האם כלל תשלוט בענף הביטוח הסיעודי?

בלעדי האוצר אישר לכלל להתמודד על תיק הביטוח הסיעודי של הכללית  הזכייה תגדיל את אחיזתה בביטוח הסיעודי הקבוצתי ליותר מ-70%  בכיר בענף: "הולך להיווצר מונופול"

נועם בר

>> באחרונה אישר משרד האוצר לקבוצת כלל, הנמצאת בשליטת נוחי דנקנר, להתמודד במכרז של קופת חולים כללית על ניהול תיק הביטוח הסיעודי שלה - כך נודע ל-TheMarker. התיק של הכללית נחשב תיק הביטוח הסיעודי הקבוצתי הגדול בעולם ומונה 2 מיליון חברים. בענף הביטוח חוששים כי אישור האוצר סולל את הדרך לקבוצת כלל להפוך למונופול בתחום.

חברת דקלה, הנמצאת בבעלות מלאה של קבוצת הראל, מנהלת בשנים האחרונות את התיק הסיעודי של הכללית, המהווה כ-50% מהתיקים הסיעודיים של קופות החולים; תיקי קופות החולים מהווים יותר מ-80% מתחום הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים.

קבוצת כלל מנהלת כיום את תיקי הביטוח הסיעודי של שתי קופות החולים האחרות, מכבי ולאומית, המהווים יחדיו כ-40% מתיקי הקופות. תיק מכבי הוא השני בגודלו בתחום וכולל 1.3 מיליון חברים. זכייה של כלל בהתמודדות תיתן בידיה שליטה של כ-90% בתיקי הקופות ושליטה של יותר מ-70% בכלל פעילות הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים.

שי טלמון, מנכ"ל כלל ביטוחצילום: אמיל סלמן

"הולך להיוולד כאן מונופול, וכל זאת בזמן שגם הממשלה וגם האוצר מנסים להילחם בתופעת הריכוזיות, במונופולים ובקרטלים", אמר ל-TheMarker בכיר בענף הביטוח. "זה לא לגיטימי בעיני שכלל רואה עצמה מתמודדת במכרז. יש כאן רצון של כלל להשתלט על תחום הסיעוד". לדבריו, מתן אישור לכלל להתמודד במכרז מתנגש עם מדיניות האוצר ב-2008; בשנה זו לא איפשר האוצר להראל להתמודד על התיק הסיעודי של קופת חולים מכבי, תיק שבו זכתה כלל.

התיק הסיעודי של הכללית היווה ב-2010 כ-50% מהכנסות דקלה. אם דקלה תאבד אותו, פעילות ביטוחי הבריאות של הראל עלולה להיפגע באופן משמעותי אף מעבר להיקף התיק בשל המוניטין והסינרגיה שמייצר תיק בהיקף כזה ובסיס הלקוחות הרחב המשרת את החברה למכירת פוליסות ביטוח בריאות אחרות ומשלימות. פרט להראל ולכלל, כל חברות הביטוח הגדולות עתידות להתמודד במכרז.

התיק הסיעודי של הכללית מנוהל כיום בדקלה במסגרת ביטוח הדדי בין העמיתים, בדומה לקרן פנסיה. לפיכך, כמעט שאין סיכון ביטוחי לחברת הביטוח המשמשת מנהלת התיק בלבד. לא ברור עדיין אם זהו המודל שיהיה גם במכרז שתפרסם הכללית בימים הקרובים.

צילום: TheMarker

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "המפקח על הביטוח אינו מתנגד לכך שכלל תשתתף במכרז, בכפוף למגבלות, שעליהן הודיע לכלל ולקופת חולים כללית. מגבלות אלה נועדו, בין השאר, למנוע פגיעה בתחרותיות. ברור מאליו כי מבטח שיזכה במכרז, יידרש לפעול בכפוף לכל הוראות הדין, ובכלל זה לחוק ההגבלים העסקיים, התשמ"ח, 1988, ככל שיידרש".

בהתייחסם לפסילת הראל בעבר בהתמודדות על התיק הסיעודי של מכבי, אמרו באוצר: "בלי להתייחס באופן מפורט לפערים בין נסיבות העבר והנסיבות הקיימות או לתנאים שבהם לא נתנגד להשתתפות כלל במכרז זה, נציין כי קיימים פערים בין מבנה שוק הביטוח דאז לבין מבנהו הנוכחי ובין פעילות הראל אז לבין פעילות כלל כיום".

בקבוצת כלל סירבו להתייחס לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker