הערכות: קרן אייפקס לא תשלם מס על רווחי ההון שלה בעסקת תנובה

משקיעים זרים זכאים לפטור מרווחי מס בתהליכים מקדמיים מול רשות המסים בהתאם לשיעור הזרים בקרן

רם עוזרי
שתפו בפייסבוק

קרן אייפקס, בניהולה של זהבית כהן, צפויה להרוויח עשרות מיליוני דולרים מעסקת המכירה הקרובה של תנובה. רווחי ההון שלה, באופן לא חריג, יזכו ככל הנראה לפטור מלא ממסים.

"למשקיעים זרים יש פטור מתשלום מס על רווחי הון", מסבירה רו"ח רעיה קידר, מומחית במיסוי חברות. "קרנות שמבוססות על משקיעים זרים מקבלות לכן פטורים ממס בתהליכי פרה רולינג ברשות המסים ומבטיחות על ידי כך שהמשקיעים שלהן לא יאבדו את זכותם לפטור ממס".

בנוגע לתהליך, אומרת קידר, כל קרן השקעות שנפתחת פונה לרולינג בתחילת דרכה. "מדובר על נוסחאות קבועות. שיעור מס רווחי הון שתשלם הקרן נקבע על פי שיעור המשקיעים הזרים שמחזיקים בה. בדרך כלל, הסדר המס אותו קיבלה הקרן עוד לפני ההשקעה הראשונה שלה, ילך איתה לאורך כל הדרך".

אחזקותיה של קרן אייפקס בתנובה נעשות דרך חברה ישראלית שהוקמה במיוחד לצורך זה, בה מחזיקה אייפקס 73% ומבטח שמיר מחזיקה 27%.

"האחזקה דרך חברה ישראלית הופכת את קבלת הפטור לעניין הרבה יותר מורכב. החברה הישראלית היא זו שתרשום את הרווח ולכאורה היא חייבת במס. עם זאת, אם הוכח שכלכלית מדובר על אחזקה של קרן זרה, ייתכן שאייפקס קיבלה פטור דרך הסדר מיוחד. בסה"כ הרציונאל של הפטור הוא לעודד משקיעים זרים לבוא ולהשקיע בישראל", אומרת קידר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום