השליטה של דנקנר בפיננסים: 17 דירקטורים בבנקים ובמוסדיים - עובדים במקביל באי.די.בי

מעולם לא שלטו מעטים כל כך בכסף של אזרחי ישראל ■ TheMarkerweek בפרויקט מיוחד - מצב שוק ההון ב-2011

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

12 דירקטורים במערכת הבנקאית מועסקים במקביל בתפקידים שונים בקבוצת אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר, אחת מצרכניות האשראי המרכזיות של מערכת הבנקאות הישראלית. תשעה מתוכם חברים בוועדות האשראי בבנקים וכחלק מתפקידם מצביעים אילו גופים יקבלו אשראי בהיקף מהותי ואילו גופים יקבלו תשובה שלילית. שמונה מתוך 12 הדירקטורים מונו לתפקיד בקבוצת אי.די.בי רק לאחר שמונו לתפקיד במערכת הבנקאית.

כמות כה מכובדת של דירקטורים בקבוצת אי.די.בי, שמסתובבים במסדרונות הבנקים ויושבים בוועדות האשראי, ומחויבים בחובת הנאמנות הן כלפי המערכת הבנקאית והן כלפי קבוצת אי.די.בי, מעוררת סוגיות בתחום האתיקה, ולא תמיד ברור היכן עובר הגבול. במערכת הבנקאית טוענים שהנחיות הפיקוח על הבנקים מותירות מרחב תמרון גדול לדירקטורים ולבנקים, כדי להחליט מה ייחשב לניגוד עניינים.

על פי הוראה 301 בקובץ "הוראות ניהול בנקאי תקין" של המפקח על הבנקים, "אדם שעסקיו או עיסוקיו השוטפים יוצרים ניגוד של עניינים בדרך של קבע בינו לבין התאגיד הבנקאי, או שקיים חשש כי הם עלולים ליצור ניגוד עניינים בדרך של קבע, לא יכהן כדירקטור". ההוראה קובעת גם שדירקטור המכהן בבנק והוא בעל זיקה לחברה הפועלת בענף משנה מסוים לא רשאי להשתתף בישיבות הדירקטוריון הדנות בחברות הפועלות באותו ענף משנה.

מעולם לא שלטו מעטים כל כך בכסף של אזרחי ישראל ■ TheMarkerweek בפרויקט מיוחד - מצב שוק ההון ב-2011

שיטת הפירמידה: איך שולטות עשר חברות על 80% מאחזקות הציבור בבורסה?

"כשהכסף בשוק ההון יוקצה נכון - יהיו יותר חברות כמו טבע במקום יותר קרטלים"

הפראדוקס של בתי ההשקעות: איך גופי הניהול מרוויחים גם כאשר הציבור מפסיד?

כשהלווה הוא המלווה: איך קורה שהטייקונים הגדולים מחזיקים גם בבנקים?

כך ממנים דירקטור: "בעל השליטה אומר 'תביאו מישהו שלא יעשה בעיות'"

■ להחזיר את שוק ההון לציבור, למשק ולחוסכים / גיא רולניק

המיתוסים של שוק ההון / עמי גינזבורג

אל תאשימו רק את החזירים / דפנה מאור

■ להישיר מבט אל עיני המשקיעים / שלומי שוב

---------------

עד כאן הכללים ברורים. אבל האם דירקטור בבנק, המכהן למשל בחברת שופרסל מקבוצת אי.די.בי, רשאי לדון בוועדת האשראי של הבנק בתנאי האשראי של סלקום - הנמנית גם היא עם קבוצת אי.די.בי? התשובה לא חד משמעית, שכן הוראות הפיקוח על הבנקים קובעות כי דירקטור שיש לו "במישרין או בעקיפין עניין אישי בעסקה לא ייקח חלק בישיבה ולא ייחשף לנתונים". אלא שהוראות הפיקוח על הבנקים לא מגדירות מהו עניין אישי עקיף, ולכן ההכרעה מועברת להחלטת הדירקטורים בבנקים והמחלקה המשפטית של כל בנק ובנק. בפועל, כך מספרים במערכת הבנקאית, הדירקטורים הם אלה שצריכים להחליט. חלקם נמנעים מלדון בתנאי האשראי של חברות מאותה קבוצה עסקית שבה הם מכהנים, ואחרים סבורים כי אין מניעה לעשות זאת.

קחו לדוגמה את המקרה התיאורטי הבא: חזי בצלאל, שזכה במכרז לשמש כמפעיל סלולרי נוסף, היה צריך לגייס מהמערכת הבנקאית ערבות של 700 מיליון שקל, שלה התחייב. הוא לא קיבל את הערבות וזכייתו בוטלה. האם אירית איזקסון, המכהנת כדירקטורית וכחברה בוועדת האשראי בבנק הפועלים וכדירקטורית באי.די.בי פיתוח - שהיא, בשרשור, בעלת השליטה בסלקום - רשאית לדון בבקשת האשראי של בצלאל? האם יצחק מנור, דירקטור ושותף בגרעין השליטה בקבוצת אי.די.בי ודירקטור ושותף בגרעין השליטה וחבר בוועדת האשראי של בנק אגוד, רשאי לקחת חלק בדיון כזה? האם גליה מאור, מנכ"לית בנק לאומי (המחזיק ב-4.96% בפרטנר), תרגיש בנוח להעניק מכתב אשראי לבצלאל כדי שיקים חברה שעלולה לפגוע ברווחיות של פרטנר ושל קבוצת אי.די.בי שבה מועסק בנה? האם צבי שטרייגולד, דירקטור וחבר בוועדת אשראי בבנק דיסקונט ובכובעו הנוסף דירקטור בכלל פיננסים נאמנויות (מקבוצת אי.די.בי), צריך להימנע מלדון בשאלת מתן האשראי לבצלאל? האם זאב בן אשר, דח"צ (דירקטור חיצוני) בכלל תעשיות מקבוצת אי.די.בי ודירקטור בבנק הבינלאומי וחבר בוועדת ההלוואות, רשאי לדון בסוגיה?

התשובות אינן ברורות. אפילו הנחיות הפיקוח על הבנקים לא מספקות תשובה חד משמעית. גורם בכיר באחד הבנקים הגדולים אומר: "כל דירקטור ובנק מגבש את הכללים על פי השכל הישר והיושרה האישית. אצלנו הדירקטור לא ייחשף לנתונים אודות החברות הפועלות באותו ענף משנה, ולא ייקח חלק בדיונים לגבי הספקים של אותה חברה שיש לו זיקה כלפיה".

המקרה המובהק ביותר הוא זה של איזקסון, המכהנת כדירקטורית בחברות הפרטיות של שרי אריסון - בעלת השליטה בבנק הפועלים, משמשת דירקטורית בבנק הפועלים מאז 1999 וחברה בוועדת האשראי של הבנק. במקביל מכהנת איזקסון מאז 2005 כדירקטורית בחברת אי.די.בי פיתוח, שבשליטת משפחות דנקנר, לבנת ומנור.

קבוצת אי.די.בי פיתוח היא חברת השקעות ואחזקות, ובאמצעות החברות הבנות היא פועלת בענפי התקשורת (סלקום, נטוויז'ן, מעריב), הקמעונות (שופרסל, גולף), התעשייה (מכתשים אגן, נשר, יפאורה, נייר חדרה), הפיננסים (כלל ביטוח, כלל פיננסים, אפסילון), התיירות והתעופה (ישראייר), הביוטכנולוגיה, חיפושי הנפט ועוד.

כהונתה של איזקסון בבנק הפועלים, במקביל לכהונתה באי.די.בי, יוצרת מצב שבו יש תחומים מעטים שבהם היא יכולה לדון בוועדת האשראי בבנק מבלי שייווצר חשש לניגוד עניינים.

איזקסון מונתה לדירקטורית בבנק הפועלים ב-1999, כך שבעת מינויה לתפקיד היא לא נדרשה לעבור בדיקת כשירות מקצועית - הליך שנדרשים לעבור מועמדים למשרת דירקטור מ-2004. אלא שבינואר 2012 - כשהתיקון להוראה 301 של המפקח על הבנקים ייכנס לתוקף - איזקסון עשויה להיות בבעיה. על פי התיקון, גם דירקטורים שנכנסו לתפקיד לפני 2004 יעברו בדיקת כשירות מקצועית. המפקח על הבנקים יבחן אם קבוצת אי.די.בי היא לקוחה מהותית של בנק הפועלים ואם כהונת איזקסון בשני התפקידים מעמידה אותה בניגוד עניינים דרך קבע.

מלבדה, יש עוד 11 דירקטורים במערכת הבנקאית שמקבלים מאות אלפי שקלים בשנה מקבוצת אי.די.בי, תלוי בהיקפי הפעילות ובתדירות ישיבות הדירקטוריון. התגמול הזה לא יוביל אותם לראש טבלאות השכר, אבל עשוי להצטבר למיליוני שקלים בכהונה של כמה שנים.

יחד עם איזקסון, בדירקטוריון בנק הפועלים ובוועדת האשראי של הבנק מכהן כדח"צ אמרי טוב, שבכובעו השני מכהן כדח"צ בשופרסל של אי.די.בי. בבנק דיסקונט מכהנת כדח"צ מאז 2009 עידית לוסקי: שנתיים לאחר שמונתה לדירקטורית בבנק, מינה אותה דנקנר לדירקטורית בסלקום. צבי שטרייגולד, המכהן מ-2006 כדירקטור וכחבר בוועדת האשראי של בנק דיסקונט, מונה על ידי דנקנר שנתיים מאוחר יותר לדירקטור בכלל פיננסים נאמנויות. אברהם מירון, המכהן כדח"צ וכחבר בוועדת האשראי של בנק דיסקונט למשכנתאות מאז 2005, מונה כעבור שנה לחבר בוועדת ההשקעות של כלל ביטוח, הנמנית אף היא עם קבוצת אי.די.בי.

בקבוצת הבנק הבינלאומי יושב יוסי אלשיך, בעלה של שופטת בית המשפט המחוזי ורדה אלשיך, המכהן מאז 1987 כדירקטור בבעלת השליטה בבנק, פיבי אחזקות, וכדירקטור ב-IBI קרנות נאמנות. ב-2005 מונה אלשיך לדירקטור בחברת נטוויז'ן, מקבוצת אי.די.בי. זאב בן אשר עשה את הדרך ההפוכה: הוא מונה ב-2009 לדח"צ בכלל תעשיות, וכעבור שנה התמנה לדירקטור ולחבר ועדת הלוואות בבנק הבינלאומי. עתליה ארד, דח"צ בבנק אוצר החייל (מקבוצת הבינלאומי) וחברה בוועדת האשראי של הבנק, מונתה לדח"צ בנייר חדרה (מקבוצת אי.די.בי) - חודש בלבד לאחר שקיבלה את התפקיד בבנק.

1 מתוך 1 |
1 מתוך 1 |
1 מתוך 1 |

אבי זיגלמן מונה ב-2007 לדח"צ בכלל ביוטכנולוגיה, בעת שהיה דח"צ בהפניקס גמל ודירקטור במגדל שוקי הון. חודשיים מאוחר יותר הוא מונה גם לדח"צ בבנק מזרחי טפחות.

לא מדובר ברשימה של פונקציונרים: אלה אנשי מקצוע עם השכלה מתאימה וניסיון רב. אבל כשבוחנים את המינויים האלה כמכלול מתקבלת תמונה מדאיגה: בעלי התפקידים במערכת הבנקאית ובגופים הפנסיוניים חבים נאמנות כלפי אי.די.בי ומקבלים ממנה תגמול כספי.

12 הדירקטורים האלה לא מספרים את כל הסיפור, מפני שהבדיקה שלנו לא כללה את זהות הדירקטורים של החברות הבנות הפרטיות מקבוצת אי.די.בי ולא את זהות הדירקטורים בחברות הבנות הפרטיות של הבנקים.

גורם המעורב בעבודת הוועדה להגברת התחרותיות במשק אומר כי אחת המסקנות שלגביהן יש הסכמה גורפת בתוך הוועדה היא כי יש למנוע מדירקטורים במערכת הבנקאית מלכהן בחברות הנמנות עם קבוצות עסקיות הפועלות בכמה ענפים. יש לקוות שפרסום מסקנותיה של הוועדה ויישומן בחוק יתבצעו במהרה.

דירקטור המכהן הן בבנק והן בחברה מקבוצת אי.די.בי אומר שהוא לא רואה סיבה להימנע מדיוני האשראי של חברות הפועלות בענפים שאין לו כל עניין אישי בהן - גם אם הן נמנות על הקבוצה העסקית שבה הוא מכהן כדירקטור. לטענתו, הדיונים בבנק מקצועיים גרידא ונטולי שיקולים אישיים, ולכן הוא מרגיש בנוח להשתתף בוועדות האשראי שדנות בתנאי האשראי לחברות בקבוצה. במערכת הבנקאית מספרים כי דירקטורים בעלי כובע נוסף זוכים לפיקוח הדוק של היועץ המשפטי הפנימי של הבנק.

מקבוצת אי.די.בי נמסר: "בחברות השונות בקבוצה מכהנים כ-170 דירקטורים. מטבע הדברים, מרביתם מכהנים ביותר מחברה אחת, כולל חברות שאינן משתייכות לקבוצה ולרבות במוסדות פיננסיים. הדירקטורים המכהנים גם במוסדות פיננסיים הם דירקטורים מעולים, בעלי ניסיון רב, הכשרה חשבונאית-פיננסית וידע נרחב בתחומי ניהול העסקים והרגולציה, ובכך תרומתם לחברות שבהן הם מכהנים לא תסולא בפז. כמו כן, הם פועלים תחת אישורו של בנק ישראל.

"אברהם אשרי, אברהם מירון, יוסי אלשיך ועתליה ארד מכהנים בבנקים או בבנקים למשכנתאות שזיקתם לפעילות הקבוצה מזערית או שאינה קיימת. אמרי טוב, גדעון להב, זאב בן אשר ואבי זיגלמן מונו לדירקטורים בקבוצה ורק לאחר מכן לדירקטורים בבנקים. רק שלושה דירקטורים מרשימתכם, המהווים פחות מ-2% מהדירקטורים בחברות הקבוצה, מונו לדירקטורים בקבוצה לאחר שכבר כיהנו כדירקטורים בבנקים. אי.די.בי מקיימת את החוקים בקפדנות, כולל באשר לפעילות הדירקטורים".

מבנק דיסקונט נמסר: "קבוצת הבנק פועלת על פי נהלים שעניינם טיפול בסוגיית ניגוד העניינים. דיסקונט היה הראשון שאימץ את הקוד לממשל תאגידי, שמתייחס בין השאר לסוגיה זו. במקרים שבהם קיים ניגוד עניינים, או שיש פוטנציאל לניגוד עניינים, הדירקטור אינו מקבל את החומר הקשור לדיון, הוא אינו משתתף בדיון ואינו שותף לקבלת ההחלטות".

מהבנק הבינלאומי נמסר: "נוהל בנקאי תקין 301 (סעיף 35) מסדיר סוגיה זאת, הנקראת ניגוד עניינים ענפי. בתמצית אפשר לומר שדירקטור לא משתתף בדיונים ולא מקבל את חומר הרקע לגבי לקוחות של הבנק המשתייכים לאותו ענף משנה שאליו משתייכת חברה שבה הוא מכהן כדירקטור. קביעת הענף נעשית לפי הגדרות הלמ"ס. בבינלאומי מקפידים על עניין זה וממדרים דירקטורים מחומרים הנוגעים ללקוחות במקרים מעין אלה, כנדרש בהוראות בנק ישראל".

מבנק הפועלים נמסר: "כל חברי הדירקטוריון מקפידים לפעול כחוק ונמנעים מניגודי עניינים. מינויה של איזקסון, כמו של כל הדירקטורים בבנק, אושר כדין על ידי בנק ישראל. באוקטובר 2008 הוא אישר גם את מינויה כיו"ר ישראכרט".

בדיקת הדירקטוריונים של החברות מקבוצת אי.די.בי מאפשרת הצצה נוספת לכוח העצום של הקונצרן, לא רק במערכת הבנקאית אלא גם בשוק ההון. לקבוצה כבר יש השפעה באמצעות החזקה בכלל ביטוח ובכלל פיננסים. בנוסף, יש דירקטורים בקבוצה המכהנים במקביל כחברים בוועדות ההשקעות בבתי ההשקעות השונים.

אבי אולשנסקי, לשעבר מנכ"ל משותף בבנק הפועלים, החבר בוועדת ההשקעות של קופות הגמל, הפנסיה והמשתתפות של הראל, מונה בפברואר 2010 לדח"צ בשופרסל. גד ארבל, המכהן מאז ספטמבר 2006 כחבר בוועדת ההשקעות של פסגות קרנות נאמנות, מונה באוקטובר 2008 לדירקטור באלרון מקבוצת אי.די.בי. סבינה בירן, המכהנת כדירקטורית בשופרסל מיוני 2006, מונתה ב-2007 לדח"צ ולחברה בוועדת ההשקעות של הפניקס פנסיה וגמל, וב-2009 מונתה גם לחברה בוועדת ההשקעות של הפניקס חברה לביטוח. אבי זיגלמן, המכהן כדח"צ בפניקס גמל וכדירקטור במגדל שוקי הון, מכהן מ-2007 כדח"צ בכלל ביוטכנולוגיה. יעקב גולדמן, המכהן כדירקטור באלרון מ-2003, מכהן גם כדירקטור בדש איפקס הולדינגס. זאב בן אשר, המכהן כדח"צ בכלל תעשיות ממארס 2009, מונה אחרי חצי שנה לדח"צ בבית ההשקעות אקסלנס. כמעט בכל גוף העוסק במתן אשראי, בנקאי או חוץ בנקאי, יושבים דירקטורים בחברות מקבוצת אי.די.בי.

גם מחוץ לאי.די.בי אפשר למצוא את התופעה, אם כי בהיקפים קטנים יותר. בדירקטוריונים של החברות מקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה מכהנים שלושה בנקאים. בן ציון זילברפרב, החבר בוועדת האשראי של בנק דיסקונט מאז 2006, מונה כעבור שלוש שנים לדח"צ בקבוצת דלק. אבי הראל, שהיה המשנה למנכ"ל בנק הפועלים וכיום מכהן כדירקטור בפועלים שווייץ, בפועלים לוקסמבורג ובפועלים שוקי הון, משמש מאז 2006 כדירקטור בקבוצת דלק. זאב בן אשר, שמונה לדח"צ באקסלנס (מקבוצת דלק) ב-2009, מונה כעבור שנה לדירקטור ולחבר בוועדת ההלוואות של הבנק הבינלאומי.

בדירקטוריונים של החברות מקבוצת החברה לישראל שבשליטת עידן עופר יושבים יו"ר פסגות, זהבית כהן; מנכ"ל הכשרה ביטוח, עופר טרמצ'י; יו"ר מגדל שוקי הון, ויקטור מדינה; סגן יו"ר קבוצת הביטוח הראל, אורי סלונים; נחמה רונן, דירקטורית בבנק הפועלים; רן קרול, דירקטור במגדל ביטוח; ועוזי נתנאל, דירקטור בהראל פיא קרנות נאמנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker