כור תספק לבנק הפועלים פיקדון של מיליארד שקל

כור קיבלה אשראי של 300 מיליון שקל לחיזוק הבטוחות לבנקי ההשקעות מורגן סטנלי וסיטי - שמימנו עבורה את רכישת מניות קרדיט סוויס

מיכאל רוכוורגר

כור הגיעה להסכמות עם בנק הפועלים בנוגע לתנאי האשראי שאותם הבנק מעניק לה ולחברה-הבת שלה, מכתשים אגן - כך הודיעה אתמול כור, לקראת השלמת העסקה למכירת השליטה במכתשים אגן לכמצ'יינה הסינית.

ההסכמות שאליהן הגיעה כור, הנמצאת בשליטת קבוצת אי.די.בי של נוחי דנקנר ומשפחות לבנת ומנור, כפופות להשלמת העסקה עד סוף 2011. כחלק מהעסקה למכירת מכתשים כמצ'יינה תעמיד לכור הלוואת נון-ריקורס של 960 מיליון דולר. הבטוחה היחידה בגין ההלוואה הן המניות של מכתשים שייוותרו בידי כור לאחר העסקה (כ-40%).

יתרת האשראי של כור לבנק הפועלים מסתכמת כיום בכ-1.1 מיליארד שקל. ביוני 2010 הגיעה כור להבנות עם בנק הפועלים לגבי אמות מידה פיננסיות של ההלוואה, שכללו, בין השאר, העמדת שיעבוד שלילי על נכסיה לבנק והתחייבות שלא לרדת מהשליטה במכתשים - תנאי שיופר עם השלמת העסקה למכירת מכתשים לכמצ'יינה. לפי התנאים המעודכנים, כור תהיה רשאית לוותר על השליטה במכתשים ולמכור חלק מאחזקתה בחברה ולשעבד את יתרת אחזקתה כנגד קבלת ההלוואה מכמציינה; במקרה כזה, כור לא תהיה חייבת להיות בעלת המניות הגדולה במכתשים עם אחזקה של 26%, לפחות.

נוסף על כך, כור התחייבה לכך שהחל במועד שבו יועברו כספי ההלוואה מכמצ'יינה לחשבון שבבעלותה, וכמו כן עד שלא יהיו תנאי אשראי חדשים עם הפועלים ועד שתפרע את יתרת האשראי, תפקיד בחשבון לא משועבד בבנק הפועלים סכום השווה למיליארד שקל; אם כור לא תפקיד את הפיקדון, לבנק הפועלים תהיה עילה להעמדת האשראי לפירעון מיידי.

בתוך כך, עידכנה כור כי לאחר מועד פרסום הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של 2011 קיבלה מבנק הפועלים ומבנק נוסף (שאת שמו לא ציינה) הלוואות לזמן קצר (מסוג Call-On) בהיקף של 300 מיליון שקל. הלוואות אלה שימשו את כור להגדלת הפיקדונות המשועבדים לטובת הבנקים מורגן סטנלי וסיטי, שמהם קיבלה אשראי של כ-3.8 מיליארד שקל לרכישת מניות קרדיט סוויס. כור ציינה כי פיקדונות אלה הביאו לשיפור יחס החוב לבטוחה בהלוואות שהועמדו לה כנגד שיעבוד מניות קרדיט סוויס.

עוד מציינים בכור כי יתרת פיקדונות אלה נאמדת במועד הדיווח במיליארד שקל, והם יהיו ניתנים למשיכה רק כאשר יחסי החוב לבטוחה יהיו מתחת לספים שנקבעו בהסכמים עם מורגן סטנלי וסיטי. בגין מימוש המניות וקבלת הדיווידנדים בסיבוב ההשקעה הראשון, הרוויחה כור עד כה כ-3.6 מיליארד שקל, בעוד בגין הפוזיציה הנוכחית של כ-7 מיליארד שקל, כור מופסדת על הנייר כ-1.5 מיליארד שקל, כלומר כ-20%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker