תשובה מגייס לעזרה את חתנו - דירקטוריון דלק נדל"ן אישר את מינוי רוני אלרואי ליו"ר

אלרואי אשר שימש כיו"ר קבוצת דלק לפני שבע שנים נתן את הסכמתו העקרונית

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

דירקטוריון חברת דלק נדל"ן, שבשליטת יצחק תשובה, אישר היום (ב') את מינויו של רוני אלרואי (חתנו של תשובה) לתפקיד יושב ראש הדירקטוריון במקומו של אהרון קצ'רגינסקי, שהודיע על פרישתו לפני כשבועיים.

כ-7 שנים לאחר שעזב את קבוצת דלק (בתפקיד סגן יו"ר הקבוצה) שבשליטת יצחק תשובה בכדי להקים קבוצת אחזקות משלו, נמצא רוני אלרואי (חתנו של תשובה) בדרכו חזרה לתפקיד פעיל בקבוצת תשובה.

רוני אלרואיצילום: עודד הירש

תשובה ביקש מאלרואי (המשמש בין השאר כדירקטור בחברה הבת דלק השקעות ונכסים הפרטית) עזרה בחברת דלק נדל"ן, הסובלת מזה כמה שנים מקשיי נזילות קשים ומהווה כיום את עקיב האכילס המשמעותי ביותר של בעסקיו של תשובה.

לאחר התלבטויות לא קטנות, אלרואי נתן הסכמה עקרונית להיענות לאתגר ולהתמנות ליו"ר דלק נדל"ן (במקביל להיותו יו"ר ובעל השליטה בקבוצת קמן אחזקות).

אלרואי (52) הנשוי לבתו הבכורה של תשובה כרמית, נחשב לאחד האנשים המקורבים לתשובה, שאותו הכיר לפני כ-28 שנים בבית הקפה הקבוע של קבוצת הכדורגל של מכבי נתניה. בעקבות ההיכרות אלרואי ויתר על תוכניות הלימודים בחו"ל והצטרף אל תשובה בפרויקטי בניית דירות למגורים.

אלרואי היה במשך שנים ארוכות הגורם הדומיננטי בבניית האימפריה העסקית של תשובה, והיה מעורב בהשתלטות העוינת על דלק שביצע תשובה ב-1998.
השניים הרחיבו יחד את העסקים בתחומי הנדל"ן ויבוא הרכב, כשאלרואי הוביל את תוכנית ההבראה של דלק (שכללה בין השאר ארגון האחזקות והגעה להסכמות פרישה עם העובדים) וכן את היציאה של דלק לתחום האנרגיה בארה"ב. ב-2004 הוא החליט להקים קבוצת אחזקות משלו.

במהלך השנים 2005-2007 ביצע מסע רכישות אגרסיבי וממונף של חברות בעיקר בתחומי התעשייה הישנה בהשקעה של מאות מיליוני שקלים, ונראה היה כי קמן בדרך להפוך לאימפריה העסקית. ואולם המשבר שפרץ בשווקים והיכה בתעשיות שבהן פועלות החברות שנרכשו, הסבו נזקים כבדים לקמן והחלומות של אלרואי לחקות את המודל של המשקיע האגדי האמריקאי וורן באפט לא קרמו עור וגידים, והוא נאלץ יחד עם המנכ"לית החדשה רגינה אונגר להתמודד עם משבר קשה בכדי לשרוד. לאחרונה הוא זכה לנקודות זכות בשוק ההון לאחר שקמן הגיעה להסכמות עם בעלי סדרת אג"ח ג' לגבי שינויי תנאי האיגרת אך מבלי לבצע מחיקה או תספורת כלשהי.

האם תסדר בלי הסדר?

יצחק תשובהצילום: דודו בכר

אם כך איזו דלק נדל"ן יפגוש אלרואי שהיה ממקימיה ושימש אף כיו"ר החברה לפני כ-10 שנים בתקופת ניהולו של ראובן שפיגל (המנכ"ל הנוכחי של בנק דיסקונט). אלרואי מגיע לחברה שנחשבת לאחת הקורבנות הגדולים ביותר של המשבר האחרון בשווקים שבשל ניהול יומרני ושאיפה לבצוע עסקות נוצצות בכל רחבי העולם שמומנו בעיקר בהון זר - אג"חים ובנקים - הובילו אותה למצוקת נזילות שממנה לא מצליחה להתאושש כבר למעלה משנתיים וחצי.

הוא יפגוש הנהלה בראשות המנכ"ל ערן מיטל שעובדת ימים כלילות בשנה וחצי האחרונות ושהצליחה לממש נכסים בכמה מיליארדי שקלים שסייעו לעמידה בכל התשלומים לבעלי החוב, להורדת החוב הבנקאי מכ-1.5 מיליארד שקל בתחילת 2010 לכ-500- 600 מיליון שקל כיום ולהשארת החברה כ"חולה מונשמת וגוססת אך עדיין בחיים".

ואולם נראה כי למרות זאת ולמרות הסיוע הנרחב של מאות מיליוני שקלים על ידי תשובה לצד התמיכה של חברות אחיות בקבוצת דלק, הפניקס, דלק ישראל ועוד, דלק נדל"ן מתפקדת כחברה הנמצאת תחת פירוק. עוד לא ברור כיצד תצליח החברה לסגור את הבור של 1.25 מיליארד שקל של גרעון בהון עצמי, כשהיא חיה מיום ליום עם קופת מזומנים שמידלדלת שוב ושוב לאחר כל תשלום של פירעונות.

עד כה החברה עמדה בכל התחייבויותיה, אך שוק ההון לא מאמין שכך יקרה גם בעתיד ומעריך ככל הנראה, שלמרות ההכחשות ודחיות, גם תשובה בסופו של דבר לא יסגור את כל הפערים בגרעון בהון עצמי מכיסו הפרטי והחברה תצטרך לעשות הסדר לפריסת החוב בכדי לבצע התאמה בין נכסיה להתחייבויותיה.

לאחר שלקראת סוף השנה החוב של דלק נדל"ן לבנקים ירד בצורה משמעותית, הצרה העיקרית שלה תהיה עמידה בפירעון ענק של כ-2 מיליארד שקל לבעלי האג"ח - סכום שבשוק ההון מתקשים להעמיד שהיא תצליח לפרוע לפי המועדים המקוריים.

כראיה לחששות של השוק, אג"ח ה' הארוכות של דלק נדל"ן (העומדות לפרעון במהלך השנים 2013-2019) של כ-1.1 מיליארד שקל, נסחרות במחיר של כ-60 אגורות לאיגרת (תשואה לפדיון של כ-26%) הנמוך בכ-50% מערך הפארי (הערך הכלכלי המלא כולל ריבית והצמדה אם האג"ח היו נפרעות היום) שלהן, כשבחלק מסדרות אחרות התשואות מגיעות עד ל-45% וחוסמות בפני החברה אפשרות למחזר את החוב.

דלק נדל"ן ניסתה בנובמבר 2008 להציע לבעלי האג"ח "תספורת" ולהחליף שתי סדרות אג"ח בסדרה אחת, כך שהמשקיעים יוותרו על יותר מ-50% מהחוב, אך נתקלה בהתנגדות בשוק ובסדרת כתבות וניתוחים ב-TheMarker ונסוגה מתוכניתה זו.

כעת אם היא תבוא לשוק עם תוכנית חדשה סביר שהיא תתכנן זאת כך שלא תהיה תספורת אלא פריסה של החוב כמו בהסדר שנחתם בצים. בכדי לעשות זאת היא תצטרך למצוא דרך לנצל את הנכסים איכותיים שלה; האחזקה באמצעות חברה הבת DGRE בחברת לינצ'פילד (59%) המחזיקה ב-127 חניונים בבריטניה, ששווי חלקה של DGRE בחניונים הללו נאמד ב-1 מיליארד שקל; החברה הבת אלעד מגורים המחזיקה בצבר של כ-3,000 דירות למגורים בישראל ששווייה נאמד כיום (לא כולל פוטנציאל לרווח יזמי) ב-400 מיליון שקל ועוד. בעזרתם ובסיוע של הבעלים במאות מיליוני שקלים אפשר יהיה לבנות מבנה חוב חדש שיאפשר לחברה לקנות זמן ולחזור לתפקוד השוטף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker