פסגות: העלייה החדה במחיר הדלק שוחקת את כוח הקנייה של הצרכן ועלולה לפגוע בפז

בפסגות חותכים את מחיר היעד למניית פז ב-15% ל-575 שקל; עם זאת, המחיר החדש מגלם דיסקאונט של 9.2% מעל מחיר המניה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
ערן אזרן

"סביבה מאתגרת במישור העסקי לצד אי ודאות גבוהה במישור הרגולטורי, מאיימות לפגוע בתוצאותיה של קבוצת פז ועלולות להעיב על ביצועי המניה", כך קובע אנליסט בית ההשקעות פסגות טל שיריזלי, בסקירה שכתב לחברת האנרגיה הישראלית, שבשליטת צדיק בינו. שיריזלי חתך את מחיר היעד למניה ב-15% לרמה של 575 שקל, לעומת מחיר יעד קודם של 678 שקלים. עם זאת, גם מחיר החדש מגלם דיסקאונט של 9.2% מעל מחיר המניה כיום בבורסה.

קבוצת פז היא קבוצת האנרגיה הגדולה ביותר בישראל, הנסחרת כעת בבורסה לפי שווי של 5.38 מיליארד שקל. הקבוצה בנויה משלוש חטיבות עיקריות: פז קמעונות ומסחר, העוסקת בשיווק מוצרי נפט בתחנות דלק ומחוצה להן ובשיווק מוצרי מזון ומוצרי נוחות בחנויות yellow; פז תעשיות ושירותים הכוללת בין השאר את החברות פז-גז, פז סולאר, פז-קר, פז שמנים וכימיקלים ועוד; ופז זיקוק הכוללת את חברת הבת בתי זיקוק אשדוד.

צדיק בינוצילום: וקנין עופר

בפסגות מזהים מספר איומים בענף הדלק שעשויים להשפיע על תוצאות הקבוצה: ראשית, נטען כי התחרות העזה שאפיינה את השנים 2009 ו-2010 עשויה להמשיך ולהשפיע על הרווחים, וזאת כתוצאה ממרווחי מכירה נמוכים שנקבעו בחוזים מול ציי רכב ומועדוני לקוחות, שעדכונם יתרחש רק בעתיד. שנית, בפסגות מזהים שינויים בדפוסי הצריכה בשוק. לדבריהם, שחיקת כוח הקנייה של הצרכן, עלייה חדה במחיר הדלק ומודעות גוברת למחיר הדלק הובילו ליציבות בצריכה ולהאטה במכירות חנויות הנוחות, וזאת למרות גידול חד במספר המכוניות שנמכרות.

בנוסף מציינים בפסגות את האיומים הרגולטוריים הקיימים בשוק ועלולים לפגוע בתוצאות הקבוצה, ובראשם הפחתת מרווח השיווק על ידי משרד התשתיות. מרווח השיווק הינו ההפרש בין מחיר הקנייה למחיר המכירה של הבנזין, והוא שמהווה את עיקר הרווחים של חברות הדלק השונות. בפסגות כותבים כי ההחלטות של המשרד בעניין "צפויות להתקבל בשבועות הקרובים, כאשר הערכות מדברות על הפחתה של 10-20 אגורות". בעבר העריכו בפסגות כי הפחתה של 10 אגורות תוביל לפגיעה מיידית של כ-30-40 מיליון שקל ברווח התפעולי השנתי של פז, כך שיש להחלטה משמעות גבוהה עבור הקבוצה.

גם ביחס לחטיבות הזיקוק של קבוצת פז, שאחראית לכ-25% מרווחיה השנתיים, כלכלני פסגות אינם צופים טובות. בבית ההשקעות מציינים כי גם השנה מרווחי זיקוק נמוכים עלולים לפגוע במיצוי פוטנציאל רווחי המגזר, וכן שתוצאות בעייתיות של הסביבה העסקית באירופה עשויות להמשיך ולהשפיע על התוצאות. לעומת זאת, דווקא בתחום התעשיות, שתורם 25% לרווחי פז, בפסגות צופים יציבות, וזאת בשל האצת הפעילות במשק שצפויה לעודד ביקושים למוצרי השמנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker