השקעה בבורסת סין: איך המוסדיים הישראלים עוד לא קפצו על זה?

גופים ישראליים שמנהלים יותר מ-5 מיליארד דולר יכולים לקבל בסין מעמד של משקיע זר מאושר - ולהשקיע ישירות בבורסה המקומית

רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מרכז הכובד של הכלכלה העולמית נודד מזרחה, משקיעים מחפשים אלטרנטיבות השקעה לבורסות באירופה ובארה"ב - והכלכלה הסינית הצומחת נראית אפשרות השקעה מושכת מתמיד. ובכל זאת, הגופים המוסדיים בישראל לא ממהרים, כך נראה, לקפוץ לבריכה הסינית. לפחות לא באופן ישיר.

במארס השנה הוסר המכשול האחרון שניצב בפני המוסדיים בישראל להשקיע ישירות בבורסות הסיניות. רשות ניירות ערך הודיעה כי חתמה על הסכם הדדי עם הרשות המקבילה בסין, המאפשר לגופים ישראליים לקבל מעמד של "משקיע מוסדי זר מאושר" - Qualified Financial Institutional Investor) QFII). אישור המתיר למחזיק בו לסחור במניות מסוג A ישירות בבורסות הסיניות.

סיןצילום: בלומברג

בסין פועלים שני מוסדות למסחר בניירות ערך: הבורסה בשנחאי והבורסה בשנז'ן. בורסת שנחאי היא החמישית בגודלה בעולם ושווי השוק של החברות הנסחרות בה מסתכם ב-2.7 טריליון דולר - גבוה יותר מזה של בורסת הונג קונג. נסחרות בה יותר מ-900 חברות, בהן תאגידי דלק (כמו פטרוצ'יינה וסינופק), בנקים מרכזיים (ICBC ובנק אוף צ'יינה) וחברות ביטוח (צ'יינה לייף, פינג-אן ופסיפיק). 95% מהמניות בה נסחרות במטבע המקומי ו-5% הנותרים במטבעות אחרים.

בורסת שנז'ן היא חדשה יחסית וקטנה יותר. הבורסה הוקמה ב-1990 ונסחרות בה 1,200 חברות בשווי שוק כולל של יותר מ-1.3 טריליון דולר - מה שמציב אותה במקום ה-13 בדירוג העולמי של בורסות לפי שווי, לפני הבורסות ברוסיה ובקוריאה. הבורסה בשנז'ן מיועדת בעיקר לחברות מתפתחות; מדד ChiNext שהושק בה ב-2009 כולל חברות סטארט-אפ והיי-טק בתהליך צמיחה.

לאחר שב-2002 ממשלת סין אישרה לראשונה מסחר של מוסדות זרים במניות בסין, המוסדות הפיננסיים הגדולים בעולם הזדרזו להיכנס לשוק החדש. כבר ב-2003 החזיקו גופים - בהם סיטי גרופ, סוויס בנק, מורגן סטנלי, קרדיט סוויס וגולדמן סאקס - במעמד של QFII. כיום ל-109 גופים יש מעמד כזה, רובם מארה"ב ואירופה. היקף ההשקעות הכולל של הגופים הזרים בבורסות סין הגיע ל-19.72 מיליארד דולר ב-2010, והוא צפוי להגיע ל-30 מיליארד דולר עד 2014.

בחינה של רשימת הגופים המחזיקים במעמד QFII מעלה כי לא מדובר רק על בנקים. חברת ההשקעות הממשלתית של סינגפור מחזיקה באישור מאז 2005; רשות ההשקעות של אבו דאבי קיבלה את האישור ב-2008, וגם האוניברסיטאות האמריקאיות הרווארד, ייל, סטנפורד וקולומביה מחזיקות באישור כזה ומשקיעות חלק מהרזרבות שלהן ישירות בשוק המניות הסיני.

גם גופי השקעה של תאגידים בינלאומיים כמו מיצובישי, סמסונג ואליאנס - ואפילו הקרן המשפחתית של ביל ולינדה גייטס - החליטו לנצל את האפשרות וקיבלו אישור לפעול כמשקיע זר מאושר מממשלת סין.

הבורסה הסינית

הדרישות הפיננסיות

"ההסכם שחתמה רשות ניירות ערך במארס מאפשר לגופים ישראליים לקבל מעמד של משקיע זר מאושר וליהנות מהיתרון של השקעה ישירה בשוק הסיני הצומח", אומר עו"ד גדעון וינשטוק, שותף בכיר וממייסדי משרד וינשטוק זכלר בתל אביב.

וינשטוק מעריך כי זה רק עניין של זמן עד שהמוסדיים הישראליים יגלו את ההזדמנות הזו. "מדובר על מהפך באפשרויות שעומדות בפני משקיעים שמעוניינים להיחשף לסין. אם עד היום היה אפשר לעשות זאת רק כמשקיע אסטרטגי או באמצעות מיזוג עם חברה סינית - הרי שאישור כזה מאפשר כיום נגישות ישירה לניירות ערך של החברות הכי גדולות בסין.

עו"ד גדעון וינשטוקצילום: בכר דודו

"מדובר, כמובן, על הליך אישור מסובך - ההליכים בסין תמיד מסובכים - אבל עבור גוף שמקבל החלטה אסטרטגית שהכיוון הזה חשוב לו, עלות ההליך שולית. לא זה מה שימנע ממנו לעשות זאת", מסביר וינשטוק.

האפשרות לקבל מעמד של QFII לא פתוחה בפני כל אחד. הסינים מעמידים דרישות פיננסיות ברורות בהתאם לענף שבו פועל הגוף המוסדי. כך, בנקים מסחריים יוכלו לקבל את האישור רק אם היו ברשימת 100 הגדולים בעולם - מה שמוציא את הבנקים הישראליים מן התמונה.

דרישות הסף של ממשלת סיןצילום: TheMarker

קרנות ניהול, לעומתם, נדרשות להציג חמש שנות ניסיון בניהול נכסים וניהול מסחר בניירות ערך בשווי של 5 מיליארד דולר לפחות בשנה האחרונה. גם חברות ביטוח, הפועלות חמש שנים לפחות, נדרשות להחזיק ניירות ערך בשווי מינימלי של 5 מיליארד דולר. מוסדות אחרים - קרנות פנסיה, קרנות צדקה, קרנות נאמנות, קרנות הון ממשלתיות וכו' - נדרשים להציג החזקה בניירות ערך בשווי של 5 מיליארד דולר לפחות (בהנחה שהם קיימים 5 שנים לפחות).

הרגולטור הסיני נועל את המשקיעים

נוסף על תנאי הסף שמציב הרגולטור הסיני, הוטלו גם הגבלות שלא מוכרות לגופי השקעה מהשווקים המערביים בארה"ב ובאירופה. משקיע מוסדי זר מקבל עם אישור מעמדו כ-QFII מכסת השקעה מאושרת בסכום שבין 50 מיליון דולר למיליארד דולר. את המניות שירכוש בסכום זה אין אפשרות להעביר לחברה זרה אחרת.

מגבלה משמעותית נוספת שקבע הרגולטור הסיני היא שכל רכישה של מניות מלווה בתקופת "נעילה" (Lock Up), שבה לא ניתן לעשות שימוש בסכום ההשקעה - לפדות אותו או לסחור בו. מדובר בשלושה חודשים במקרה של קרן פנסיה, קרן ביטוח וקרנות ממשלתיות; עבור שאר סוגי המשקיעים - מדובר על שנה שלמה. "הסינים לא מעוניינים במשקיעים שיבואו 'לעשות סיבוב' על המניות הסיניות, אלא במשקיעים לטווח ארוך", מסביר וינשטוק.

בנוגע לחששות המשקיעים ממשטר ההון של סין ומהרגולטור הסיני, וינשטוק לא נשמע מודאג: "הסינים נכנסו לארגון הסחר העולמי (WTO) כבר ב-2001. הם מחויבים לאפשר מסחר הוגן ולתת אפשרות לסחירות. מבחינתם, השקעה מצד גופים בינלאומיים גדולים - בנקים, תאגידים וקרנות - היא תעודת הכשר לחברות הסיניות ולבורסה הסינית".

גם בכל הקשור לשליטת הממשל הסיני בשער המטבע המקומי וינשטוק לא רואה מכשול: "בעשור האחרון ניכרת מגמה ברורה של התחזקות המטבע הסיני. הרבה גופים מחפשים את ההשקעה ביואן וכיום לא פשוט לעשות את זה. גם מהבחינה הזו, מדובר על יתרון שלמשקיעים הישראלים שעומדים בקריטריונים כדאי להביא בחשבון" (מניות מסוג A נסחרות ביואן, לעומת מניות מסוג H הנסחרות במטבעות אחרים, בעיקר דולר הונג-קונגי - ע"א).

סיןצילום: בלומברג

לדברי וינשטוק, צריך גם להביא בחשבון את הדרישות שמציבים הסינים בנוגע לבסיס פיננסי מוצק ואשראי נרחב, צוות עובדים מקצועי, מבנה ניהולי מסודר ומנגנון שליטה פנימי מובהק. "מלבד הבנקים הישראליים, שנמצאים מחוץ למשחק, יש לא מעט גופים ישראליים שעומדים בדרישות הסף של הסינים", מדגיש וינשטוק, אבל מוסיף כי מכיוון שסכום ההשקעה המינימלי הוא 50 מיליון דולר ונדרשת החזקת ניירות ערך בשווי של 5 מיליארד דולר לפחות - ההליך מיועד רק לגופים הגדולים ביותר.

להיחשף למניות הקטנות והבינוניות

דש ניירות ערך, שקופות הגמל שלה מנהלות יותר מ-22 מיליארד שקל, היא מועמד קלאסי לקבלת אישור QFII מממשלת סין. עם זאת, בחברה לא ממהרים לקפוץ לבריכה הסינית. "אנחנו משקיעים במניות של החברות הסיניות הגדולות דרך הבורסה של הונג קונג. המניות שנמכרות בהונג קונג הן בסיווג - H כך שהן מקנות בדיוק את אותן הזכויות, הן מבחינת הצבעה הן מבחינת דיווידנד, שמקנות מניות מסוג A הנסחרות בבורסות שנחאי ושנז'ן", מסביר יאיר שני, סמנכ"ל ההשקעות של דש.

עם זאת, שני מכיר ביתרונות שיכולה להקנות האפשרות לסחור באופן ישיר בסין. "בשל המגבלות הרגולטוריות של הממשלה הסינית והמכסות המוגבלות למניות מסוג H הנסחרות בבורסה בהונג קונג, יש הפרשים במחירים בין מניות של אותה חברה בבורסות השונות. בעבר, המניות בבורסות סין נסחרו בפרמיה ביחס למניות בהונג קונג. כיום המצב התהפך וברוב המקרים המניות בסין זולות יותר", מסביר שני.

כדוגמה מביא שני את מניית ICBC, הבנק הגדול בסין. המניה נסחרת בסין במחיר השקול ל-5.38 דולרים הונג-קונגיים, לעומת 5.87 דולרים הונג-קונגיים בבורסה של הונג קונג.

יתרון נוסף, ואולי משמעותי יותר, הוא האפשרות להיחשף למניות של החברות הסיניות הקטנות והבינוניות, שאינן נסחרות בבורסות הונג קונג. "המניות הסיניות שנסחרות בהונג קונג הן של החברות הגדולות ביותר. אלה, בדגש על המגזר הפיננסי הסיני, חשופות יותר לכלכלה הגלובלית ומושפעות מהטרנד הכללי בה.

סין בלילהצילום: אי–פי

"לעומתן, המניות הסיניות הקטנות והבינוניות מאפשרות חשיפה לכלכלה המקומית, שמושפעת פחות מהכלכלה הגלובלית - זה בהחלט יכול להוסיף גוון להשקעות שלנו", מוסיף שני.

מי יקפוץ ראשון

רוב ההשקעות של הגופים המוסדיים הישראליים בסין מתבצעות כיום באמצעות תעודות סל על המדדים דרך ברוקרים אמריקאיים. השקעות ישירות במניות סיניות תחייב השקעה לא קטנה בפיתוח יכולות מחקר ופיתוח והיכרות עם השוק הסיני. מצד שני, בשוק שוררת הסכמה כי בכל מקרה מרכז הכובד בעולם ההשקעות עובר מזרחה, ולסין מקום מרכזי בכך.

שני, כמו וינשטוק, מעריך כי הסיכון בהשקעה בבורסות הסיניות לא גבוה באופן דרמטי מההשקעה בהונג קונג ובבורסות אחרות בעולם. כעת, נותר לראות מי מהגופים הישראליים יקפוץ ראשון למים הסיניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker