מתרחבת לחו"ל: הדסית ביו החלה להיסחר מעבר לדלפק בניו יורק

מנכ"ל חברת ההשקעות בביומד, אופיר שחף, מעריך כי "עד סוף השנה תהיה עסקה ראשונה בחברת פורטפוליו חדשה אחת לפחות"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
שלי אפלברג
שלי אפלברג

לאחר שנתקבלו כל האישורים הרלוונטיים מהרשות לניירות ערך האמריקאית, השיקה חברת הדסית ביו תוכנית של תעודות סחירות ADR בארה"ב, והחברה תחל להיסחר מעבר לדלפק בניו יורק.

החברה, בשיתוף בנק אוף ניו יורק (BNY Mellon), הנפיקה את התעודות הסחירות הנקובות בדולר על מניות החברה, והפכה לחברת הביומד הראשונה בישראל אשר מניותיה ייסחרו מעבר לדלפק. בכך מאפשרת החברה לכל משקיע זר, מוסדי או פרטי, לרכוש את מניותיה, ומגדילה בעקיפין את הסחירות במניה.

באמצעות מהלך זה, אשר עלותו לחברה זולה מהנפקה ישירה בארה"ב, יכולים גופים שונים, כמו קרנות גידור ומשקיעים פרטיים, להשקיע במניה.

הדסית ביו היא חברת החזקות בתחום הביומד, המשקיעה בחברות המפתחות תרופות ומכשירי אבחון. שבע חברות הפורטפוליו בהן מחזיקה הדסית מתמחות בשלושה תחומים עיקריים: טיפול ואבחון מחלת הסרטן, טיפול במחלות של מערכת החיסון ומחקר בתאי גזע.

הנייר החל להיסחר מעבר לדלפק עם הטיקר HADSY. במסגרת התוכנית, תתאפשר המרה של מניות החברה לתעודות הסחירות ביחס של 1:20, כמו גם המרה של תעודות סחירות למניות. בנק אוף ניו-יורק יקנה את המניות בתל אביב  ויפיץ את המניות למשקיעים בארה"ב עם ציטוטים יומיים, טוען מנכ"ל החברה אופיר שחף, אשר קיים סבב פגישות עם משקיעים בארה"ב.

שחף הוסיף כי המהלך התבצע בעקבות פניות רבות שהגיעו ממשקיעים בחו"ל שביקשו להשקיע בחברה. "באמצעות המהלך נגדיל את מחזורי המסחר במניה מבלי לדלל את בעלי המניות הקיימים", ציין. שחף הדגיש כי החברה לא זקוקה כרגע לכסף ומחזיקה בקופתה מזומנים המספיקים לפעילותה. "העלויות שלנו נמוכות", טוען שחף. החברה מצליחה למנף את המדע והתשתיות הקיימות במסגרת בית החולים הדסה. חלק ממשאבי החברה מגיעים מארגון 'נשות הדסה', הבעלים של בית החולים הדסה בישראל.

90% מהדסית ביו מוחזקים על ידי הציבור, כאשר שוויה בשוק היום עומד על 85.4 מיליון שקל. בדו"חות הרבעון הראשון של 2011 הציגה הדסית ביו יתרת מזומנים של 14.2 מיליון שקל, כאשר בסעיף ההתחייבויות השוטפות רשמה 4.5 מיליון שקל והתחייבויות לזמן ארוך של 4.6 מיליון שקל. מחזור המסחר הממוצע השנתי במניה עומד על 600 אלף שקל, אך בחודשים האחרונים הצטמצם למחזור ממוצע של 200 אלף שקל בלבד. "אנו מקווים שבעקבות המהלך נעלה את הסחירות בעשרות אחוזים, עקב חשיפה לשוק אמריקאי כה גדול", ציין שחף. "לחברה יש תשקיף מדף לעוד מספר חודשים אבל כרגע היא לא צריכה להשתמש בו".

לטענת שחף, בחברה בוחנים השקעה בארבע חברות נוספות: "אנו עורכים בדיקות נאותות לחברות בתחום התרופות, המכשור הרפואי ותוספי המזון". לדבריו, המטרה היא להגדיל את פורטפוליו ההשקעות של החברה, ולהקטין את ממוצע הסיכון בתיק למשקיעי הדסית. "בחצי שנה הקרובה אנו מקווים לכניסה של שותף אסטרטגי נוסף להחברה, כאשר עד סוף השנה תהיה עסקה ראשונה בחברת פרוטפוליו אחת לפחות לדעתי", הוסיף שחף.

שחף מתייחס להדסה ביו כפלטפורמה להשבחת חברות. "אנו פועלים בתוך בית חרושת לחדשנות - בית החולים הדסה - בוחרים את הטכנולוגיות הטובות ביותר, ועם הניהול שלנו והכסף המושקע בנו דרך הבורסה בישראל אנו מציפים ערך למשקיעים".

לטענת שחף, הדסית רואה בעצמה גשר מימוני עבור חברות הפורטפוליו שלה, ומחזיקה באסטרטגיית אקזיט ברורה, אשר מקטינה את הסיכונים, אך גם את התמלוגים העתידיים שאמורים להתקבל מחברות הפורטפוליו.

ב-2007, הגיעה מניית החברה לשיא של 4 שקלים במסחר בתל אביב, וכיום היא נסחרת במחיר של 97 אגורות בלבד. שחף טוען כי מדובר במצב זמני. "היכולת האינטלקטואלית מנצחת את אוצרות הטבע בהם משקיעים רצים להשקיע כיום", הוא מציין בהתייחס למניות הגז והנפט שצברו פופולריות באחרונה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker