התרגיל של דנקנר: הפרדת סלקום מספרי דסק"ש תיצור רווח של מיליארדי שקלים

גורם בכיר בשוק: "התנהגות חשבונאית בעייתית - כשר אבל מסריח; מדובר בתרגיל מארץ התרגילים - משחקים חשבונאיים לא טובים ולא נאותים"

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נוחי דנקנר הציג הבוקר תרגיל חשבונאי שיאפשר לקבוצת אי.די.בי שבשליטתו לרשום רווח של מיליארדי שקלים במסגרת הרבעון השני, ויקטין את רמת החוב של הקבוצה: דיסקונט השקעות, אחת מזרועות האחזקה של דנקנר, דיווחה הבוקר כי היא מעוניינת להפסיק לכלול את תוצאות החברה הבת סלקום בדו"חותיה החשבונאיים. החברה מסרה כי לאחר שתמכור 5% ממניות סלקום, היא שוקלת לפנות לרשות ני"ע, בבקשה לבדוק "השפעת שינויים תקנוניים", על האפשרות שלא לכלול את תוצאותיה של חברת התקשורת.

אתמול פורסם כי דיסקונט השקעות פנתה למשקיעים זרים במטרה להפיץ 5% ממניות של סלקום, בה היא מחזיקה 51%. ההצעה לרכישת המניות מתבצעת מתחת למחיר השוק (כ-96 שקל נכון לאתמול), והיא עתידה לחמש את הקבוצה כחצי מיליארד שקל. המכירה מתוכננת להתבצע בימים הקרובים על מנת שתירשם בספרי הרבעון השני. כתוצאה מכך, דסק"ש צפויה לרדת לאחזקה של 46% בחברת התקשורת.

לאחר המכירה שוקלת דסק"ש לפנות לרשות ני"ע, וזאת בבקשה לבדוק "השפעת שינויים תקנוניים" בסלקום, שיאפשרו לא לכלול את תוצאותיה בדו"חות המאוחדים. כללי החשבונאות הנהוגים כיום בשוק הישראלי מבוססים על תקינת ה-IFRS. במסגרת זו, תוצאות החברות הבנות שבקבוצת אי.די.בי ונמצאות בשליטתה, נכללות כמקשה אחת בדו"חות.

בהתאם לחוקי החשבונאות, באם סלקום תפסיק להיכלל במסגרת הדו"חות, דסק"ש צפויה לבצע הכרה חד פעמית ברווח. הרווח מבוסס על הפער בין השווי ההוגן של השקעת דסק"ש בסלקום לבין הסכום בו תהיה רשומה השקעה זו בספרי דסק"ש (במועד הביצוע). בהתאם לשווי המניות כיום, דסק"ש צפויה לרשות רווח של 3 מיליארד שקל כתוצאה מהשינוי החשבונאי.

סמנכ"ל קבוצת אי.די.בי המכהן כעת הינו אייל סולגניק – ראש מחלקת תאגידים ברשות ני"ע לשעבר. לפיכך, סביר מאוד להניח שההחלטה על הפנייה לרשות מעוגנת בהכרות עמוקה עם השוק, כשהסבירות לקבלת הבקשה נותחה ונלמדה היטב מראש.

מעבר להכרה המיידית ברווח, לגריעת סלקום מהדו"חות המאוחדים השלכה נוספת עבור קבוצת אי.די.בי: סלקום מחזיקה בנתח של כ-5 מיליארד שקל מחוב הקבוצה, ולאחר גריעתה צפויה לרדת רמת החוב. באחרונה, שווי השוק של החברות בקבוצה ירד בעשרות אחוזים – מה שגם להגדלת יחס החוב לנכסים וללחץ על רמת הדירוג שלה.

הקטנת יחס החוב תתבצע בשני אופנים: ראשית, עצם מימוש המניות וההכרה המיידית ברווח צפויים להניב לדסק"ש רווח של 3 מיליארד שקל – דבר שעשוי להקטין את החוב באחוזים בודדים (על פי הערכות - כ-5%); שנית - לסלקום היקף חוב כללי של כ-5 מיליארד שקל נכון לסוף הרבעון הראושן של השנה. גריעת סלקום מהדו"חות תוך הגידול במאזן כתוצאה מהמכירה – צפויה לשפר את יחס החוב הכללי.

קבוצת אי.די. בי מעוניינת להקטין את רמת החוב כדי להימנע מסכנה של הורדת הדירוג. בחודש ינואר האחרון הורידה חברת הדירוג מעלות את תחזית הדירוג לקבוצה מ"יציבה" ל"שלילית", והזהירה מפני עלייה ביחס המינוף. אם רמת הדירוג תרד, החברה עלולה שלא לעמוד באמות מידה פיננסיות שונות (קובננטים), דבר שעשוי להעלות את עלויות המימון שלה ולגרור הפסדים.

"התנהגות חשבונאית בעייתית"

גורם בכיר בשוק ציין בעקבות הדיווח של דסק"ש כי מדובר ב"תרגיל מארץ התרגילים": "לפני כחודש התקבל תיקון חדש שאוסר על שליטה משפטית (כלומר שליטה בחברה ללא החזקה של מעל 51% - ע"א). התיקון אמנם ייכנס לתוקף רק ב-2013. אני מקווה שרשות ני"ע לא תיתן לתרגיל לעבור. זו התנהגות חשבונאית בעייתית – כשר אבל מסריח. מדובר במשחקים לא טובים ולא נאותים".

מתחילת השנה, מחקו חברות מקבוצת אי.די.בי עשרות אחוזים מערכן: כך למשל, מניית אי.די.בי אחזקות מחקה 47% משווייה; דיסקונט השקעות איבדה 33%; כור צנחה ב- 30%; כלל ביטוח ב-27%; נכסים ובנין - 25.5%; גולף - 20%, כלל תעשיות – 15.8%, סלקום – 12%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker