טיול למסתורי הקידוח גבעות עולם

ליאור זנו
שתפו בפייסבוק

>> "הזמנו אתכם לפה כדי שתראו, תשמעו, תגעו ותריחו - ואז תדעו שאנחנו יכולים להפיק נפט", הכריז טוביה לוסקין, גיאולוג שותפות הנפט גבעות עולם במסיבת העיתונאים שכינסה אתמול השותפות, לרגל תחילת מבחני ההפקה ארוכי הטווח.

למסיבת העיתונאים שנערכה לראשונה מאחורי שעריו הנעולים תמיד, של קידוח הנפט מגד 5 הסמוך לראש העין, הגיעו שפע של עיתונאים ואנליסטים בציפייה לחדשות אודות הקידוח. הרי, למסיבות העיתונאים של גבעות עולם יש מוניטין של ההצגה הכי טובה בעיר: שפע של "משקיעים קטנים" נלהבים ומעורבים המספקים כותרות, לוסקין הלא שגרתי ונפט הבוקע מהאדמה.

למרות זאת נותרנו מאוכזבים. גיורא איילנד, המכהן כיועץ מיוחד לשותפות, ולוסקין לא סיפקו כל חדשות אודות הקידוח. "בקיץ 2013 כבר נקדח את בארות 7,6 ו-8", הכריז איילנד, וסיפק את הכותרת היחידה לעיתונאים, אף על פי שהתוכניות לפיתוח השדה כולו כבר ידועות מאז מסיבת העיתונאים בדצמבר 2010, אז הוצג דו"ח חברת הייעוץ הבינלאומית "בייקר יוז".

מסיבת העיתונאים התמקדה, כלשונם של השניים, בהוכחה לעיתונאים כי יש נפט והוא זורם.

לוסקין ומוטי מורל, יועץ התקשורת של גבעות, הכינו מתחם מושקע במיוחד לעיתונאים. הסלוגן "נפט כחול לבן מגבעות עולם" הודבק במקומות רבים, בין השאר על גבי המשאיות השכורות שהיו במקרה באתר הקידוח, וחלפו, במקריות נוספת, מאחורי איילנד ולוסקין, בזמן שהם מציגים את תוכניותיהם לעתיד אל מול המצלמות, תוך שהם כותבים על לוח ארעי המוצב במקום, ממש כמו מבצע צבאי.

אחרי ההצגה הצבאית, שמוקמה במיוחד כך שלפיד הגז הבוער ייראה בעין המצלמות ברקע, לקח לוסקין את העיתונאים אל סיור באתר הקידוח עצמו. חבושים בקסדות אדומות וללא מכשירים סלולאריים או מצלמות (מטעמי בטיחות) הוליך אותנו לוסקין לסיור מודרך, מפי הבאר, דרך המיכלים המפרידים בין הגז לנפט, המיכליות שבהן נאגר הנפט ועד למשאיות. "למה זה קר?" שאל לוסקין את העיתונאים כמדריך טיולים מוסמך, תוך שהוא מצביע על הצינור המוליך את נוזלי הקידוח אל מיכלי ההפרדה, ורצה לשמוע תשובות לא נכונות. "תגעו, תראו שזה קר", מפציר בנו לוסקין בחיוך, תוך שהוא לא מדלג על שום שלב במסע "ארבעת החושים" שהוא אירגן לכולנו.

המקדח של גבעות מגיע לעומק של 4,700 מטר לתוך האדמה, שבה נמצא עמוד הנפט. כיום, מפיקה גבעות 785 חביות ביום, מהשכבה העליונה ביותר בעמוד 8b. מטרתם של מבחני ההפקה ארוכי הטווח, שהחלו בשבוע שעבר, היא לוודא קצב הפקה יציב לאורך זמן. את הנפט, מוכרת השותפות בינתיים לבתי הזיקוק כאשר ההערכות הן כי מחיר חבית הוא כ-90 דולר - זול ממחיר השוק. לוסקין ואיילנד, אגב, מסרבים לגלות את זהות הרוכשים ואת המחיר שבו נמכרת כל חבית.

לוסקין מוביל אותנו אל שש מיכליות הניצבות באתר, שכל אחת מהן מסוגלת להכיל 300 חביות נפט. כרגע, מראה לנו לוסקין, הנפט זורם אל מיכלית מספר שתיים. החידוש בו גאה לוסקין הוא האפשרות להפיק נפט גם בשבת, לאחסן אותו במיכליות ולמכור את כל התפוקה בראשון. בשבוע שעבר, קיבלה גבעות הכשר רבני לבצע זאת. "אף פעם לא עשינו שום מלאכות בשבת ועכשיו הפקנו וזה היה קידוש השם", אמר לוסקין הנרגש. "אנחנו גם מפיקים וגם שומרים שבת".

את הסיור סיימנו במשאיות השכורות של חברת "כימוטל", המובילות את הנפט ללקוחות. לוסקין ביקש מתנדב, ואחד העיתונאים עלה על גג המשאית, ודיווח לבקשתו של לוסקין "אני רואה נפט והוא זורם".

אנשי גבעות עשו את שלהם, אך המשקיעים דווקא התלהבו פחות, והורידו אתמול את המניה ב-5.5%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker