תגובות לריבית

רונן מנחם: "מאזן הסיכון של פישר השתנה: שוק הדיור נדחק בגלל המשבר באירופה"

אלכס ז'בז'ינסקי: לראשונה בנק ישראל מפגין ביטחון בכך שמחירי הדיור ירדו; ייסוף השקל והירידה במחירי הסחורות תומכים בהחלטה

ערן אזרן
רם עוזרי

"בנק ישראל שינה את מאזן הסיכונים: שוק הדיור הוסר במפתיע, שוקי הסחורות והנפט עברו לסוף הרשימה - ומשבר החוב באירופה הוצב בראשה", כך אומר רונן מנחם, מנהל יחידת ההשקעות והאסטרטגיה בבנק מזרחי טפחות בתגובה להחלטת הריבית.

לדברי מנחם, שינוי מאזן הסיכון של הבנק בא לידי ביטוי במספר צורות: "ראשית, הבנק מדגיש בנימוקיו גורמים המצביעים על רגיעה בזירת מחירי הדיור והאטה מסוימת בגידול בפעילות הכלכלית. לדוגמא: שלושת המדדים האחרונים, שהתאימו לקצב העונתי הנגזר מיעד האינפלציה, תחזיות הכלכלנים ושוק ההון, שירדו ועתה הן נמוכות מעט מהגבול העליון של יעד האינפלציה.

"שנית, בפעם הראשונה מעריך בנק ישראל כי הצעדים המגבילים שנקטו הרשויות השונות והגידול בהיצע ישתקפו במחירי הדירות במהלך השנה הקרובה. ולבסוף, הערכה כי העלאות הריבית ברחבי העולם יאטו בגלל ההאטה והחששות בארה"ב ובאירופה".

מנחם מעריך כי עליית הריבית תהייה מעתה איטית בהרבה בהשוואה למחצית הראשונה של השנה, וזאת לנוכח ההתפתחויות האחרונות במשק המקומי והעולמי, במדדי המחירים ובשערי החליפין.

אלכס ז'בז'ינסקי: בנק ישראל מפגין ביטחון יחסית גבוה שמחירי הדיור ירדו

"מדובר על הודעה שגרתית התואמת את ציפיות השוק. לפני ההודעה היה קונצנסוס מוחלט שפישר לא יעלה את הריבית, למרות שבשבוע האחרון גם פישר וגם אקשטיין דיברו על כך שלא יתנו לסיכוני האינפלציה ולסיכון בשוק הנדל"ן להתגבר", אומר אלכס ז'בז'ינסקי, כלכלן המקרו הראשי של דש ברוקראז' .

עם זאת, ז'בז'ינסקי מצביע על שתי התייחסויות חדשות של בנק ישראל שלא הופיעו בהודעות הקודמות: הראשונה היא ההתייחסות של הבנק לייסוף בשקל ולירידה במחירי הסחורות, ולהשפעתם הצפויה של אלה על האינפלציה. "מה שבנק ישראל אומר בעצם הוא שמדובר על מצב של המתנה: לחכות ולראות איך ההתפתחויות האחרונות במשק העולמי, עם התגברות הסיכונים, משפיע. בבנק לא רצים להעלאת הריבית", אומר ז'בז'ינסקי.

נקודה נוספת עליה מצביע ז'בז'ינסקי נוגעת להתייחסות הבנק למחירי הדיור. קודם להחלטה, נשמעו ההערכות שייתכן שהבנק יוסיף הוראות מגבילות לשוק, אולם בסופו של דבר הוחלט בבנק כי לא יהיו צעדים נוספים. עם זאת, בבנק מצפים שהצעדים שנעשו כבר בתחום המשכנתאות צפויים יבואו לידי ביטוי במחירי הדירות במהלך השנה הקרובה. "ההערכה שמחירי הדיור צפויים להתמתן היא הערכה חדשה. בנק ישראל מפגין ביטחון יחסית גבוה שמחירי הדיור ירדו".

מיכאל שראל: ריבית בנק ישראל תעמוד על 4% באפריל 2012

ד"ר מיכאל שראל התייחס להערכות חטיבת המחקר של בנק ישראל במסגרת הודעת הריבית. "הערכת חטיבת המחקר של בנק ישראל היא כי האינפלציה במהלך 2011 תהיה מעל הגבול העליון של היעד, ותרד לתוך תחום היעד ברביע הראשון של 2012. אנחנו מסכימים עם הערכה זו", אמר שראל.

בנוסף, מציין שראל, חטיבת המחקר חוזה העלאה הדרגתית של ריבית בנק ישראל לכ 4.1% בעוד שנה (ממוצע ברביע השני 2012). "במילים אחרות, חטיבת המחקר מעריכה כי ריבית בנק ישראל תעמוד על כ-4.0 אחוזים באפריל 2012, עלייה של 0.75 נקודת אחוז במהלך תשעת החודשים בין יולי לאפריל".

אורי גרינפלד מפסגות: משבר החובות וההאטה בצמיחה בארה"ב מגבירים את אי הוודאות

"משבר החובות באירופה וההאטה בצמיחה בארה"ב מגבירים את אי הוודאות באשר לצמיחה העולמית העתידית, והם חלק מהגורמים שהביאו את הנגיד להותיר את הריבית על כנה", אומר אורי גרינפלד, מנהל מחלקת מאקרו בפסגות בתגובה להחלטת הריבית.

לדברי גרינפלד, בנק ישראל ממשיך לשמור על תוואי העלאות הריבית האיטי במטרה להחזיר את הריבית הריאלית במשק לרמות נורמאליות. "אנו מעריכים כי בנק ישראל ימשיך לשמור על קצב העלאות ריבית מתון יחסית והריבית בעוד 12 חודשים תגיע לרמה של 4-4.25%".

גרינפלד מונה מספר גורמים נוספים שתמכו בהחלטה: "ראשית, השקל התחזק ב-1.3% מול סל המטבעות מאז החלטת הריבית האחרונה; ושנית - ציפיות האינפלציה בשוק לשנתיים או יותר ירדו בחודש האחרון ואלו עמודות כיום בתוך טווח יעד האינפלציה". כל החלטה על העלאת ריבית צפויה להמשיך ולחזק את השקל - ולכן ייתכן שהנגיד נמנע מלבצע העלאה נוספת, שעלולה לפגוע ביצואנים.

יניב פגוט: החלטה מתבקשת

יניב פגוט האסטרטג הראשי של קבוצת איילון, אמר כי "הותרת הריבית ללא שינוי היא החלטה מתבקשת, נוכח ההתפתחויות בכלכלה הגלובלית בשבועות האחרונים המציבים תמרורי אזהרה בולטים לגבי קצב הצמיחה הגלובלית עם דגש על התפתחויות שליליות במשבר החוב באירופה והידרדרות בקצב הפעילות הכלכלית בארה"ב. במקביל, לא חלה התבהרות במצב הגיאו-פוליטי המקומי, גורמים אלו לבדם מחייבים יתר זהירות בהשמשת נשק ההידוק המוניטארי ומחייבים את בנק ישראל להתנתק לתקופה קצובה מהמלחמה באינפלציה על מנת לייצב מציאות תומכת צמיחה".

פגוט הוסיף כי "בזירה האינפלציונית, אנו מצויים בעיצומו של רצף בין 3 מדדי מחירים אשר עמדו בצפי החזאים, זאת לאחר תקופה ארוכה של הפתעות שליליות. רכיב הדיור זוכה להתייחסות רגולטורית נרחבת והשלכות הטיפול ברכיב זה יבואו לידי ביטוי רק במהלך 2012 ולפיכך יש להתאזר בסבלנות בכל האמור באיתור שינוי מגמה בשוק הדיור. לחיצה מאומצת על דוושת הריבית בכל האמור בשוק הנדל"ן בשילוב עם מגבלות המימון החדשות והגדלת ההיצע עלולה להביא לפגיעה קשה מהרצוי בשוק הנדל"ן ואיש אינו חפץ בתוצאה מעין זו אשר עלולה להיות בעלת משמעויות מאקרו כלכליות קשות החורגות מתחום הטיפול במחירים".

יאיר דרורי מתכלית-דיסקונט: הריבית תעלה עוד פעמיים עד סוף השנה

"הריבית תעלה עוד פעמיים עד סוף השנה, לרמה של 3.75%", כך מעריך יאיר דרורי, האנליסט הראשי של תכלית-דיסקונט. דרורי מציין כי מעבר לעננה המרחפת מעל כלכלת יוון, ההחלטה להותיר את הריבית על כנה התקבלה על רקע הירידה במחירי הסחורות בכלל, והנפט בפרט, בחודש האחרון, פער הריביות הגבוה בין ישראל לארה"ב, העומד על  3%, והתרבות הסימנים לרגיעה משמעותית בשוק הנדל"ן למגורים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker