"תרוויחו 10% בחצי שנה": כמה אנשים נפלו בפח של אתר ההשקעות?

רשות ניירות ערך הקימה אתר מזויף להשקעות מפוקפקות במטרה להגביר את מודעות הציבור להונאות ברשת ולהציף את סימני האזהרה ■ מאז 2015 זוהו 40 חברות ויחידים שעסקו בפעילות השקעות אסורה באינטרנט

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר R.N.E הפיקטיבי שהקימה רשות ניירות ערך
יסמין גואטה
יסמין גואטה

"אסטרטגיית ההשקעה פשוטה ואטרקטיבית: אם יש לכם 10,000 שקל לפחות, הפקידו אותם אצלנו, בפיקוח רו"ח ועו"ד, ולאחר שישה חודשים בלבד תרוויחו 10% מסכום ההפקדה. משקיעים יותר - מרוויחים יותר".

את הצעת ההשקעה הזו, שמבטיחה לכאורה תשואה גבוהה וסיכון מינימאלי, קיבלו מי שנכנסו לאתר האינטרנט של חברת R.N.E יזמות והשקעות. "נמאס לכם שהכסף לא עובד עבורכם בבנק? כולם מרוויחים מתמ"א 38, למה שלא תרוויחו גם אתם? הזדמנות אחרונה להצטרף להשקעה מבטיחה בתנאים מצוינים - ההשקעה תקפה עד סוף אוקטובר 2018".

אלא שמדובר באתר מזויף של חברה פיקטיבית. את האתר הקימה באחרונה דווקא רשות ניירות ערך, במטרה להגביר את מודעות הציבור לתרמיות והונאות ברשת. על פי הרשות, בתוך שבוע מאז עליית האתר לאוויר נחשפו אליו 2.3 מיליון גולשים. 17 אלף מתוכם נכנסו בפועל לאתר, ומתוכם 160 גולשים ביקשו להשקיע את כספם. גולשים אלה הובלו לעמוד שחושף כי זו השקעה מזויפת ומידע על הצעות השקעה שעלולות להסתבר כרמאות.

ענת גואטהצילום: ענבל מרמרי

ברשות ניירות ערך אומרים כי בשנים האחרונות חל גידול משמעותי בהצעות ההשקעה באינטרנט, שמופנות למשקיעים פוטנציאליים כשהן מלוות בסיסמאות שונות כ"תשואות גבוהות ורווחים מהירים". ואולם בחלק גדול מהמקרים מדובר בתרמיות והונאות. לכן החליטו ברשות להמחיש לציבור המשקיעים את הפשטות שבביצוע תרמיות.

מטרה נוספת של הקמת האתר היתה להציף את סימני האזהרה למשקיע, כולל דוגמאות לפרויקטים שהסתיימ ואף המלצות ממשקיעים נוספים, כדי להגדיל את מהימנותו. הגולשים שהביעו עניין בקבלת פרטים נוספים, קיבלו התרעה על ניסיון תרמית וזו הובילה אותם לכללי זהירות ולצעדים שחשוב לנקוט לפני כל השקעה.

מ-2015 מיפתה הרשות יותר מ-50 חברות ויחידים באינטרנט שזוהו בעקבות פרסומים ותלונות מהציבור. הבדיקה הובילה להפסקת פעילות אסורה של כ-40 חברות ויחידים. בנוסף, מיפתה הרשות את תחום ההשקעות הלא מפוקחות באינטרנט, שם זוהו יותר מ-100 חברות שהציעו השקעות מסוג זה. בעקבות זאת, פנתה הרשות לאותן חברות ובדקה האם הן פועלות על פי חוק. בעקבות הבדיקות ננקטו נגד חלקן הליכי אכיפה פעילותן נסגרה.

כעת מקדמת הרשות את חוק הברוקר דילר שנועד לפקח על הפעילות של חברות הברוקראז'. זיהוי הבעייתיות על ידי הרשות לניירות ערך מגיע באיחור,שכן עד כה פעלו החברות ללא פיקוח. קידום החוק נעשה רק לאחר ששלוש חברות ברוקראז' קרסו השנה והותירו מאות סוחרים בהפסד של מיליוני שקלים. זה התחיל במאי כשחברת שורט טרייד בבעלותו של שלומי נוימן הודיעה על הפסקת פעילותה, המשיך מיד אחר כך עם קריסתה של ג'נרל טרייד בבעלות דוד רוז ושגיא קדם, והסתיים עם קריסתה של חברת אינווסטק גלובל שהודיעה כי היא "מצרה על אובדן הכספים".

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, הסבירה כי "סביבת ריבית יחסית נמוכה בצירוף עם ההתפתחויות הדיגיטליות של היום, הופכים את תחום ההשקעות הלא מפוקחות באינטרנט לאחד האתגרים המרכזיים של הרגולטורים. במהלך תקדימי החלטנו להקים אתר השקעות מזויף על מנת לנסות ולפצח את החומה הפסיכולוגית של ציבור המשקיעים, ולהמחיש את החשיבות שבהתמקדות בהשקעות מפוקחות בלבד. אני תקווה כי צעדים אלו ונוספים שמקדמת הרשות יגבירו את המודעות של הציבור להשקעות אחראיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker