סוף ידוע מראש: הסיבוב של שפיר בגבעות עולם הפך לחוב של 5.4 מיליון דולר

משפחת שפירא, בעלת השליטה בשפיר, הודיעה לבעלי השליטה בגבעות עולם, שמואל בקר ומשפחת בן דוד, כי החליטה לחסל את השותפות ■ שפיר החליטה לממש אופציית מכר למכירת מניותיה בשותף הכללי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האחים הראל (מימין) וישראל שפירא, שפיר הנדסהצילום: אייל טואג

ה"רומן" בין שפיר הנדסה לגבעות עולם , שנמשך כמעט שנתיים, מסתיים. משפחת שפירא, בעלת השליטה בשפיר, הודיעה לבעלי השליטה בגבעות עולם, שמואל בקר ומשפחת בן דוד, כי החליטה לחסל את השותפות. בתוך כך, שפיר החליטה לממש אופציית מכר למכירת מניותיה (22%) בשותף הכללי - כלומר, בחברת הניהול של גבעות - כך שתוכל לחייב את בן דוד לרכוש את מניותיה.

עם מימוש האופציה, אמורה משפחת בן דוד להשיב לשפיר סכום של 3.3 מיליון דולר ששילמה עבור מניות השותף הכללי, וכן היא דורשת לפרוע הלוואה בסכום של 1.2 מיליון דולר שהעמידה לגבעות. עם מימוש אופציית המכר, חדלה שפיר מלהיות צד בשותפות.

שפיר החלה בשנתיים האחרונות לקדם מהלך אסטרטגי - כניסה לתחום הגז והנפט בישראל, שהוא זר לפעילותה המסורתית- תשתיות והנדסה. כחלק מכך רכשה שפיר, בכמה שלבים, 22% מהאחזקות בשותף הכללי של גבעות עולם, שהפיקה נפט בשדה מגד שבחזקת ראש העין. בנוסף, הוקצו לשפיר אופציות, שמימושן יאפשר לה להחזיק ב-41% מהשותף הכללי - כלומר, תקנה לה בפועל שליטה.

לשם השלמת המהלך, שפיר ערכה בחודשים האחרונים מגעים ממושכים עם נציגי גבעות, במטרה שאלה יאשרו את הסכם ההשקעה שנחתם עם השותף הכללי. במקביל, היא חתמה על מזכר הבנות לא מחייב עם מפעילת הקידוחים האמריקאית Oil Gas Reservoir Development Leaders (RDL) להשקעה משותפת בחזקת ראש העין. הרעיון היה להשקיע בגבעות בתמורה לקבלת השליטה בשדה הנפט.

"אנחנו הולכים לרכוש חלק מהחזקה באמצעות כסף חי, ומתכוונים להשביח אותה לאחר מכן. אנחנו מציעים למשקיעי גבעות הצעה הוגנת: להתחלק חצי-חצי. אין פה משהו שאינו הוגן. אנחנו לא מנצלים את המצב להצעה מחפירה, אלא להצעה ראויה", אמר בעבר עמית בירמן, סמנכ"ל הכספים של שפיר, ל-TheMarker.

אלא שבאופן לא צפוי, מפעילת הקידוח הודיעה לשפיר לפני כמה חודשים כי החליטה לא להמשיך את ההתקשרות עמה - וההצעה של שפיר נפלה. בנקודה זאת, נאוויטס שבשליטת גדעון תדמור, ושפיר חברו לחתימה על מזכר הבנות חדש עם גבעות, לשיתוף פעולה בפיתוח שדה מגד. ואולם, האסיפה הכללית של גבעות לא אישרה את הסכם ההשקעה החדש - וכתוצאה מכך, הממונה על הנפט יוסי וירצבורגר הודיע לגבעות על ביטול החזקה בראש העין לפני מספר חודשים.

מתקן קידוח של גבעות עולםצילום: דניאל בר און

בגבעות ובשפיר לא אמרו נואש

עם זאת, לשפיר עומדת עדיין האופציה להשתתף בפיתוח עתידי של שדה מגד - ככל שהממונה על הנפט יחליט להשיב לגבעות את החזקה - תרחיש שנראה כרגע בסיכויים נמוכים מאוד. יצוין כי גבעות הגישה לשר האנרגיה ערעור על החלטת הממונה להפקיע את שדה הנפט, כך שכרגע היא מנהלת הליכים בעניין.

במקביל לביטול הסכם ההשקעה של שפיר בשותף הכללי של גבעות, הודיעה קבוצת משקיעים זרה, המאוגדת תחת חברה קנדית בשם Alberta Texas Energy Ventures, כי היא מוכנה להשקיע כ-50 מיליון דולר בפיתוח שדה מגד במטרה להגיע ל-4 בארות מפיקות. קבוצת המשקיעים הגיעה להסכמות בעניין עם השותף הכללי של גבעות. ההסכמות כפופות לאישורם של מחזיקי יחידות ההשתתפות.

במסגרת התוכנית, ניתה לשפיר אופציה להשתתף בפיתוח של שדה מגד, תמורת 35%-40% מהזכויות, ובהשקעה של כ-18 מיליון דולר. שפיר מצדה התחייבה שלא לבצע כל פעולה שעשויה לסכל כל אפשרות ש-Alberta Texas Energy תתקשה להשלים את הצעת ההשקעה. מסיבה זו, בשפיר החליטו לממש את אופציית ה-PUT ולנטוש את הסכם ההשקעה בגבעות במתכונת הקודמת שלו. 

השותפות המסובכת

גבעות עולם היא שותפות שגוססת זה כמה שנים. מאז דצמבר 2014, יחידות ההשתתפות של גבעות נמצאות בהשעיה מהמסחר בבורסה לאחר שמחיר יחידות ההשתתפות הגיע לאגורה, והשותפות לא הצליחה לקבל את הסכמת בעלי היחידות לבצע איחוד הון. קודם להשעיה, גבעות עולם מחקה את מרבית שוויה וירדה לשווי שוק של כ-100 מיליון שקל.

בשנתיים האחרונות נקלעה גבעות לסכסוך מר בין בעלי השליטה, שמואל בקר ונגה בן דוד, לבעל המניות השלישי והמנכ"ל המיתולוגי של השותפות, טוביה לוסקין (26%). הסכסוך פגע בפעילות של השותפות, והגיע עד לפתחו של בית המשפט. במקביל, השותפות התקשתה בהשגת מקורות מימון, ורואי החשבון נאלצו להוסיף הערת "עסק חי" לדו"חותיה הכספיים.

גבעות קיבלה ב-2002 זכויות להפקת נפט בסמוך לראש העין. במהלך השנים היא ביצעה קידוחים שונים בשדה מגד, ומקידוח מגד 5 הופק נפט באופן מסחרי. באפריל 2017 הופסקה השאיבה מהבאר בשל בעיות תפעוליות (תנודות חדות בלחץ), והניסיונות לתקן את הבאר ולהחזירה לפעילות לא צלחו. מתחילת ההפקה ביוני 2011 עד לסוף 2016 הופקו מהבאר כמיליון חביות, שנמכרו בכ-85 מיליון דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker