דש איפקס: "החוב של מליסרון מסוכן יותר מהחוב של עזריאלי"

מבין האג"ח המומלצות להשקעה בקרב חברות הנדל"ן המניב, מעדיפים בדש איפקס את אלה של ריט1, נצבא, גב ים, ואמות

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

>> מחלקת המחקר של בית ההשקעות דש איפקס פירסמה עבודת מחקר מקיפה אודות החוב של חברות הנדל"ן המניב. מבין האג"ח המומלצות להשקעה בקרב חברות אלה מעדיפים בדש איפקס את האיגרות של ריט 1(סדרות א' ו-ג'), נצבא (סדרה ד'), גב ים (סדרה ה') ואמות (סדרות א' ו-ג'). האנליסטים של דש איפקס מציינים כי האג"ח של מליסרון (סדרות ג' ו-ד'), בריטיש (סדרות 1 ו-3) וגב ים (סדרה ו') אינן מעניינות ברמת המחירים הנוכחית.

בדש איפקס מציינים כי חברת הדירוג מעלות S&P מדרגת את קבוצת עזריאלי ואת מליסרון בדירוג זהה: AA מינוס. "אופק התחזית של שתי החברות אמנם שונה - אך הבדלי המינוף העצומים ביניהן מובילים אותנו להעריך את החוב של מליסרון ברמת סיכון גבוהה יותר משל עזריאלי", מסביר האנליסט רז מור.

עוד מציינים בדש איפקס כי מיזוגה של בריטיש למליסרון עתיד להשפיע על סיכון החוב של שתי החברות, שכן לטענתם סדרות האג"ח של כל אחת מהחברות יהפכו למעשה לתלויות בחברה המאוחדת - וכך, לפי דש איפקס, הקשר בין הסדרות לגוף המנפיק המקורי מתערער.

"אין ספק שרכישת בריטיש, חברה ממונפת יותר ממליסרון טרום הרכישה, והמימון שיידרש לצורך הרכישה, הגדילו את המינוף הפיננסי של מליסרון המאוחדת. ניתן לראות כי יחסי החוב של מליסרון פרופורמה הם החלשים בקבוצת הנדל"ן - גם בהשוואה לחברות המדורגות A פלוס.

"מליסרון אמנם עתידה למכור שלושה קניונים ולהגדיל את נזילותה, אבל בשל הירידה בהכנסות השיפור ביחסי המינוף של מליסרון יהיה מוגבל...אנו רואים את היתרונות הגלומים בגודלה ובפיזורה של מליסרון המאוחדת - אבל, להערכתנו, אף שהיא זוכה בשל כך לנקודות זכות, סיכון החוב שלה דומה לזה של חברות כמו ריט1, איירפורט סיטי, אמות או גב ים.

"אין ספק שמיזוג מליסרון-בריטיש מגדיל את סיכון החוב של החברה המאוחדת. יחסי החוב של מליסרון פרופורמה בשלב זה (טרם הצעת הרכש ומכירת הקניונים) מעידים על סיכון חוב גבוה משל מרבית חברות הנדל"ן המניב. הון עצמי למאזן של 24% בלבד, יחס חוב פיננסי ל-EBITDA (רווח תפעולי תזרימי לפני הוצאות מימון, מסים, פחת והפחתות) של 9.4 וחוב פיננסי נטו ל-FFO (תזרים תפעולי) של כ-19 - כל אלה מעידים על סיכון חוב גבוה משל חברות כמו ריט1, אמות, גב ים ואיירפורט סיטי, המדורגות A פלוס.

"עם זאת, בשל גודלה של מליסרון-בריטיש, פיזורה ואיכות נכסיה אנו מייחסים לה סיכון חוב דומה לשל שאר החברות האלה - ולא כפי שדורגה על ידי מעלות", מציינים בדש איפקס.

בשונה ממליסרון-בריטיש, מחמיאים בדש איפקס למצבה הפיננסי של קבוצת עזריאלי. "עזריאלי היא ליגה משל עצמה. אין ספק שיחסיה הפיננסיים של קבוצת עזריאלי מעידים כי סיכון החוב של החברה הוא הנמוך ביותר. החברה מדורגת AA מינוס עלי ידי מעלות ו-Aa2 מינוס על ידי מידרוג - ואכן, יחסי החוב שלה מצוינים", מדגיש מור.

מור מבסס את הערכתו על יחס הון עצמי-שווי שוק למאזן של 62%-65%, על יחס חוב נטו ל-FFO של 3.5 בלבד ועל יחס חוב פיננסי נטו ל-EBITDA של כ-2.9 - יחסים מצוינים במיוחד אם משווים את יחסי כיסוי החוב שלה לאלה של נצבא. בהתאם לכך, בדש איפקס מעריכים כי עזריאלי צריכה להיות מדורגת לפחות ברמת הדירוג של AA.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker