הישראלים יעבדו 182 ימים השנה - רק כדי לשלם מסים

תשלומי מע"מ דורשים 40 ימי עבודה בשנה; מיסי הדלק שורפים 10 ימים; 35% מגביית המסים משמשת לתשלום חובות והקטנת יחס החוב-תוצר

רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

182 ימים בשנה נדרשים לאזרח ישראלי כדי לממן את תשלומי המסים, הישירים והעקיפים, לממשלת ישראל. את שאר 183 ימי העבודה יקדיש ישראלי לרכישת דיור (52 ימים), להוצאות על תחבורה ותקשורת (33 ימים) ולרכישת מזון (28 ימים) ועוד. כך עולה מנתונים שמפרסם היום מכון ירושלים לחקר שווקים לרגל "יום העצמאות ממס" שיחול ביום רביעי, 29 ביוני, עם תום 182 ימי המס מתחילת השנה.

"יום העצמאות ממס" מציין את היום בו משלימים האזרחים את מניין הימים הדרוש למימון המסים. השנה, הוא יחול בישראל ב-29 ביוני, עם תום 182 מתחילת השנה. בארה"ב נפל השנה יום העצמאות ממס ב-12 באפריל, באנגליה ב-30 במאי ובקנדה ב-6 ביוני. ברוב מדינות מערב אירופה לעומת זאת, חוגגים את היום מאוחר יותר- בחודש יולי. הנתונים מבוססים על השוואה בין הכנסות המדינה מכל הסוגים ובין ההכנסה הלאומית.

4 מתוך 4 |
1 מתוך 4 |
2 מתוך 4 |

החלוקה הפנימית של ימי העבודה המוקדשים לתשלום מס היא המקום בו ישראל תופסת מקום חריג בהשוואה הבינלאומית. מתוך 182 ימים, 40 ימי עבודה בשנה נדרשים לישראלי הממוצע רק על מנת לשלם מע"מ. מיסי יבוא דורשים 22 ימי עבודה ומיסי הדלק שגובה המדינה שקולים ל-10 ימי עבודה בשנה. לתשלום מיסים ישירים מקדישים הישראלים מעט יחסית ביחס למדינות ה-OECD, כאשר לשם מימון מס הכנסה נדרשים 38 יום, לביטוח לאומי 31 יום ו-15 ימי עבודה נדרשים כדי לשלם ארנונה ומסים מקומיים אחרים.

המכון אף מפרסם את השימושים שעושה ממשלת ישראל בכספי משלם המסים הישראלי. 35% מהמיסים שתגבה הממשלה השנה, השקולים ל-64 ימי עבודה של המשק הישראלי, יוקדשו לתשלום חובות עבר ולהקטנת החוב הממשלתי. לעומת זאת, על שירותי רווחה תוציא הממשלה 26 ימים, על חינוך 22 ימים ועל בריאות - 10 ימי עבודה בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker