לאפשר אבחון תאים סרטניים ולעקוב אחרי השפעה של תרופות אנטי סרטניות על תאים סרטניים. זטיק מחזיקה במוצר שמאושר לשיווק בידי רשות הבריאות האירופית לאיתור מוקדם ומעקב אחרי סרטן צוואר הרחם וסרטן שלפוחית השתן.

מיקרומדיק עוסקת בפיתוח ערכות דיאגנוסטיות, שמבוססות על זיהוי אינדיבידואלי של חולי סרטן, שסובלים מהרס עצמות הלסת. זאת כתוצאה מנטילת תרופות ממשפחת הביספוספונאטים, שמיועדות לטיפול בחולי סרטן כמו Zometa, המיוצרת בידי חברת נוברטיס ו-Aredia ו-Aledronate שמיוצרות בידי חברת מרק. התופעה פוגעת ב-19% מחולי סרטן מיאלומה נפוצה, סרטן השד (1.2%-12%), חולי סרטן הערמונית שנוטלים ארדיה (6.5%-7.5%) ו-0.1% מחולי אוסטיאופורוזיס שנוטלים פוסמקס.

מיקרומדיק מפתחת גם קיט דיאגנוסטי לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס. הפרויקט נמצא בשלב ניסויים קליניים לרישום הערכה באירופה. פולק אמרה שהחברה מנהלת החל בפברואר 2011 ניסוי קליני בשיתוף עם קופת החולים הכללית ובהשתתפות 400 נבדקים.

פולק ציינה כי בניגוד לחברות אחרות שמפתחות סמנים, הקיט של החברה מתוכנן לזהות גידולים בשלב הטרום סרטני, ועל כן משפרת מהותית את הסיכויים לטפל אפקטיבית בגידול. מיקרומדיק צופה שתוצאות ראשונות של הניסוי יתקבלו ברבעון השלישי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker