משרד האוצר מגביל את התשלומים לסוכני הביטוח

טיוטה שפירסם האוצר פוגעת בבטן הרכה של סוכני הביטוח: העמלות יוגבלו, המתנות הגדולות והטיסות לחו"ל ייפסקו  לשכת סוכני הביטוח: נדמה שמטרתו של המפקח היא להוציא את הסוכנים לפנסיה, במקום להבטיח את הפנסיה של הציבור

נועם בר

>> הרפורמה להגברת התחרות בשוק החיסכון הפנסיוני, שיזם האוצר לפני חצי שנה, עוברת לשלב שני. טיוטת תקנות שפירסם אתמול המפקח על הביטוח, עודד שריג, מתייחסת לשיטות תגמול בעייתיות לסוכני ביטוח שמפעילים כיום גופים מוסדיים.

באוצר מייחסים לשיטות אלה חלק משמעותי מההתייקרות שחלה בדמי הניהול שגובות החברות במוצרים הפנסיוניים - קופות גמל, קרנות פנסיה וביטוחי מנהלים. הטיוטה שפירסם האוצר כוללת הוראות המגבילות באופן משמעותי את העמלות וההטבות שמקבלים סוכני ביטוח בשוק הפנסיוני.

העמלות שמקבלים הסוכנים נחלקות לשני סוגים: עמלות חד-פעמיות על עמידה ביעדי מכירות ועמלות שוטפות כאחוז מדמי הניהול שגובות החברות המנהלות מהלקוח. במבצעים שונים שעורכים בתי השקעות וחברות ביטוח נדרשים הסוכנים לעמוד במכירות של מוצרים ספציפיים, בדרך כלל הרווחיים ביותר לחברות, כאלה שדמי הניהול בהם גבוהים מהממוצע. מבצעים אלה יוצרים לסוכנים תמריץ לשווק דווקא את המוצרים היקרים - ולאו דווקא את אלה שעונים על טובת הלקוח וצרכיו.

במקרים רבים, עמידה ביעד מכירות מסוים מניבה לסוכנים עמלה חד-פעמית גבוהה מעבר לעמלות השוטפות. כך נוצרת לסוכנים מוטיווציה לפעול לטווחים קצרים על פני השקעה בלקוח לטווח זמן ארוך. תופעה שנייה שגורמות העמלות החד-פעמיות הגבוהות היא שאיפה של הסוכנים להעביר תיקים בתדירות גבוהה מחברה לחברה.

כדי להתמודד עם תופעות אלה החליטו באוצר לחייב את החברות לקבוע יעדי מכירות במבצעים לסוכנים על פני תקופה ארוכה יחסית של לפחות שנה. העמלות החד-פעמיות לא יהיו מוגבלות למוצר פנסיוני ספציפי, אלא יהיו כלליות - עמידה ביעדי מכירות של כל סוגי המוצרים שמוכרת החברה. נוסף על כך, הטילו באוצר הגבלה על היקף העמלות החד-פעמיות שיקבלו סוכנים מחברה מסוימת בשנה כאחוז מהעמלות השוטפות שהם מקבלים.

סוג תגמול אחר לסוכנים שנפוץ כיום אלה מתנות שאינן כספיות, כמו טיולים יוקרתיים לחו"ל, מוצרי חשמל יקרים והשתתפות בהוצאות משרד. הסוכנים מקבלים את המתנות האלה במבצעי צבירה שבהם הם נדרשים להעביר בתוך זמן קצר לגוף מוסדי מסוים נכסים המנוהלים בחברות מתחרות בהיקף שנקבע. בתקנות החדשות האוצר קובע כי הטבות כאלה נחשבות עמלות חד-פעמיות, וגם אותן צריך לספור בחישוב המגבלות השונות שנקבעו בטיוטה החדשה. נוסף על כך, האוצר מגביל את היקפי המתנות שמקבל סוכן לסכום של 2,000 שקל בשנה על יעד מכירות מסוים.

הטיוטה שפירסם האוצר מטפלת גם בתופעה הנפוצה של כפל עמלות הפצה למפיצים שונים. חברות רבות שקיבלו תיק פנסיוני מסוכן ולאחר מכן חתמו על הסכם הפצה עם הבנקים, ממשיכות לשלם את העמלות השוטפות לסוכן במקביל לעמלות לבנקים. באוצר רואים במצב זה גורם המייקר את העלויות לחברות המנהלות, מה שלבסוף מגולגל על הלקוח בצורת העלאת דמי הניהול.באוצר החליטו להגביל בזמן את התקופה שבה החברה משלמת כפל עמלות על תיק פנסיוני מסוים.

בלשכת סוכני הביטוח הגיבו בחריפות על הטיוטה: "הלשכה רואה בחומרה התערבות של הפיקוח על הביטוח במערכת יחסי הגומלין שבין סוכן הביטוח לגופים המוסדיים. הפיקוח פועל על פי תחושות או שמועות, ודפוס פעולה שכזה אינו אחראי ומהווה תקדים מסוכן להתנהלות שוק חופשי. מה בדיוק ייקחו מסוכן הביטוח? הרי נתוני האוצר מצביעים על כך שרוב הסוכנים מקבלים שכר ממוצע. נדמה כי מטרתו של המפקח להוציא את הסוכנים לפנסיה, במקום להבטיח את הפנסיה של הציבור. בכוונת הלשכה לבחון את ההיבטים המשפטיים הנוגעים להתערבות המפקח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker