משרד התשתיות אישר את חידוש העבודות בלווייתן

העבודות במבנה לווייתן הופסקו בסוף מאי בהוראת משרד התשתיות, לאחר שתי תקלות בקידוחי לווייתן 1 ו-2 * ביום שישי החל קידוח לווייתן 3 * מניות השותפות רשמו ירידות חדות מתחילת יוני

ליאור זנו
רם עוזרי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> לאחר הפסקה של שלושה שבועות אישר משרד התשתיות ביום חמישי את חידוש עבודות הקידוח במבנה הגז הטבעי לווייתן. בעקבות כך החל בסוף השבוע החולף קידוח לווייתן 3. הממונה על הנפט במשרד התשתיות, ד"ר מיכאל גרדוש, הודיע למפעילת הקידוח, חברת נובל אנרג'י האמריקאית, כי המשרד סיים לבחון את דו"חות הבדיקה שהגישה החברה בעקבות תקלה שהתגלתה בקידוח לווייתן 2 בסוף מאי ושהביאה להפסקת הקידוח, וכי החברה יכולה להמשיך בעבודות במקום.

בסוף מאי הופסקו עבודות הקידוח בלווייתן בהוראת משרד התשתיות. שבועיים לפני כן דיווחו השותפות בקידוח - דלק קידוחים (22.5%), אבנר (22.5%), רציו (15%) ונובל אנרג'י (40%) - כי פעולות הקידוח הופסקו בשל תקלה, שנגרמה לטענתן כתוצאה מביצוע לקוי של פעולות הקידוח. משרד התשתיות דרש, וקיבל, דו"ח מפורט על התקלה שכלל צעדי מנע שבהם תנקוט החברה על מנת להבטיח שתקלה מסוג זה לא תתרחש בעתיד.

מתחילת החודש, ובעקבות הפסקת העבודות, רשמו מניות השותפות בלווייתן ירידות מחירים חדות. מניית רציו צנחה ב-14%, דלק קידוחים השילה 10% ואבנר איבדה 8%. מדד ת"א 25 ירד באותה תקופה ב-4.4% בלבד.

במבנה לווייתן הממוקם בים העמוק מול חופי חדרה, בוצעו עד כה שני קידוחי אקספלורציה (היתכנות), לווייתן 1 ולווייתן 2, כשבקידוח הראשון בוצעה בדיקה של השכבה הראשונה, שכבת הגז, והוכרז על תגלית גז טבעי בהיקף של 16 TCF (טריליון רגל מעוקבת) בדצמבר האחרון. בשתי השכבות העמוקות יותר קיימות הסתברויות נמוכות, בשיעור 17% ו-8% להימצאות נפט, שקידוח לווייתן 1 היה אמור להמשיך אליהן.

אלא שבאמצע אפריל הפסיקו השותפות בלווייתן את קידוח לווייתן 1 בשל תקלה בצינור, והעבירו את האסדה שביצעה אותו לפיתוח מאגר תמר. קידוח לווייתן 2, שמטרתו לבחון האם קיימים יותר מ-16 TCF גז טבעי במבנה לווייתן, נמשך במקביל.

באמצע מאי הודיעו השותפות כי בעומק של 4,570 מטר זוהתה פריצה של מים מפיר הקידוח לווייתן 2, ככל הנראה בעקבות היתקלות בכיס מים. לאור החשש מפגיעה שנגרמה למערכת הקידוח הוחלט כי הוא אינו כשיר להמשך קדיחה במיקום זה - ופעילות הקידוח הופסקה. לשותפות נגרם נזק המוערך ב-42 מיליון דולר, שאותו הן מקוות לכסות באמצעות פוליסת ביטוח.

השותפות דיווחו כי בכוונתן להעביר את אסדת הקידוח מאתר לווייתן 2 למיקום סמוך חלופי, קידוח לווייתן 3, ולהתחיל בו קידוח נוסף בעלות של כ-70 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker