רבל שבשליטת קיבוץ רביבים קיבלה הצעה למכור את מרכז הרווח העיקרי

רבל שמייצרת מערכות אוורור למכלי דלק ברכב וחלקי מבני ברכב, קיבלה הצעה מגורם בתעשיית הרכב למכור את תחום מערכות האוורור, שסיפק לה יותר מ-100% מהרווח התפעולי במחצית הראשונה של 2018

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יו"ר רבל, שמואל וולודינגר ומנכ"ל רבל, ניר אלימלך
יו"ר רבל, שמואל וולודינגר ומנכ"ל רבל, ניר אלימלךצילום: אליהו הרשקוביץ

חברת רבל שבשליטת קיבוץ רביבים (48%) קיבלה הצעה ראשונית ולא מחייבת מגורם בתעשיית הרכב, לפי הערכות יצרן מוביל לתעשיית הרכב, לרכוש את פעילות מערכת הרכב של החברה, שהוא מרכז הרווח העיקרי שלה. רבל מציינת שבשלב זה קיימים פערי מחיר בין הצדדים, אך המגעים נמשכים לבחינת היתכנות הגישור על פערי המחיר וגיבוש מתווה לעסקה.

העדכון של רבל נדרש מכיוון שהחברה מתכננת להרחיב את סדרת אג"ח ב' שלה. מניית רבל הגיבה אתמול בעלייה של 2.9% במסחר בבורסה בתל אביב.

רבל, שנסחרת בשווי של 425 מיליון שקל לאחר ירידה של 33% ב–12 החודשים האחרונים, פעילה בשני תחומים, שכל אחד מספק לה כמחצית מהכנסותיה. הפעילות שרבל עשויה למכור היא פיתוח וייצור של מערכות אוורור למכלי דלק, מתזים לשטיפת הפנסים הקדמיים ברכב ושסתומים למערכות הבלימה של הרכב. זאת פעילות צומחת ורווחית, שצבר ההזמנות למוצריה הסתכם ב–964 מיליון יורו נכון לסוף אוגוסט 2018.

תחום הפעילות השני הוא המוצרים המבניים ברכב, שבו רבל מייצרת באמצעות החברה הבת ארקל מוצרים שמשמשים כחלקי מבנה לכלי רכב. צבר ההזמנות של פעילות זו הסתכם ב–689 מיליון יורו נכון לסוף אוגוסט 2018.

הכנסות רבל הסתכמו ב–101 מיליון יורו במחצית הראשונה של 2018, כשתחום מערכות הרכב מספק לחברה 49% מהכנסותיה — אך חלק משמעותי הרבה יותר מרווחיה. הרווח הגולמי של תחום מערכות הרכב היה 27% מהמחזור במחצית הראשונה של 2018, לעומת רווחיות גולמית של 11% שהציג תחום המוצרים המבניים. הרווח התפעולי של תחום מערכות הרכב — שמעסיק מפעלים בבאר שבע (40% מהתפוקה), סין ולוקסמבורג — הסתכם ב–5 מיליון יורו, שהם 10.6% מהמחזור, בעוד תחום המוצרים המבניים ספג הפסד תפעולי של 1.7 מיליון יורו במחצית הראשונה של 2018. ההפסדים של ארקל, שמרכזת את הפעילות בתחום חלקי המבנה, נבעו מקשיים תפעוליים במפעלה של החברה באלבמה, שהפסיד 5.2 מיליון יורו ב–2017.

מצבה של החברה הבת ארקל הסתבך עקב כניסת מספר רב יחסית של פרויקטים חדשים גדולים, שמתאפיינים במורכבות טכנולוגית שמחייבת ידע הנדסי רב. קשיים אלה הביאו לגידול בעלויות שכר העבודה, גיוס כוח האדם וההדרכה. בנוסף, ארקל סבלה במחצית הראשונה של 2018 מחיובים רבים של קבלן משנה בפולין בשל קשיים בייצור פרויקט חדש. שיקול נוסף שכנראה יעמוד לפני בעלת השליטה היא שתחום מערכות הרכב צמח ב–12% במחצית הראשונה של 2018, לעומת ירידה של 8.5% שחווה תחום המוצרים המבניים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker