מנכ"ל מידרוג: "חברות הגיעו להסדר נושים לא בגלל רמת מינוף גבוהה - אלא בשל ניהול חלש"

גיל גזית: "היקף הנפקות האג"ח הקונצרניות בשנת 2011 צפוי להסתכם בכ-46 מיליארד שקל, לעומת גיוסים של 43 מיליארד שקל ב-2010"

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

"הגורמים שהביאו חברות להסדר נושים כוללים לעתים קרובות סוגיות שאינן קשורות לרמת המינוף של החברה, אלא מתבטאות בניהול חלש, תיאבון לסיכון ומודל עסקי חלש", כך טען מנכ"ל מידרוג, גיל גזית, בהרצאה שנשא היום (א') בפני הוועד המנהל של איגוד החברות הציבוריות. ההרצאה עסקה ב"מימון חוץ-בנקאי ותזוזות בדירוגי אשראי".

מידרוג הינה חברת דירוג אשראי, שאחראית בין השאר על דירוג אג"ח של חברות ומוסדות פיננסיים. חברות דירוג האשראי - ובכללן גם מידרוג - זכו לביקורת רבה בשנות המשבר, לאחר שהעניקו דירוגים גבוהים לניירות שלאחר מכן התברר שכלל לא היו ראויים לכך.

 לדברי גזית, שוק האג"ח הקונצרניות אמנם הצליחו להתאושש מהמשבר עם עלייה של 19% בהיקף הגיוסים ב-2010 ל-43 מיליארד שקל, אך מדובר עדיין במרחק רב מהרמה שנרשמה ב-2007, עם שיא גיוסים של 87 מיליארד שקל.

גיל גזית, מנכ"ל מידרוגצילום: אפלבאום תומר

"עיקר הגידול בהנפקות בשנת 2010 נבע מהנפקות של מוסדות פיננסיים, שהיו אחראים ל-46% מכלל ההנפקות, זאת לעומת כ-36% בשנת 2009. עם זאת, בנטרול גיוסי הבנקים וחברות הביטוח, העלייה בהיקף הגיוסים מסתכמת ב-6% בלבד". לדבריו, "ב-2010 נרשם גידול של 46% בהנפקות האג"ח של חברות נדל"ן וגידול בשיעור של 55% בהיקף ההנפקות של חברות תקשורת". כמו כן, "נרשמה ירידה בהיקף ההנפקות של חברות הדלק והתעשייה, למעט חברות בתעשיות הביטחוניות".

במהלך הרצאתו ציין גזית כי "מבין המנפיקים הבולטים ב-2010 ניתן למנות את קבוצת דלק, החברה לישראל, גזית גלוב, אלביט מערכות ופרטנר, כאשר כל אחת מהחברות אחראית ל-2.5%-3.5% מכלל ההנפקות". לדבריו, "בלטו בהיעדרן חברת אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר, שגייסה בשנת 2009 מעל ל-2 מיליארד שקל, וכן חברת סקיילקס, שגייסה באותה שנה יותר מ-1.5 מיליארד שקל". 

עוד אמר כי "בחינה של התפלגות תיק האג"ח הקונצרני (ללא מוסדות פיננסיים) לפי דירוגים מעלה כי כ-25% זכו לדירוג A1, כ-15% זכו לדירוג ספקולטיבי או לא דורגו כלל, ורק כ-3% מכלל ההנפקות זכו לדירוג המקסימלי של "Aaa. גזית הוסיף כי "רק כ-6% מההנפקות זכו לדירוג הנמוך Baa, ואילו כ-25% נוספים מצויים בטווח שבין הדירוגים A2-A3"".

"כ-3 מיליארד שקל מהחוב של ענף הנדל"ן מצוי - בהסדר חוב"

מגמה נוספת שמסתמנת מהנפקות האג"ח של חברות נדל"ן ב-2010 היא בולטות החברות המשקיעות בנדל"ן בחו"ל, לרבות ארה"ב, מזרח אירופה ורוסיה. לדברי גזית, מדובר בשינוי לעומת שנת 2009, בה בלטו מנפיקות מקומיות וסולידיות.

גזית התייחס באופן ספציפי לעתיד הפירעונות בענף הנדל"ן. לדבריו, "בשנת 2011 צפויה עלייה בהיקף הפירעונות בענף לכ-7.5 מיליארד שקל, זאת לעומת כ-5.5 מיליארד שקל בלבד ב-2010. למעשה, בשנים 2012-2015 צפוי ענף הנדל"ן לפרוע חובות בהיקף של כ-7.5 מיליארד שקל בכל שנה - אתגר משמעותי לענף ולחברות הפעילות בו".

הוא ציין כי "כ-3 מיליארד שקל מהחוב של ענף הנדל"ן מצויים בשלבים שונים של הסדר חוב, זאת בהשוואה לכ-11 מיליארד שקל בסוף שנת 2009. הירידה בהיקף החוב נובעת מסיום הסדר החוב של אפריקה השקעות".

גזית סקר גם את היקף הסדרי החוב. לדבריו, "בתום שנת 2010 היו מצויים בשלביים שונים הסדר חוב או לקראתו כ-3.7 מיליארד שקל, זאת בהשוואה לכ-13.8 מיליארד שקל נכון לסוף שנת 2009. עם זאת, חשוב לציין כי בשנת 2009 התבצע הסדר החוב הגדול של אפריקה ישראל. מרבית האג"ח המצויות בהסדרי חוב אינן מדורגות, וכוללות סדרות בהיקפים נמוכים יחסית של עשרות ומאות מיליוני שקלים בודדים בפיזור גבוה".

לדבריו, "חברות הנדל"ן ממשיכות במדיניות מחזור החוב, הקונגלומרטים עדיין נעדרים מהשוק ואילו הבנקים עדיין שומרים על מעמדם כמגייסים גדולים, כחלק מהניסיון שלהם לחזק את בסיס ההון". להערכת גזית, "חברת החשמל, שנעדרה מהשוק בשנת 2010 תהיה מגייס מהותי גם בשנים הקרובות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker