שטייניץ: "ריכוז כוח כלכלי בידי מספר אנשים עשוי לשבש את הדמוקרטיה"

שר האוצר במפגש בכירי שוק ההון בתל אביב: "הריכוזיות פוגעת בתחרותיות במשק; התקשורת מעודדת פוליטיקאים לעסוק בפופוליזם וגימיקים"

איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן אבריאל

"ריכוז כוח בידי מספר אנשים או מספר משפחות, מכביד לא רק על המשק אלא גם על התנהלותם של הפוליטיקאים, של הממשלה, ועל מנגנוני הפעולה של הדמוקרטיה", כך אמר היום (רביעי) שר האוצר, יובל שטייניץ, במפגש של בכירי שוק ההון שהתקיים באוניברסיטת תל אביב.

שר האוצר התייחס לסוגיית הריכוזיות במשק וטען כי ישנם ענפים רבים הסובלים מתחרותיות נמוכה, למשל שוק מוצרי החלב שבו קיימים רק שני גופים גדולים - תנובה ושטראוס. בהמשך הזכיר שטייניץ את ההשפעה של בעלי ההון הפועלים בסביבה רב ענפית: "ההשפעה שלהם על הכנסת ועל התקשורת אינה בריאה. יש גופים כלכליים שמרכזים יותר מדי עצמה - וזו סכנה לדמוקרטיה ולקבלת החלטות נכונות".

יצחק תשובה ונוחי דנקנרצילום: קמחי מוטי

פרשנות: ההבדל בין זהבית כהן לנוחי דנקנר

שטייניץ קבע כי אין ספק בדבר קיומה של ריכוזיות במשק הישראלי, אך ישנן שאלות לא פשוטות לגבי דרך הטיפול בה. "דומני שאין מחלוקות גדולות לגבי הדיאגנוזה, אך ישנן מחלוקות רבות לגבי הפרוגנוזה. הטיפול בסוגיית הריכוזיות צריך להיות שקול ומדוד, כדי שהנזק לא יעלה על התועלת. צריך להיזהר שלא לשפוך את התינוק עם מי האמבטיה. לכל פיתרון שמוצא כיום לבעיית הריכוזיות יש יתרונות וחסרונות גם יחד, ולפיכך נצטרך לשקול היטב היטב לפני שנחליט אם וכיצד לפעול".

יובל שטייניץ ויצחק תשובהצילום: וקנין עופר

בפנייתו לראשי שוק ההון אמר שטייניץ כי "כדי לדעת איך ייראה השוק בעוד עשר שנים צריך לדעת כיצד יראה המשק כולו". לדבריו, יש לשקול היטב איזו רגולציה נכונה, וכיצד לטפל בשאלה החשובה של מבני השליטה והאחזקות המרכזיות.

בפנייה לאנשי התקשורת אמר שר האוצר כי יש לפוליטיקאים תמריץ לטווח הקצר: ״אמרו לי בוועדת ששינסקי 'למה לך לעשות את זה. הרי זה יהיה קשה. ממילא הכסף והתמורה יגיעו בעוד הרבה שנים כאשר לא תהיה בתפקיד'. אני מאיץ בתקשורת לתגמל פוליטיקאים על עיסוק בנושאים המתמקדים בטווח הארוך. היום, לצערי, התקשורת לא עושה את זה. היום היא מתמרצת דווקא, באמצעות חשיפה יתרה וביקורת חסרה, גימיקים זולים ופופוליזם עכשיוויסטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker