האוניברסיטה העברית העניקה רישיון לביוליין להמשך פיתוח התרופה נגד מחלות דלקתיות

תרופת BL-7040 מוכנה לקראת שלב ניסוי קליני Phase II לאחר שעמדה ביעדי בטיחות

ואדים סבידרסקי
שתפו בפייסבוק

ביוליין, חברה פורטפוליו לפיתוח תרופות, תמשיך לפתח ולמסחר את תרופה הנלקחת בבליעה לטיפול במחלת מעי דלקתית (IBD) ומחלות דלקתיות נוספות אשר פותחה באוניברסיטה העברית. התרופה המכונה מעתה: BL-7040, עמדה ביעדי הבטיחות בשלב הניסוי הקליני Phase I לקראת קבלת אישור לשיווק בארה"ב וכעת צפויה ביוליין להתחיל בשלב Phase II של ניסויים קליניים המיועד להוכחת יעילות.

התרופה שהצטרפה לצנרת הפיתוח של ביוליין, הומצאה על ידי פרופסור חרמונה שורק מאוניברסיטה העברית ופועלת הן על מערכת העצבים והן על מערכת החיסון. התרופה מיועדת לטיפול במחלות נוירולוגיות וכן במצבים הקשורים למערכת החיסון, כגון מחלות דלקתיות או אוטואימוניות. בעבר, פותחה התרופה לצורך טיפול בחולשת שרירים חמורה (מיאסתניה גראביס, MG), מחלה ניוונית של מערכת השריר-עצב, אולם ממצאים חדשים על מנגנון הפעולה של התרופה מאפשרים לייעד אותה לטיפול ב-IBD ובמחלות דלקתיות אחרות, שלהן שוק רחב בהרבה מזה של MG, להערכת ביוליין.

ה-IBD היא מחלה דלקתית כרונית של המעי, המאופיינת על ידי כאבי בטן, חוסר נוחות, נפיחות ואי סדירות בפעילות המעיים. בביוליין מציינים כי בערך 1 מכל 500 אנשים בעולם סובל ממחלה זו וכי היקף המכירות של תרופות קיימות מוערך כ-1.8 מיליארד דולר לשנה. כמו כן, סבורים בחברה כי הטיפולים הקיימים אינם מספקים מענה משביע רצון לצרכי החולים. התרופה צפויה להתחרות בקיימות כגון דקסמתזון וסטרואיד.

לדברי ד"ר כנרת סויצקי, מנכ"ל ביוליין: "ניסויים קליניים ב-BL-7040 כבר הראו שהתרופה בטוחה לשימוש וסיפקו לנו גם מידע על תגובת התרופה בגוף, כך שאנו מצפים לפיתוח מואץ שלה, ומתכוננים ל- Phase II של הניסויים הקליניים לבדיקת יעילותה בטיפול ב-IBD. לאחר הוספת BL-7040, יש לנו בפורטפוליו חמש תרופות המצויות בשלבי פיתוח קליני, ומתוכן שלוש בשלבים קליניים מתקדמים".

פרופ' חרמונה שורק הוסיפה: "תרופה חדשה זו מדכאת תגובות דלקתיות על ידי הפעלה ישירה של חלבון נוגד דלקת המהווה חלק ממערכת החיסון והמכונה TLR-9. במקביל, התרופה גם מגבירה את הפעילות של מסלול אחר נוגד דלקת - המסלול הכולינרגי. פעילות כפולה זו מייחדת את BL-7040 משאר התרופות נוגדות הדלקת, ומהווה טיפול חדש ומשופר במחלות דלקתיות".

יעקב מיכלין, מנכ"ל יישום, הוסיף: "BL-7040 פועלת על המנגנון העומד בבסיס מחלות דלקתיות, ולכן היא בעלת פוטנציאל להפוך לטיפול פורץ דרך ב-IBD ולשפר את חייהם של מיליוני אנשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker