הושלם בהצלחה השלב הראשון בבניית המכשיר לריפוי עצמות וגידים של קולפלנט ופייזר

המניה זינקה ב-12% בפתיחת המסחר במחזור ער; קולפלנט עוסקת במכשור המיועד לריפוי מומים מולדים בגוף באמצעות יצירת רקמות חדשות

שלי אפלברג
שלי אפלברג

החברה הבת של קולפלנט אחזקות השלימה בהצלחה את השלב הראשון בבניית האב טיפוס המיועד לריפוי עצמות וגידים ולביצוע ניסויים במעבדה ובבעלי חיים. מטרת החברות לייצר מוצר שיתקן עצמות וגידים בשוק האורטופדי. החברה פועלת יחד עם פייזר לפיתוח האב טיפוס והשתיים מצויות במשא ומתן בדבר תנאי שיתוף הפעולה לשלבים הבאים בפיתוחה למטופלים בתחום.

קולפלנט עוסקת במכשור המיועד לרפואה רגנרטיבית - ריפוי מומים מולדים בגוף באמצעות יצירת רקמות חדשות באמצעות שימוש בטכנולוגיות לעיבוד חלבון קולגן אנושי (המרכיב העיקרי בסיבי הרקמות הגידים והרצועות בגוף) וחלבונים העשויים בהנדסה גנטית (רקומביננטי ). כחלק מהמודל העסקי של החברה היא מבצעת שיתופי פעולה אסטרטגיים עם חברות לפיתוח משותף של מוצרים והבאתם לשוק.כמו כן החברה מוכרת את חלבון הקולגן לשוק המחקר והיה ויש גילוי מתחייבים החוקרים  לשתף את החברה בהכנסות מהגילוי. כמו כן החברה  מפתחת לבד מוצרים ויוצאת עימם לשוק באמצעות מפיצים .

מניית החברה עולה ב-12% בתגובה להודעה במחזור של 91 אלף שקל בשעה מוקדמת של המסחר כאשר המחזור הממוצע של החברה נאמד בהיקף של 114 אלף שקל.

"היעדים בניסוי הושגו במלואם. יש עוד הרבה זמן פיתוח המוצר ולכן בעצם הוא מוגדר כאב טיפוס", סיפר ל-themarker יחיאל טל, מנכ"ל החברה. לדברי טל, הניסויים בבעלי החיים הראו תוצאות טובות . בניסויים בדקה החברה בין היתר את החיבור בין חלבון הקלוגן למוצר שפיתחה - כמו גם האם המוצר משחרר באופן מבוקר את חלבון הקלוגן. כמו כן בדקנו האם המוצר יכול לגדל בחייה עצם חדשה. "החברה הוכיחה כי היא מצליחה לגדל עצם חדשה בחיה. ועתה אנו עומדים בפתחו של השלב הבא דיונים עם השותפה Pfizer לקראת שלב ב'".

"בדקנו בין היתר את שיתוף הפעולה בין שתי החברות. האם עבודת הצוות מתנהלת כהלכה והאם אנו מצליחים לעמוד ביעדים ובלוחות הזמנים שקבענו מראש. שתי החברות הקצו כל אחת צוות שיעבוד על הפרויקט כאשר כבר עתה חלק מעלות הפיתוח מומנה על ידי Pfizer".

טל הסביר כי לחברה זרוע המפתחת פלטפורמה טכנולוגית המאפשרת לייצר את חלבון הקולוגן מצמח הטבק. בתהליך צמח הטבק להיות "מפעל ביולוגי" המייצר חלבונים אשר מוחדרים לתוך גנים אנושיים שמצליחים לשעתק את הפעולות המתרחשות ברקמות הגוף ובתא האנושי. לקולגן המיוצר קל להתחבר לרקמות בגוף האנושי והגוף לא דוחה אותו ,שכן כיום חלבון זה מהווה מרכיב חשוב בכל רקמה אנושית בגוף. כתוצאה מהליך זה הצליחה החברה לייצר תמיסה צלולה שמשמשת חוקרים בתחום הנדסת הרקמות, כמו גם מועברת לזרוע השנייה של החברה המייצרת מוצרים להנדסת רקמות ובנייה מחדש של העצמות בגוף האנושי.

החברה מפתחת תחבושות מחומר הקלוגן שייצרה,  המשמשות לטיפול בפצעים כרוניים כגון כיבים, או פצעים הנגרמים ממחלת הסכרת. בעבר ה-FDA כי יש לבצע בחומר זה ניסויים קלינים בטרם הוא יוצע לשיווק, אך באחרונה הוגש ערעור על ההחלטה בתקווה כי יתקבל אישור לשווק ללא ניסויים נוספים.

בגזרת האורטופדיה מפתחת החברה מוצר המיועד לריפוי עצמות ואיחוי חוליות בעמוד השדרה, שמיועד לשתף פעולה עם חלבונים אחרים שהחברה מפתחת.  כרגע המוצר נמצא בשלבי ניסוי על בעלי חיים, והחברה טרם התחילה החברה להגיש בקשות לקבלת אישורי רגולציה.

כמו כן לחברה מוצר נוסף בשלבי פיתוח טרום רגולטורי המיועד לטיפול באיחוי גידים שנקרעו. לתחום זה, נכון להיום, לטענת המנכ"ל טל אין כל מענה בשוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker