קובי מימון מכווץ את הפירמידה בעסקה בשווי כ-2.5 מיליארד שקל; יואל מזנקת

הדירקטוריונים של יואל וחברת האם אקויטל אישרו את המיזוג בין שתי החברות, במסגרת המהלכים ליישום "חוק הריכוזיות" ■ לאחר המיזוג, בעלת השליטה באקויטל, יחק השקעות, תדולל לאחזקה 36% במקום 66.5% כיום – ותהיה חשופה יותר לסכנה של השתלטות עוינת

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
קובי מימון
קובי מימוןצילום: מוטי קמחי

חברת האחזקות יואל מזנקת כעת (ה') בבורסה בכ-8% במחזור חריג של 12 מיליון שקל. הזינוק נרשם לאחר שיואל וחברת האם, אקוויטל, הודיעו כי הדירקטוריונים בשתי החברות אישרו את המיזוג של יואל לתוך אקויטל, כנגד הקצאת מניות אקויטל ומזומן.

המיזוג נעשה כחלק מהמהלכים לצמצום "שכבות" בפירמידת אקויטל במסגרת יישום "חוק הריכוזיות". על פי ההסכם שאושר, אקויטל תבלע לתוכה את יואל, המחזיקה בין היתר בחברת הנדל"ן איירפורט סיטי ובשותפות הגז ישראמקו, באמצעות מיזוג משולש הופכי. עם השלמת המיזוג יימחקו מניותיה של יואל מהבורסה, ופירמידת אקויטל תדולל למבנה של שתי שכבות של חברות ציבוריות.

במסגרת הסכם המיזוג, כל בעל מניה אחת של יואל יקבל 1.836 מניות אקויטל ו-63 שקל במזומן. בסך הכול, תשלם אקויטל 685 מיליון שקל במזומן ותקצה כ-20 מיליון מניות לבעלי המניות ביואל. מניית אקויטל נסחרת כעת לפי מחיר של 93.2 שקל למניה, כך ששווי העסקה הכולל עומד על כ-2.5 מיליארד שקל.

פירמידת אקויטל נמצאת בשליטת יחק השקעות, חברה פרטית, שבעל השליטה הרשמי בה הוא חיים צוף, מקורבו של קובי מימון. עם זאת, בשוק ההון מייחסים לא פעם את השליטה בפירמידה למימון, על אף שהאחרון הכחיש זאת בעבר. חוק הריכוזיות מאלץ את הפירמידות להתכנס למבנה של שתי שכבות עד לסוף 2019. משום כך, בחודשים האחרונים עמלים באקויטל על מיזוג עם יואל.

כחלק ממהלך, השלימה לפני כמה חודשים יחק גיוס של 400 מיליון שקל מהמוסדיים, ששימש להצעת רכש שפירסמה לציבור. הצעת הרכש נועדה להגדיל את חלקה של יחק באקויטל ל-69% לפחות, כך שבעלת השליטה (יחק) לא תדולל משמעותית לאחר המיזוג והקצאת המניות (לבעלי המניות של יואל). בפועל, רף האחזקות הגיע לאחר הצעת הרכש ל-65% בלבד.

ביחק קבעו רף אחזקות של 45% באקויטל לאחר המיזוג, שבו הם רואים קריטי לשימור וביצור השליטה בפירמידה. ואולם, בדיווח היום נמסר שביחק הסכימו לרדת לאחזקה 36%. כלומר, מתחת לרף המינימום. "על אף הודעתה הקודמת של יחק לפיה לא תתמוך במיזוג שיביא לכך שזכויות ההצבעה שלה לאחר המיזוג יפחתו מ-45% ,הרי שבמהלך המשא ומתן ניתנה הסכמתה למיזוג במסגרתו יוקצו לבעלי המניות הזכאים ביואל מניות בכמות, שתפחית את שיעור אחזקתה בזכויות ההצבעה בחברה אל מתחת לרף האמור".

הירידה מתחת לרף אחזקות של 45% הופכת את אקויטל לחשופה יותר בפני אפשרות של השתלטות עוינת, אולם הגדלת הרכיב המנייתי איפשרה לאקויטל להקטין את רכיב המזומן שבעסקה.

ההחלטה לרדת אל מתחת לרף של 45% מסבירה את הפעולות שביצעו יחק ומימון  במניות אקויטל בחודשים האחרונים. כך, רכשה יחק מניות אקויטל והגדילה את חלקה בחברה ל-66.5% מההון (72% מההצבה). במקביל, גם מימון עצמו רכש מניות אקויטל והפך לראשונה לבעל עניין בקבוצה, כשעבר רף אחזקות של 5%. רכישת המניות נועדה לכאורה לבצר את מבנה הבעלות בחברה.

כחלק מהמיזוג, אקויטל נדרשת לשלם לבעלי המניות ביואל כ-685 מיליון שקל, בעוד שנכון לסוף הרבעון השני של 2018, בקופתה היו כ-91 מיליון שקל (סולו). כדי לגשר על הפער, תצטרך אקויטל לבצע גיוס חוב מאסיבי בשוק ההון, וכן תידרש להעלות דיווידנדים מחברות בנות, כנראה מנפטא, המחזיקה בישראמקו. יצוין כי נפטא היא חברה שאינה ממונפת, כך שהגמישות הפיננסית שלה גבוהה יחסית.

בימים הקרובים תפורסם זימון לאסיפה הכללית של יואל, שתכלול את הערכות השווי שבבסיסן עומד המיזוג. ההצבעה על המיזוג, שדורשת את אישור בעלי מניות המיעוט, תיערך מאוחר יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker