זכיית הראל במכרז משרתי הקבע עלולה לעלות לה בנטישת המורים

המורים נדהמו לגלות כי בעוד מאנשי הקבע תגבה הראל דמי ניהול אפסיים - מהם היא גובה 6% מההפקדות; בנוסף טוענים המורים: "הסיכון בקרן יגדל"

נועם בר
שתפו בפייסבוק

>> זכיית הראל במכרז הפנסיה של אנשי הקבע מעוררת חששות בקרב ציבור המורים החברים בקרן הפנסיה מנוף, דרכה ניגשה הראל להתמודדות. החשש הוא שצירוף לקרן של אוכלוסייה גדולה של משרתי הקבע הנחשבת לאוכלוסייה בעלת סיכון ביטוחי גבוה יותר בכל מה שקשור לכיסויי נכות וביטוח חיים, תפגע בהם. זאת, בשל מנגנון הביטוח ההדדי הקיים בקרן פנסיה.

המורים נדהמו גם לגלות את דמי הניהול האפסיים שתגבה הראל מאנשי הקבע, 0% מההפקדות השוטפות ו-0.0018% מהנכסים המנוהלים, זאת בעוד הראל גובה דמי ניהול של 6% מההפקדות ו-0% מהנכסים המנוהלים. דמי הניהול שגובה הראל מהמורים על רכיב ההפקדות הוא המקסימום האפשרי בחוק.

עם היוודע הזכייה של הראל, שבשליטת משפחת המבורגר, פנו בהסתדרות המורים לחברה ודרשו להיפגש בדחיפות בנושא עם מנכ"ל הראל, מישל סיבוני, ועם דורון גינת, המנהל את אגף חיסכון ארוך טווח בהראל. בהסתדרות המורים אמרו ל-TheMarker כי הם בוחנים כעת את כל האלטרנטיבות, כולל הוצאה של הכסף מהראל לגוף אחר.

על פי ההסדר שגיבשה הראל עם צה"ל, בשלב הראשון ינוהלו כספי הפנסיה של אנשי הקבע במסגרת קופת גמל כשהביטוחים יירכשו בנפרד על ידי הצבא. בשלב השני, יועברו הכספים לקרן הפנסיה מנוף ושם הם ינוהלו כעמית מוקפא, כלומר עמית שמנהל בקרן רק חיסכון והפסיק לשלם עבור המרכיבים הביטוחיים. על פי החוק, בחודשים הראשונים של הצטרפות עמית לקרן פנסיה, גם אם הוא מצטרף כעמית מוקפא, הוא זכאי ליהנות ממרכיבי הביטוח. וזוהי הנקודה ממנה חוששים המורים.

"זו אוכלוסייה עם מאפיינים אחרים לגמרי, גם בעלת סיכון יותר גדול וגם עם תוחלת חברות בקרן קצרה. בעוד רוב אנשי הקבע משתחררים אחרי כמה שנות שירות, המורים חברים בקרן תמיד. אלה מאפיינים שונים וזה לא מתאים לנו", הסבירו בקרב המורים.

הטענות של המורים להראל באים למרות הוראות האוצר האוסרות לפתוח קרנות פנסיה סקטוריאליות. בהסתדרות המורים טוענים כי כשחתמו ב-2007 עם הראל על מעבר מקרן הפנסיה מבטחים החדשה לקרן מנוף, הובטח להם כי הם יהיו הציבור הדומיננטי בקרן. כלומר שלמרות האיסור לסגור את הקרן בפני קבוצות אחרות, הראל תימנע מלעשות צעדים שיגרמו למורים להפוך בקרן למיעוט.

המורים מרגישים מקופחים

מנוף מנהלת כיום 688 מיליון שקל, 90% מהכסף המנוהל הוא של המורים. זכיית הראל בהתמודדות על ניהול כספי הפנסיה של אנשי הקבע תעביר בקרוב למנוף צבירה של כ-700 מיליון שקל. הסכום כולל חסכונות אנשי הקבע בנוסף להפקדות של מאות מיליוני שקלים בשנה הצפויים לגדול עם הזמן ולהגיע בתוך 15 שנה ל-1.5 מיליארד שקל בשנה. במצב כזה, ברור למורים שהם הולכים להפוך בתוך זמן קצר למיעוט בקרן ולהיות מושפעים מאוד מהמאפיינים הדמוגרפיים של אנשי הקבע.

מהראל נמסר בתגובה: התוכנית הפנסיונית של משרתי הקבע היא תוכנית ייחודית הנשענת על כמה מוצרים ואין בה כדי לפגוע באוכלוסיות אחרות. הסתדרות המורים היא לקוח חשוב ומרכזי של הראל ואין בכוונתנו לנהל את הדיון בתקשורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker