האם רכישת השליטה דלק רכב השתלמה לגיל אגמון?

אגמון רכש את דלק רכב, יבואנית מאזדה ופורד ב-2010; צרות מיפן ונסיגה בנתח השוק של מאזדה הורידו את המניה; אגמון מופסד 18% על העסקה

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק

לחבילת המימון בעסקה ולעיתוי שלה יש לעתים כדי להכריע את גורלה. כך, למשל, בתחילת 2010 קיבל גיל אגמון, מנכ"ל דלק רכב ואחד המנהלים הבולטים בענף, הצעה מפתה. באותם ימים בדיוק שונה מעמדו של השוק ישראלי במדד MSCI, כשישראל עלתה ליגה ועברה מקבוצת המדינות המתפתחות למדינות המפותחות.

לאזראד, חברת ניהול קרנות ההשקעה האמריקאית שהחזיקה אז 14% בדלק רכב, נאלצה בעקבות מעמדו החדש של השוק הישראלי לשנות פוזיציות. היא החלה לחפש רוכש למניות שהחזיקה ביבואנית מאזדה ופורד בישראל בכ-500 מיליון שקל.

גיל אגמון
גיל אגמון , מנכ"ל דלק רכבצילום: עופר וקנין

לאזארד הגיעה לאגמון, שהיה אז גם בעל המניות השני בגודלו בדלק רכב עם אחזקה של כ-16%. הקרן הציעה לו את מרכולתה ב-42-43 שקל למניה. אגמון בחן את ההצעה ולבסוף השיב בשלילה. במהלך הבדיקות גילה אגמון כי מאחר שלא מדובר ברכישת מניות שליטה, הביטחונות שנדרש להם שונים: מלבד שעבוד של המניות הנרכשות הוא יצטרך להשלים בכל פעם את שווי הביטחונות לערך השוק שלהן נכון ליום האחזקה. כלומר, אם יירד שווי המניות בשוק, אגמון ייאלץ להעמיד הון בהפרש הירידה כדי לחזק את הביטחונות, בהתאם למנגנון MTM (Mark To Market). אגמון לא הסכים להתניה הזו, ולכן ויתר על העסקה.

כחצי שנה מאוחר יותר סיכם אגמון יחד עם אחיו צביקה על רכישת השליטה בדלק רכב, כשקנה מקבוצת דלק כ-22% נוספים מדלק רכב במחיר של כ-50 שקל למניה (פרמיה של כ-20% על מחירה בשוק בתחילת ספטמבר 2010) ובתמורה כוללת של כמיליארד שקל.

אלא שבעסקה הזאת מדובר היה ברכישת מניות שליטה, ואגמון בנה מול בנק הפועלים חבילת מימון כזאת שהוא שיעבד לבנק את כל אחזקותיו בחברה (כ-38%) ללא מנגנון MTM. מבנה ההלוואה נבנה כך שההחזר שלה יתבסס על תזרים המזומנים מהדיווידנדים מדלק רכב, ולא יהיה תלוי בשווי השוק של מניית דלק רכב. זאת בדומה למבנה המימון המתוקן שביצע הפועלים בעבור ההלוואה שנטלה משפחת ברוניצקי לצורך רכישת 7.6% נוספים ממניות אורמת.

"אגמון לא היה מסכים לקשור את גורלו עם התנודות במניית דלק רכב, אם גוף מוסדי כזה או אחר היה מוכר את המניות, או שהן היו נופלות עקב תנאי השוק", ציינו מקורבים לאגמון.

דלק רכב לא הדביקה את הצמיחה בשוק

כפי שזה נראה כיום, כ-10 חודשים לאחר העסקה, מבנה המימון שעליו התעקש אגמון "חוסך" לו כאב ראש רב. מניית דלק רכב נסחרת כיום ב-36.7 שקל - ירידה של כ-20% לעומת המחיר מותאם דיווידנד והוצאות ריבית והצמדה בגין ההלוואה שנטל. כלומר, מניית דלק רכב צריכה לעלות ב-36% כדי שמחירה יגיע למחיר העסקה עם קבוצת דלק.

אחת הסיבות לנסיגתה של מניית דלק רכב היא הירידה בנתח השוק של החברה בענף הרכב המקומי לכ-16%, לעומת צמיחה של השוק כולו בכ-26%. ההידרדרות בנתח השוק הביאה לאובדן ההובלה לטובת יונדאי. גם רעידת האדמה והצונמי בעקבותיו ביפאן השפיעו עליה לרעה. אלה ועוד הביאו לירידה ברווחיות, וכתוצאה מכך לירידה של כ-22% במניית דלק רכב (מותאם דיווידנד) מתחילת השנה. בהתאם, ירד שווי הביטחונות על מניות השליטה שבידי אגמון ב-20% לכ-1.3 מיליארד שקל.

ההלוואה שלקח אגמון מהפועלים ניטלה לתקופה של כשבע שנים ומרביתה נושאת ריבית שנתית של 4%-5%. רוב תשלום הקרן אמור להתבצע בסוף התקופה (דומה למבנה הלוואת בלון). ההלוואה הזו מצריכה תשלומי ריבית שנתיים של 40-50 מיליון שקל, שאותם פורע אגמון באמצעות הדיווידנדים שהוא מושך מדלק רכב.

מאז ספטמבר 2010 חילקה דלק רכב (הנוהגת לחלק את מרבית רווחיה כדיווידנדים) דיווידנדים בסך 382 מיליון שקל, כשחלקו של אגמון הסתכם ב-145 מיליון שקל. לפי שעה, הסכומים האלה מספיקים לו כדי לשלם את תשלומי הריבית השנתיים ואף לכסות את תשלומי הקרן. הדבר מותיר עתה את אגמון והפועלים אולי לא בדיוק שבעי רצון מביצועי המניה, אך עדיין לא במצב שבו מועלים ספקות לגבי יכולת החזר החוב של אגמון לבנק.

ואולם אם תחול הידרדרות נוספת בשווקים בכלל ובענף הרכב בפרט, הרווחיות של דלק רכב עלולה להיפגע ולרדת בצורה משמעותית מהקצב הנוכחי של כ-400 מיליון שקל בשנה. דבר זה עלול לגרום לירידה ביכולת פירעון החוב בידי אגמון. במצב כזה גם הפועלים, גם דלק רכב וגם אגמון יהיו בבעיה.

מבחינת קבוצת דלק, העסקה נראית בשלב זה טובה; הקבוצה רשמה בעקבות המכירה רווח של כ-2 מיליארד שקל ב-2010 (שהושפע גם מהיבטים חשבונאיים).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker