ועדת שפניץ תאשר מינוי 8 מומלצי ועדת וינוגרד למועצה המייעצת של בנק ישראל ולוועדה המוניטרית

חברי הוועדה ינהלו את הבנק בכל הנושאים המוניטריים שבסמכות הבנק, כולל קבלת ההחלטות בתחום גובה הריבית במשק וקניית מט"ח

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

ועדת השופט וינוגרד למינוי 3 החברים החיצונים בועדה המוניטרית החדשה של בנק ישראל ולמינוי 5 החברים החיצוניים במועצה המייעצת החדשה של בנק ישראל, העבירה באחרונה את המלצותיה לבחינה ולאישור של ועדת טניה שפניץ, למינויים בכירים בשרות הציבורי.

לאחר שוועדת שפניץ תסיים את עבודתה, תוך זמן קצר, יוקמו בבנק ישראל שני הגופים החדשים שינהלו את הבנק, הוועדה המוניטרית והמועצה המנהלית. הערכה היא כי ועדת שפניץ תאשר את המלצות ועדת וינוגרד.

הקמת הוועדה המוניטרית והמועצה המינהלית, שני גופים חדשים בבנק ישראל, תחולל שינוי רדיקלי בפעילות הבנק, הראשון מאז הוא הוקם בבנק ב-1954. שני הגופים מוקמים לפי חוק בנק ישראל החדש, שהתקבל בכנסת לפני 14 חודשים.

חברי הוועדה ינהלו את הבנק בכל הנושאים המוניטריים שבסמכות הבנק, כולל קבלת ההחלטות בתחום גובה הריבית במשק, קניית מט"ח ועוד. המועצה המינהלית תהיה למעשה דירקטוריון הבנק. היא תנהל את הבנק בתחום הביורוקרטי. בין השאר היא תקבע את תקציב הבנק ותהיה אחראית לגובה המשכורות של עובדי הבנק.

בוועדה המוניטרית יהיו שישה חברים, שלושת הנציגים החיצוניים, כפי שקבעה ועדת וינוגרד, וכן הנגיד, סטנלי פישר, המשנה לנגיד, קרנית פלוג, והיועץ הבכיר לנגיד, בארי טאפ.

הנגיד יהיה ראש הוועדה ובמקרה של תיקו בהצבעות יהיה לו קול כפול. במועצה המנהלית יהיו שבעה חברים, חמשת הנציגים החיצונים עליהם המליצה ועדת וינוגרד וכן הנגיד והמשנה לנגיד. נציג חיצוני יעמוד בראש המועצה.

ועדת וינוגרד הוקמה על ידי הממשלה לפני למעלה מתשעה חודשים. שלושת חברי הוועדה הם השופט המחוזי בדימוס אליהו וינוגרד (יו"ר), רו"ח מוטי פרידמן והכלכלנית ד"ר טלי רגב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker