החוב גדל: העסקים מנפיקים אג"ח ומשקי הבית לוקחים משכנתאות

מתחילת השנה הנפיק המגזר העסקי 14 מיליארד שקל; היקף ההלוואות לדיור גדל ב-8.7 מיליארד

רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
רם עוזרי

החוב של המגזר העסקי גדל בחודש אפריל בכ-0.5% והגיע לרמה של כ-771 מיליארד שקל, יתרת החוב של משקי הבית גדלה אף היא בכ-0.3% ועמדה בסוף אפריל על כ-347 מיליארד שקל והיקף המשכנתאות במשק גדל באפריל ב-2 מיליארד שקל, כך עולה מנתונים שמפרסם היום בנק ישראל.

מקור העלייה בחוב המגזר העסקי הוא בגיוס נטו של אג"ח בישראל ואשראי מהבנקים בסך של כ-7 מיליארד שקל. מתוך כך, 3.5 מיליארד שקל גיוסו על ידי הסקטור העסקי באמצעות הנפקת אג"ח סחירות בישראל ו-2.7 מיליארד גויסו באמצעות אג"ח לא סחירות והלוואות לא בנקאיות. הבנקים הלוו למגזר כ-700 מיליון שקל במהלך חודש אפריל וייסוף השקל הביא להקטנת השווי השקלי של יתרת החוב לחו"ל בכ-3 מיליארד שקל.

בכל הנוגע להנפקות של המגזר העסקי (ללא בנקים וביטוח) מפרסם בנק ישראל גם את הנתונים לחודש מאי. במאי הנפיק המגזר אג"ח בשווי של כ-2.3 מיליארד שקל, כולן סחירות. מתחילת שנת 2011 הסתכמו ההנפקות של המגזר העסקי בכ-14 מיליארד שקל, כ-82% מהן באג"ח סחירות.

יתרת החוב של משקי הבית גדלה באפריל בכמיליארד שקל ועמדה בסוף אפריל על כ-347 מיליארד שקל. מתוך כך, היקף ההלוואות לדיור שנתנו הבנקים עומד על 210 מיליארד שקל, לאחר גידול של 0.8% בחודש אפריל ושל 3% מתחילת השנה. היקף המשכנתאות שנטלו לווים גדל באפריל ב-3.6 מיליארד שקל, לעומת גידול של 4.7 מיליארד בחודש מרץ, ובסך הכל נטלו הלווים משכנתאות בסך 8.7 מיליארד שקל מתחילת השנה.

הריבית על משכנתאות חדשות עלתה במקביל לעלייה בריבית בנק ישראל ובתשואה על אג"ח ממשלתיות צמודות. הריבית המשתנה הלא צמודה חצתה את רמת ה-4% והריבית על המשכנתאות הצמודות למדד ל-12-15 שנה חצתה את רף ה-3%.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker