הצרות של נושי תכוף לא הסתיימו לאחר ההסדר: הפרויקט בטורקיה על סף פיצוץ

במקום תמורה של 50 מיליון יורו עבור רכבים ממוגנים, הטורקים דורשים קנס פיגור של 8.5 מיליון יורו

ואדים סבידרסקי
שתפו בפייסבוק

הצרות של תכוף, יצרנית הרכבים הממוגנים, נמשכות גם לאחר שהגיעה לפני מספר חודשים ותוך מאמץ רב להסדר עם הנושים. על פניו, היה נראה שכל הצדדים להסדר נותרו מרוצים מההסכם שהובילה הנאמנת עליזה שרון, הבנקים, קרן אוריגו, הרוכשת ברנד תעשיות ואף מחזיקי אג"ח עימם הגיעו להסכם ברגע האחרון. אך בעייתיות ההסדר ממנה חששו בשוק – תלותו בפרויקט אחד גדול והרווחים העתידיים ממנו – החלה להתממש ומצננת כעת את השמחה המוקדמת.

אמש, הגישה שרון לבית משפט המחוזי בנצרת דו"ח על המצב בחברה מאז אישור ההסדר בסוף מארס האחרון ובפרט ביחס לפרויקט המרכזי של החברה בטורקיה. זה היה פרויקט הדגל של החברה והיווה את אחד המקורות המרכזיים לפירעון חובות לנושיה. מדובר בהספקת מאות רכבים ממוגנים עבור משרד הביטחון הטורקי, בהיקף של 50 מיליון יורו. החברה שימשה בפרויקט כקבלן משנה של לקוח טורקי, חברת BMC.

השוק באיסטנבול, טורקיהצילום: רויטרס

כעת נמסר מחברת ברנד, שרכשה את פעילות תכוף והזרימה סכומים ראשוניים לנושים, כי לאחר שנמסרו ל- BMCכ-107 כלי רכב (90 מתוכם התקבלו במשרד הביטחון הטורקי), מסרב הלקוח הטורקי לשלם תמורה ליצרן. יתרה מזאת, BMC טוענת כי תכוף חייבת לה כ-8.5 מיליון יורו. זאת, בשל עיכובים ופיגור במסירת הרכבים, לטענת הצד הטורקי.

כל נושי החברה תלויים בתזרים המזומנים הצפוי מפרויקט זה. בבנק דיסקונט ממתינים לחלץ כ-30 מיליון שקל מהתקבולים עליהם הטילו שעבוד ראשון. שעבוד שני לקרן אוריגו הוטל על סך 8 מיליון שקלים נוספים ויתרת תקבולי הפרויקט משועבדים לבנק אגוד.

כמו כן, כ-73% מהעודף של הפרויקט הוקצה לנושים מובטחים – בנקים ואוריגו, 12% לפירעון חוב לנושים רגילים – מחזיקי אג"ח וספקים ו-15% יוותר בחברה לצרכיה השוטפים.

הנאמנת על ברנד - אותה קידמה ברכישת התכוף: נוגסת ברווחי הפרויקט ומחלקת אותם מחדש

ברנד מנהלת משא ומתן עם BMC אודות מחלוקת זו, בטענה נגדית כי כבר במועד מתן צו הקפאת הליכים הייתה תהכוף מצויה בפיגור ביצוע מבחינת מסירת רכבים להם התחייבה על פי ההסכם וכן היה ידוע על מספר בעיות בפרויקט, ביניהם, אי אספקת חומרי גלם על ידי BMCבניגוד להתחייבויותיה באופן שגרם לעיכובים בפרויקט. הנאמנת מציינת כי מדובר בשינוי תנאי ואופן מימון הפרויקט בלבד ולא בשינוי התמורה הסופית המגיעה לתכוף בגין הרכבים.

במסגרת משא ומתן, BMC דרשה מברנד לבצע שינוי בתנאי ההסכם המקורי, לפיו ההון החוזר הנדרש לרכישת חומרי הגלם יועמד על ידי הצד הישראלי במקום הטורקי, כך שמימון הנדרש לרכישת חומרים אלה מסתכם בכ-5.5 מיליון יורו (27 מיליון שקל).

לטענת ברנד, במהלך 3 חודשים לאחר שיושקעו הכספים, התקבולים מהפרויקט צפויים להתאזן והוא יניב עודפים בסך 12 מיליון יורו (כ-60 מיליון שקל). אומנם, מעודף זה יש לנכות עמלות שהובטחו על ידי תכוף לגורמים שונים עוד לפני הקפאת ההליכים, בסך של כ-4 מיליון יורו (כ-20 מיליון שקל). זאת ועוד, ברנד בקשה לקזז מתשלומיה לנאמנת כ-35% מעודפי הפרויקט בשל עלות המימון החוץ בנקאי.

שרון, שקיבלה סירוב לבקשה להשתתף במשא ומתן עם הטורקים, הביעה כעת את מחאתה על אופן התנהלות המשקיעה בפרויקט טורקיה. זאת לאחר שבחרה בעצמה ברוכש הפוטנציאלי של פעילות תכוף מבין מספר אופציות, במארס האחרון והציגה את תוכנית ההסדר לבית המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker