חצי מיליארד שקל במזומן: מולר האמריקאית רוכשת את קראוס תעשיות הישראלית

שווי השוק של מולר מוצרי מים הוא 1.6 מיליארד דולר - ומחזור המכירות של החברה הסתכם ב-826 מיליון דולר ■ קראוס תעשיות עוסקת בייצור מחברים וממוקמת בדרום תל אביב

מפעל קראוס תעשיות בתל אביב
מפעל קראוס תעשיות בתל אביבצילום: מוטי מילרוד
אסא ששון

חברת מולר מוצרי מים האמריקאית (muller industry) היא הרוכשת של קראוס תעשיות, כך פירסמה החברה היום (ב'). במסגרת הסכם הרכישה, חברת מולר תרכוש 100% ממניות חברת קראוס תמורת 140 מיליון דולר במזומן. העסקה כפופה לקבלת אישורים שונים, וצפויה להסגר ברבעון האחרון של 2018. בעל השליטה בקראוס תעשיות הוא דני קראוס בעל המניות היחיד בחברה, דור שלישי בה.

חברת מולר מוצרי מים היא חברה אמריקאית ציבורית, מובילה בייצור ושיווק מוצרים שונים למערכת המים המוניציפלית בצפון אמריקה. מוצרים אלה כוללים מגופים, הידרנטים, מדי מים ומערכות לגילוי נזילות ולהערכת מצב הצינורות. מטה החברה נמצא באטלנטה, ג׳ורג'יה ומחזור המכירות של החברה הסתכם ב-826 מיליון דולר ב-2017. שווי השוק של מולר הוא 1.6 מיליארד דולר.

אסטרטגיית הצמיחה של חברה מולר כוללת, בין היתר, צמיחה באמצעות רכישת חברות בעלות מוצרים מובילים בתחומן, טכנולוגיה מתקדמת ונוכחות גאוגרפית במדינות שבהן למולר אין פעילות, מתוך מטרה לחזק את יתרונה התחרותי ולהרחיב את מגוון הפתרונות שהיא מציעה.

קראוס תעשיות, אינה מוכרת לציבור. החברה התעשייתית, שעוסקת בייצור מחברים לצינורות, ממוקמת בדרום תל אביב, ויש לה מפעל נוסף בארה"ב. מוצר הדגל של החברה הוא המחבר HYMAX. הייחוד של המוצר הוא שהוא מאפשר לחבר בין שני צינורות, גם בקטרים שונים, כך שאינו פוגם בצינור ומאפשר לו לעמוד בלחצים גבוהים. הפטנט הזה הוא שאיפשר לחברה להשיג תג מחיר גבוה בעסקה - 500 מיליון שקל. נציין כי העסקה לא כוללת את הקרקע עליו יושב במפעל.

רכישת חברת קראוס עולה בקנה אחד עם אסטרטגיית הצמיחה של מולר. מגוון המוצרים שמציעה קראוס ישלים את תמהיל המוצרים שמציעה מולר ללקוחות והמשתמשים הסופיים ויאפשר לה מתן פתרונות לתיקון צנרת המים ההולכת ומתיישנת. כמו כן, נוכחות קראוס תעשיות בשוק ישראל ואירופה, תהווה קרש קפיצה לצמיחת מולר בשוק האירופאי. את קראוס ייצגו עו"ד דיויד גיטלין ממשרד Royer Cooper Cohen Braunfeld, ועו"ד גיא הדר, אלון רום ורעי כהן ממשרד איתן מהולל שדות.

״שמה של מיולר מזוהה עם מוצרים איכותיים וחדשנות מעל 100 שנה״ אמר סקוט הול, נשיא ומנכ״ל חברת מולר. ״לקראוס שם ומוניטין רב שנים המזוהה עם מוצרים איכותיים, בארה״ב ובעולם. תוספת פתרונות תיקון וחיבור צנרת למגוון המוצרים שלנו, יאפשר לנו להרחיב את מגוון הפתרונות שאנו נותנים לחברות מים בצפון אמריקה ואף יאפשר לנו להרחיב את נוכחותינו העולמית״ ציין הול.

קראוס תעשיות היא חברה פרטית בבעלות דני קראוס שהוקמה בשנת 1920 על ידי סבו של דני קראוס, ארמין קראוס, בסלובקיה. המפעל הוקם מחדש בישראל בשנות הארבעים והחל בפיתוח ויצור מוצרים לתיקון וחיבור צנרת מים בקטרים שונים. לחברה מעל 100 פטנטים שונים ומוצר הדגל שלה הוא ה- Hymax שהינו מחבר המאפשר חיבור צנרת בקטרים שונים ומאפשר תנועה של הצינור לאחר ההתקנה, מה שמונע שברים עתידיים בצנרת. היקף המכירות של קראוס עמד על 43 מיליון דולר בשנת 2017  והיא מעסיקה כ-300 עובדים בארץ ובחו"ל. קראוס מוכרת את מוצריה לרוב תאגידי המים בארץ וכן לחברת מקורות.

עיקר המכירות של קראוס מיועד ליצוא. לקראוס חברת בת בצפון אמריקה המונה כ-30 עובדים ורשת מפיצים באירופה. לחברה מיליוני התקנות ברחבי העולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker